Nowy Wełnowiec z międzynarodowym certyfikatem za projekt. Budowa nowej dzielnicy Katowic będzie kosztować 3 miliardy złotych

Ekologiczna dzielnica o nazwie Nowy Wełnowiec zostanie wybudowana za 3 miliardy złotych na poprzemysłowych terenach w północnej części Katowic. Trwają prace na projektem budowlanym dla pierwszego etapu inwestycji. Tymczasem deweloper, Grupa Capital Park, otrzymał międzynarodowy certyfikat BREEAM Communities Interim za projekt Nowego Wełnowca. A właściwie – „certyfikat wstępny”.

Przypomnijmy, że o tej ogromnej inwestycji w Katowicach mówi się już od ponad czterech lat. Kilka miesięcy temu projekt „Nowy Wełnowiec” wszedł w fazę wykonawczą, gdy – we wrześniu – katowiccy radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Nowy Wełnowiec – „zielona”, wielofunkcyjna dzielnica – powstanie między aleją Wojciecha Korfantego, a ulicą Konduktorską, na 30 hektarach zrewitalizowanego terenu po dawnych Zakładach Metalurgicznych Silesia.

Najpierw kompresorownia, potem prace budowlane

Inwestor pracuje obecnie nad projektem budowlanym dla pierwszego etapu, obejmującego obszar centralny Nowego Wełnowca o powierzchni 7 ha. Na tym terenie powstaną mieszkania, usługi, lokale gastronomiczne, handlowe, rozrywkowe, skwery oraz fragment parku centralnego. W sumie na całym 30-hektorowym obszarze dzielnicy powstanie około 300 tys. mkw. powierzchni użytkowej naziemnej. Ruch samochodowy zostanie wyeliminowany z przestrzeni publicznej Nowego Wełnowca i przeniesiony na poziom -1. Zieleń oraz tereny rekreacyjne zajmą 10 ha, obejmując między innymi 4-hektarowy park centralny.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w 2026 roku i mają trwać 10 lat. Dodajmy, że koncepcję Nowego Wełnowca stworzyła warszawska pracownia JEMS Architekci, która odpowiada między innymi za projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Już w tym roku rozpoczną się natomiast prace związane z renowacją historycznej kompresorowni, która została wybudowana około 1905 roku i początkowo pełniła rolę zaplecza przemysłowego dla huty cynku. W ramach rewitalizacji przywrócony ma zostać pierwotny wygląd budynku, który stanie się ważnym punktem Nowego Wełnowca. Pojawi się w nim makieta inwestycji, punkt informacyjny, a także przestrzeń spotkań dla mieszkańców.

„Inwestycja na ogromną skalę” z certyfikatem

Tymczasem Nowe Wełnowiec otrzymał międzynarodowy certyfikat BREEAM Communities Interim. Właściwie to certyfikat wstępny, przyznawany na etapie projektowania. Jak podkreślają w Grupie Capital Park, Nowy Wełnowiec to pierwszy w Polsce tak duży projekt typu mixed-use, który z sukcesem przeszedł proces precertyfikacji. Dodajmy: BREEAM dokonuje oceny specyfikacji, projektu, a potem także konstrukcji i użytkowania budynku, wykorzystując przy tym „szeroki zakres kategorii i kryteriów, od energii po ekologię”. Znaczenie ma między innymi zmniejszona emisja dwutlenku węgla, adaptacja do zmian klimatycznych czy wartości ekologiczne i ochrona bioróżnorodności.

W następnym etapie projektowania inwestor zamierza ubiegać się o pełny certyfikat BREEAM Communities Final, mając przy tym – co akcentują w Grupie Capital Park – aspiracje do osiągnięcia poziomu Excellent. W przypadku Nowego Wełnowca proces certyfikacji uwzględniał między innymi takie kryteria jak zintegrowane podejście do projektowania, zaangażowanie interesariuszy czy aspekty zrównoważonego rozwoju.

– Nowy Wełnowiec to nie tylko inwestycja na ogromną skalę, ale także przykład tego, jak współczesne podejście do urbanistyki oraz odpowiedzialność społeczna mogą wspólnie kształtować przyszłość polskich miast – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu realizacji inwestycji w Grupie Capital Park, zarządzająca projektem Nowy Wełnowiec. – Ten projekt to wyraz naszej wizji, w której nowoczesne przestrzenie harmonijnie współistnieją z potrzebami lokalnej społeczności i środowiska. Otrzymanie certyfikatu BREEAM Communities Interim, będącego jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w zakresie zrównoważonego rozwoju, jest dla nas dowodem, że obraliśmy właściwy kierunek – podkreśla.

Za proces certyfikacji projektu „Nowy Wełnowiec” odpowiadał zespół Sweco Polska.

Nowy Wełnowiec, wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Nowy Wełnowiec, czyli nowa dzielnica Katowic. Powstanie w 10 lat, za 3 miliardy złotych. Zobaczcie wizualizacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/11/2024

Browar Hugo Scobel

Może Cię zainteresować:

Wysokościowce w centrum Gliwic? Trwa rewitalizacja Browaru Hugo Scobla. „Wysokie budynki są już elementem krajobrazu Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Katowic”

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/01/2025

Habitat 19 w Zabrzu, wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Budynek mieszkalny z drewna CTL? W Zabrzu powstaje awangardowy Habitat 19. „To miejsce, gdzie nowoczesna architektura współgra z naturą”. Zobaczcie wizualizacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/12/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon