Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. Prof. Pietrzykowski: Trzeba dobrze wykorzystać ten rok

Wcześniej m.in. Sztokholm, Monachium, Barcelona czy Kopenhaga, a w przyszłym roku Katowice. Stolica województwa śląskiego będzie Europejskim Miastem Nauki 2024.

fot. Tymoteusz Staniek
Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 Prof Pietrzykowski Uwaga świata naukowego skupi się na mieście

Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tym prestiżowym tytułem. Przyznawany jest on co dwa lata od 2004 roku przez Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii. Celem jest m.in. pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę nauki w poszczególnych miastach europejskich oraz ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego.

- Ten rok trzeba wykorzystać na to, by Katowice znalazły się na mapie miejsc liczących się z naukowego punktu widzenia – zaznacza prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - W kategoriach akademickich dopiero raczkujemy, w związku z tym szczególnie potrzebne są nam takie okazje, by informować o swojej obecności – dodaje.

Największe spotkanie naukowców w Europie

Co się będzie działo przez ten rok w Katowicach? Będzie seria dużych naukowych wydarzeń, a najistotniejsze – według prof. Pietrzykowskiego – to wydarzenia współorganizowane przez Komisję Europejską. Wśród nich jest największe, regularne spotkanie naukowców w Europie, czyli EuroScience Open Forum. Będzie to kulminacyjny punkt Europejskiego Miasta Nauki.

- To jest coś w rodzaju tego co znamy jako Europejski Kongres Gospodarczy, tylko jego wersja naukowa. Organizowana w różnych miejscach w Europie co dwa lata. Uwaga świata naukowego całej Europy, i oczywiście mnóstwa gości z innych części świata, skupi się na Katowicach. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby w ogóle ta nazwa i to skojarzenie się gdzieś w umysłach pojawiło i utrwalało – zaznacza prof. Pietrzykowski.

Będą też wydarzenia czy inicjatywy informujące o śląskich uczelniach, instytucjach i naukowych osiągnięciach oraz – jak mówi prof. Pietrzykowski – zakorzenieniu w europejskim świecie naukowym. Chociażby przez takie postacie, nie zawsze kojarzone z Katowicami, jak Maria Goeppert-Mayer. Cały rok podzielony ma być na 50 tematycznych tygodni, a każdy z nich związany będzie z innymi zagadnieniami czy tematyką naukową. Zakres będzie bardzo szeroki, bo za Miastem Nauki stoi konsorcjum siedmiu publicznych uczelni. Poza Uniwersytetem Śląskim także: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Śląska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. Partnerem strategicznym jest miasto Katowice.

Prof Ryszard Koziolek

Może Cię zainteresować:

Pokazać naukę jako przyjemność i pożytek: rektor UŚ o pomyśle na Europejskie Miasto Nauki

Autor: Michał Wroński

11/05/2023

Katowice Miastem Nauki Ogłoszenie

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy wskazali, czego oczekują po Europejskim Mieście Nauki. Ekonomiści mówią: więcej ekonomii!

Autor: Michał Wroński

24/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon