Każdy (kto ma kasę) będzie mógł kupić sobie od Arche kawałek Elektrociepłowni Szombierki. Zobaczcie, jak teraz wygląda bytomska "katedra industrialu"

Monumentalna Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu jest w prywatnych rękach. Na szczęście takich, które znają się na ratowaniu zabytków. Prezes Grupy Arche, Władysław Grochowski, planuje przeznaczyć znaczną część postindustrialnego kompleksu, konkretnie budynek biurowy i rozdzielnię, na hotel. W dodatku każdy dysponujący odpowiednią ilością gotówki będzie mógł kupić sobie fragment EC Szombierki. Zobaczcie zdjęcia bytomskiej "katedry industrialu". Zrobił je Tymoteusz Staniek.

Przypomnijmy, że Grupa Arche kupiła EC Szombierki w sierpniu 2022 roku od firmy Rezonator S.A. za 10 milionów złotych (tyle dzisiaj kosztuje jedna kamienica w centrum Katowic). Wtedy oceniano, że remont pochłonie około 300 milionów złotych. Inwestor miał zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to oczywiście jednak z możliwości. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie damy sobie rady. Mamy wypracowany system, który doskonale sprawdził się w przypadku naszych poprzednich inwestycji - zapewnił Władysław Grochowski na spotkaniu z mediami.

W budynku biurowym i rozdzielni EC Szombierki powstanie hotel

EC Szombierki pod kierownictwem Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej (Jakiej? Nie wiadomo.), hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a nawet manufaktury dawnych rzemiosł.

- Chcemy stworzyć tutaj miejsce otwarte i wielofunkcyjne oparte na działalności kulturalno-oświatowej, ale również - jako największa sieć hotelowa - zamierzamy też w znacznej części wprowadzić funkcje hotelowe w budynku biurowym i rozdzielni - mówi prezes Grupy Arche, Władysław Grochowski.

Grupa Arche to polski koncern z branży nieruchomości i hotelarskiej, który w 2024 r. otworzy dwa hotele:

  • Arche Hotel Nałęczów w dawnym niedokończonym modernistycznym milicyjnym sanatorium,
  • Arche Klasztor Wrocław w dawnym klasztorze.

W 2023 roku Grupa miała prawie 100 mln zł zysku operacyjnego z działalności hoteli.

Model budowy i zarządzania hotelami zakłada możliwość kupienia apartamentu lub pokoju hotelowego na własność w hotelu, w ramach SYSTEMU ARCHE. Wówczas właściciel zawiera z Arche umowę wynajmu na 10 lat na zarządzanie takim pokojem, czerpiąc comiesięczny zysk z działalności hotelu.

- Prezes Grochowski podtrzymuje swoją politykę, że do 2030 roku chce mieć między 50 a 80 obiektów w Polsce. W kolejnych latach na pewno pojawią się w naszym portfolio kolejne projekty - mówi Magdalena Sidorowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w Grupie Arche.

EC Szombierki to pierwszy obiekt kupiony przez ten koncern na Górnym Śląsku. Można go porównać do również postindustrialnej i potężnej Cukrowni Żnin (woj. kujawsko-pomorskie), która w 2020 roku została wyremontowana i zmieniona w centrum hotelowo-konferencyjne.

- Priorytetem jest dla nas na razie zabezpieczenie EC Szombierki i proces przygotowania inwestycji. Szombierki to potężny obiekt i też wyzwanie, jeśli chodzi o finansowanie inwestycji. To jeden z dwóch obiektów, oprócz Papierni Królewskiej w Konstancinie, które są teraz naszymi oczkami w głowie, największymi projektami - podsumowuje Sidorowicz.

Elektrociepłownia Szombierki została uruchomiona 124 lata temu

Elektrociepłownia Szombierki (Kraftwerk Oberschlesien) została uruchomiona 29 listopada 1920 roku. Początkowo produkowano w niej tylko prąd. Pierwsze dostawy popłynęły kablami do Hohenzollerngrube, czyli nieistniejącej już KWK Szombierki. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Za projekt Elektrociepłowni Szombierki odpowiedzialny był duet architektów, czyli słynni kuzyni Emil i Georg Zillmannowie, którzy postarali się o to, aby była ona czymś więcej, niż tylko kolejnym obiektem przemysłowym. Nie bez przyczyny EC Szombierki nazywa się industrialną katedrą.

Kominy elektrociepłowni, z których najwyższy ma 120 metrów, są dostrzegalne z niemal każdego miejsca w Bytomiu. Budynek zachwyca swoim monumentalizmem, prostotą i jednoczesną dbałością o szczegóły, którą widać chociażby w wykończeniu ceglanej elewacji. Wieżę EC Szombierki wieńczy czterostronny zegar marki Siemens und Halske, którego tarcze mają średnicę prawie pięciu metrów. Wewnątrz dominuje gigantyczna przestrzeń. Hala maszynowni ma kubaturę ponad 52 tys. metrów sześciennych.

Z czasem prądu w Elektrociepłowni Szombierki zaczęto wytwarzać tyle, że można było zasilić wszystkie okoliczne zakłady, a nawet miasto.

Na produkcję ciepła obiekt przestawiono w latach 60 i 70. XX wieku. Od tamtego czasu bytomianie mieli ciepło w domach właśnie dzięki EC Szombierki. W latach 90. zaczęto stopniowe wygaszanie produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, aż zaprzestano jej całkowicie w 2011 roku.

Wówczas obiekt kupiło Fortum Power and Heat Polska i zaczęła się jego stopniowa degradacja. Z wnętrza zaczęły znikać metalowe konstrukcje oraz maszyny, wysadzono ostatnią chłodnię kominową. W międzyczasie udało się jednak wpisać budynek do rejestru zabytków województwa śląskiego.

W 2016 roku Elektrociepłownię Szombierki za 814 tys. złotych kupił Rezonator S.A. Wielu wydawało się, że to inwestor, który tchnie w zabytek nowe życie, ale dopiero dziś wiemy, jak bardzo się mylili. Firma zaniedbała zabytek, toczy się zresztą postępowanie prokuratorskie w tej sprawie.

EC Szombierki doczekała nowego inwestora, ale czy doczeka początku modernizacji?

Współpraca: Patryk Osadnik

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Szyb krystyna bytom t staniek 06

Może Cię zainteresować:

Przysadzista Krystyna i smukła Ewa w jednym Bytomiu stoją. Sąsiadki z gruby, która już nie istnieje

Autor: Katarzyna Pachelska

20/04/2024

Fabryka Porcelany, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dzisiaj każde miasto chce mieć swoją Fabrykę Porcelany. Kto, jak i za ile uratował tę katowicką perłę industrialu

Autor: Katarzyna Pachelska

06/08/2022

Wielki piec huty Pokoj Ruda Slaska

Może Cię zainteresować:

Czy wielki piec w Rudzie Śląskiej naprawdę jest wielki? Te zdjęcia wszystko wam wyjaśnią

Autor: Michał Wroński

03/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon