Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tym prestiżowym tytułem. Przyznawany jest on co dwa lata od 2004 roku przez Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii. Celem jest m.in. pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa w stronę nauki w poszczególnych miastach europejskich oraz ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego.
- Ten rok trzeba wykorzystać na to, by Katowice znalazły się na mapie miejsc liczących się z naukowego punktu widzenia – zaznacza prof. Tomasz Pietrzykowski, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - W kategoriach akademickich dopiero raczkujemy, w związku z tym szczególnie potrzebne są nam takie okazje, by informować o swojej obecności – dodaje.
Największe spotkanie naukowców w Europie
Co się będzie działo przez ten rok w Katowicach? Będzie seria dużych naukowych wydarzeń, a najistotniejsze – według prof. Pietrzykowskiego – to wydarzenia współorganizowane przez Komisję Europejską. Wśród nich jest największe, regularne spotkanie naukowców w Europie, czyli EuroScience Open Forum. Będzie to kulminacyjny punkt Europejskiego Miasta Nauki.
- To jest coś w rodzaju tego co znamy jako Europejski Kongres Gospodarczy, tylko jego wersja naukowa. Organizowana w różnych miejscach w Europie co dwa lata. Uwaga świata naukowego całej Europy, i oczywiście mnóstwa gości z innych części świata, skupi się na Katowicach. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby w ogóle ta nazwa i to skojarzenie się gdzieś w umysłach pojawiło i utrwalało – zaznacza prof. Pietrzykowski.
Będą też wydarzenia czy inicjatywy informujące o śląskich uczelniach, instytucjach i naukowych osiągnięciach oraz – jak mówi prof. Pietrzykowski – zakorzenieniu w europejskim świecie naukowym. Chociażby przez takie postacie, nie zawsze kojarzone z Katowicami, jak Maria Goeppert-Mayer. Cały rok podzielony ma być na 50 tematycznych tygodni, a każdy z nich związany będzie z innymi zagadnieniami czy tematyką naukową. Zakres będzie bardzo szeroki, bo za Miastem Nauki stoi konsorcjum siedmiu publicznych uczelni. Poza Uniwersytetem Śląskim także: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Politechnika Śląska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. Partnerem strategicznym jest miasto Katowice.
Może Cię zainteresować: