Daniel Lekszycki
Katowickie wieżowce widziane z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Katowice pną się w górę. Widać to z Zagłębia, Piekar Śląskich, Szyndzielni czy z Pilska. Tru story!

Jeśli jakieś miasto w Polsce miałoby się równać z Warszawą, to tylko serce Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Katowice zawsze mierzyły wysoko i wcale nie trzeba tu przyjeżdżać, żeby się o tym przekonać. Widać to już wiele kilometrów stąd.

Drapacz Chmur w Katowicach
Drapacz Chmur w Katowicach / źródło: Katowice.FotoPolska.eu

Przedwojenne Katowice - polskie Chicago

O ile dziś Warszawa najbardziej sięga nieba spośród wszystkich polskich miast, to w okresie międzywojennym jej prymat w tej dziedzinie wcale nie był taki oczywisty. Skarbiec autonomicznego województwa śląskiego był wówczas na tyle zasobny, że nie tylko udzielano z jego środków pożyczek Rzeczpospolitej, ale również podjęto się sfinansowania śmiałej inwestycji, jaką była budowa jednego z najwyższych budynków w Europie. W chwili oddania do użytku katowicki Drapacz Chmur ustępował w Polsce jedynie warszawskiemu Prudentialowi i to tylko o 6 metrów. Jego 14 pięter, przekładające się na 62 metry wysokości, współcześnie już nie robią takiego wrażenia, ale w swoim czasie było ogromnym osiągnięciem polskiej inżynierii budowlanej.

Warto podkreślić, że w niemieckiej części Górnego Śląska równie ambitnego projektu nie zrealizowano. Katowice jednak nie poprzestały na jednym wysokościowcu, dlatego wkrótce do miasta przylgnęło określenie "polskiego Chicago". Tak wysoka zabudowa wpisywała się w wizerunkową rywalizację przygranicznych miast obu krajów i na tym polu Beuthen, Gleiwitz oraz Hindenburg zdecydowanie ustępowały swojemu polskiemu konkurentowi.

Katowice najwyzsze budynki

Może Cię zainteresować:

W Katowicach popatrz w górę. Stylistyka tutejszych wieżowców ma międzynarodowe korzenie

Autor: Wojciech Fudala

01/05/2024

Warszawa, Katowice i długo, długo nic...

Kilka dekad później Katowice wciąż zajmują istotne miejsce na wysokościowej mapie Polski, nawet pomimo tego, że w 2009 roku Altus został zdetronizowany przez gdyńskie Sea Towers jako najwyższy budynek poza Warszawą. To właśnie tu, a nie w Krakowie, Wrocławiu, czy Poznaniu znajduje się najwięcej wysokościowców. Powyżej 55 metrów mierzy tu aż 60 budynków, z czego całkowita wysokość pięciu z nich wynosi powyżej 100 metrów. To biurowiec prokuratury przy ul. Wita Stwosza, dwie wieże Global Office Park przy Zabrskiej, wspomniany Altus i stojący przy rondzie Ziętka .KTW.

W ostatnich latach wzrost Katowic przyśpieszył. Od 2013 roku w stolicy naszego województwa znów zaczęto stawiać wysokościowce. Przez ostatnich 10 lat powstało tu aż 17 budynków wysokich na przynajmniej 55 metrów. Obecną falę budowania tak wysoko zapoczątkowała Skanska, która w postawiła przy Drogowej Trasie Średnicowej kompleks czterech biurowców Silesia Business Park, nazywany pieszczotliwie przez mieszkańców "Tiramisu". Od chwili oddania ich do użytku w Katowicach każdego roku kończy się budowę kolejnych wieżowców.

W stolicy województwa śląskiego powstają nie tylko wysokie biurowce, ale też apartamentowce. W 2019 r. ukończono cztery 60-metrowe bloki na osiedlu Tysiąclecia, dwa lata później obok siedziby ING Banku Śląskiego wyrosły dwie 63-metrowe Sokolska 30 Towers, natomiast za Muzeum Śląskim powstaje kompleks Pierwsza Dzielnica, złożony z pięciu ok. 50-metrowych bloków. Z kolei już wkrótce zostanie ukończona 90-metrowa wieża Global Apartments, siostra biurowców Global Office Park, która dorówna wybudowanej w 1988 r. kukurydzy na osiedlu Tysiąclecia, będącej dotąd najwyższym budynkiem mieszkalnym w mieście.

Wieże Global Apartments i Stalexport w Katowicach
Wieże Global Apartments i Stalexport w Katowicach / fot. Ewa Zielińska
Budowa biurowca Uni-Centrum

Może Cię zainteresować:

Altus. 20 lat pierwszego na Śląsku wieżowca wzniesionego na wysokość ponad 120 metrów. Inspiracje? Z Chicago

Autor: Katarzyna Pachelska

26/12/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice w cieniu... czarnych klocków. Drapacz chmur .KTW II góruje nad okolicą. A do tego Spodek, MCK, Altus, rondo. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

27/11/2022

Nowe wieżowce w Katowicach - apartamenty, a nie biura

Inwestycje będące jeszcze w trakcie realizacji są jeszcze bardziej śmiałe. Przy pętli Słonecznej budowany jest zespół apartamentowców Atal Sky+, złożony z pięciu 15-kondygnacyjnych budynków oraz 121-metrowej dominanty, która z racji położenia na wzniesieniu będzie najwyższym punktem Katowic. Tymczasem w Strefie Kultury ten sam cieszyński deweloper buduje kompleks apartamentowy Atal Olimpijska. Dwie niższe wieże będą mieć 60 metrów, a stojąca między nimi dominanta sięgnie 128 metrów i zyska miano drugiego najwyższego budynku w Katowicach. Jej szkielet, choć jeszcze nieukończony, to już w panoramie miasta dorównał .KTW II.

Wraz z kolejnymi wieżowcami katowicki skyline jest widoczny z coraz większych odległości. Górny Śląsk to jednak nie mazowieckie niziny, dlatego liczne wzniesienia i lasy często przysłaniają nam widok na stolicę województwa. Tutejsze wieżowce można bez dodatkowego sprzętu dostrzec m.in. z oddalonych o 10 kilometrów będzińskiej Dorotki, Górki Środulskiej w Sosnowcu i hałdy w Kostuchnie, czy piekarskiego Kopca Wyzwolenia, znajdującego się w linii prostej 15 kilometrów od katowickiego ronda. Zaś, jak udowadnia blog DalekieObserwacje.eu, dysponując dobrą lornetką lub aparatem z długim obiektywem można zobaczyć katowickie drapacze chmur z Gliwic (25 km), Lubszy (38 km), hałdy Szarlota w Rydułtowach (47 km), Dębowca (54 km), Szyndzielni (55 km), a nawet Pilska (85 km) i Biskupiej Kopy (113 km), ale oczywiście pod warunkiem, że dopisze nam pogoda i jakość powietrza będzie dobra.

Lato to czas podróży, dlatego wspinając się na różne wzniesienia lub punkty widokowe w okolicy spójrzcie w stronę Katowic. Może uda Wam się dostrzec .KTW, Altusa, wieże Global Office Park, czy budowany jeszcze apartamentowiec Atal Olimpijska. Najlepiej uwiecznijcie ten widok na zdjęciu i wyślijcie je do nas na redakcja@slazag.pl

Widok 24 piętro Global Office 12

Może Cię zainteresować:

Katowice z innej perspektywy. Widok z ostatniego, 24. piętra Global Office Park. Zobaczcie zdjęcia miasta z góry

Autor: Katarzyna Pachelska

28/01/2023