Katowice chcą przejąć plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej i środki na remont tej przestrzeni

Propozycję przekazania przez PKP S.A. na rzecz miasta nieruchomości gruntowych leżących w obrębie Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej wraz ze środkami finansowymi przewidzianymi na realizację tego zadania złożył spółce kolejowej prezydent Katowic Marcin Krupa. Oficjalne pismo w tej sprawie zostało wysłane w piątek 17 stycznia.

Katowice chcą przejąć plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej i środki na remont tej przestrzeni

- Propozycja jest reakcją na brak działań ze strony PKP S.A. Od wielu lat słyszymy obietnice dotyczące modernizacji placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, ale za tymi obietnicami nie idą żadne konkretne działania. Temat regularnie pojawia się w przestrzeni medialnej, a plac wygląda dokładnie tak samo od wielu lat. W związku z biernością właściciela terenu składamy propozycję zrealizowania tej inwestycji w zastępstwie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W sierpniu 2023 r. przedstawiciele spółki PKP S.A. zaprezentowali wstępną koncepcję funkcjonalno-przestrzenną obejmującą zarówno przebudowę dworca kolejowego w Katowicach przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, jak i zagospodarowanie całego placu z uwzględnieniem podziału na strefę ruchu kołowego, strefę placu oraz strefę zieleni. W grudniu 2023 r. Miasto przekazało swoje uwagi do PKP S.A.

Dotyczyły one m.in.: zachowania ogólnodostępnego przystanku autobusowego dla autobusów czy wyznaczenia miejsca dla stacji rowerowej. Dodatkowo zwrócono się z prośbą, aby przy projektowaniu uwzględnić na przykład nasadzenia drzew w gruncie, wykorzystanie wody opadowej zbieranej z dachów do podlewania zieleni, możliwość przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynków należących do miasta zlokalizowanych przy pl. OMP i ul. Kordeckiego. Spółka PKP S.A. do dziś nie zajęła stanowiska względem przekazanych uwag.

Brak działań ze strony PKP. Miasto Katowice samo chce się zająć placem Oddziałów Młodzieży Powstańczej

- Z zaniepokojeniem obserwuję brak działań ze strony PKP S.A. w sprawie planowanej inwestycji przebudowy budynku dworca kolejowego w Katowicach przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, a w szczególności jego najbliższego otoczenia, czyli samego placu. Chciałbym podkreślić, że ze względu na jej wpływ na wizerunek miasta, jest to inwestycja bardzo oczekiwana przez mieszkańców Katowic, co więcej poprawa jakości przestrzeni w okolicy dworca ma istotne znaczenie również dla podróżnych i gości odwiedzających nasze miasto – możemy przeczytać w piśmie skierowanym do PKP S.A.

Dokument został także wysłany do wiadomości:

  • właściwego ministerstwa,
  • wojewody śląskiego,
  • marszałka województwa śląskiego,
  • śląskich parlamentarzystów.

Zabudowa dworca kolejowego to jedno z kluczowych miejsc komunikacyjnych miasta i regionu

Katowice stanowią centralny ośrodek w największej pod względem liczebności miast w Polsce aglomeracji miejskiej skupionej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Proponowane w Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2030 kierunki działań w zakresie sieci transportowych i zrównoważonej mobilności to m.in. kształtowanie wielofunkcyjnych węzłów komunikacji drogowej, kolejowej, tramwajowej i lotniczej poprzez działania na rzecz optymalizacji publicznego transportu zbiorowego w ramach kolei metropolitalnej, regionalnej i krajowej, międzynarodowej (nowe przystanki kolei metropolitalnej, linia do lotniska Katowice w Pyrzowicach, szybkie połączenia krajowe i międzynarodowe). W tym aspekcie należy uznać, że zabudowa dworca kolejowego znajdująca się w Katowicach przy Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej stanowi jedno z kluczowych miejsc komunikacyjnych miasta i regionu.

Pawilon (tzw. południowy dworzec) znajdujący się przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej powstał w 1964 roku. Jest to jednokondygnacyjny budynek o powierzchni około 900 m² i kubaturze około 6000 m³, częściowo podpiwniczony, przykryty dachem o zróżnicowanej wysokości. Niestety ani budynek, ani jego bezpośrednie otoczenie nie odpowiada współczesnym standardom funkcjonalnym i architektonicznym, jakich oczekuje się od tego typu obiektów. Wizja transformacji tej przestrzeni miejskiej zgodnie z uchwalonym w zeszłym roku planem miejscowym zakłada stworzenie placu publicznego przy zastosowaniu wysokiej jakości rozwiązań oraz aranżowanie przestrzeni w sposób podkreślający wyróżnienie i rangę miejsca, sprzyjający publicznej aktywności, tak aby mogła stać się wizytówką miasta.

Pałac Kota, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Hiszpanie zmieniają dawną siedzibę PKO przy ul. Warszawskiej w Pałac Kota, miejsce z restauracjami, barami, jazz clubem, dyskoteką i kawiarnią

Autor: Katarzyna Pachelska

14/01/2025

Silesia City Center Katowice wnetrze

Może Cię zainteresować:

Nowy właściciel Silesia City Center: Polem do usprawnień jest dojazd do centrum. Atuty SCC to rozpoznawalność, lokalizacja i portfolio najemców

Autor: Katarzyna Pachelska

20/01/2025

Muzeum Motoryzacji Czarnohucka 10

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja turystyczna na Śląsku! To Muzeum Motoryzacji Czarnohucka 10 w Tarnowskich Górach. Otwarcie tuż-tuż

Autor: Urszula Ważna

18/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon