Krystyna Bochenek. Niezwykle energiczna, pomysłowa, zaangażowana w sprawy ludzi, umiała mobilizować tłumy. Była urodzoną optymistką, nie było dla niej rzeczy niemożliwych. Organizowała akcje społeczne dotyczące zdrowia i kultury. Była miłośniczką języka polskiego. Zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
Urodziła się i całe życie mieszkała w Katowicach, choć gdy przychodziła na świat 30 czerwca 1953 roku Katowice były Stalinogrodem.
Skończyła I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Zawodowe życie związała z Radiem Katowice. Gmach przy ul. Ligonia był przez wiele lat jej drugim domem.
Z kolei w archikatedrze Chrystusa Króla przyjmowała wszystkie sakramenty święte, chodziła na msze, na lekcje religii, wreszcie, już jako senator, często uczestniczyła w wielu oficjalnych uroczystościach.
To ona była pomysłodawczynią ogólnopolskiego Dyktanda, wielkiej imprezy promującej język śląski. Pierwsze odbyło się tylko na antenie Radia Katowice, od 1988 roku miało miejsce w budynku przy placu Sejmu Śląskiego 2 lub w katowickim Spodku. W lipcu 2010 roku znajdujące się przy placu Sejmu Śląskiego 2 Centrum Kultury Katowice otrzymało imię Krystyny Bochenek. Obecnie nosi nazwę Katowice Miasto Ogrodów imienia Krystyny Bochenek.
Krystyna Bochenek była jedną z najbardziej barwnych postaci Katowic. Jej aktywne życie przerwała katastrofa smoleńska w 2010 roku. W chwili śmierci nie miała nawet 57 lat. Dziś możemy ją wspominać, stojąc przy jej grobie na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza, Również jej popiersie w galerii artystycznej w Koszutce, czy mural z jej podobizną przy ul. Wojewódzkiej przypominają nam o znaczeniu Krystyny Bochenek dla stolicy województwa śląskiego.
Może Cię zainteresować: