„Moja kochana. Od dwóch dni jesteśmy w bazie. Po 23 dniach karawany poprzez pola ryżowe zalane wodą, lasy tropikalne pełne agresywnych pijawek, wysokie hale podobne do beskidzkich, wreszcie wysokogórskie piargi doszliśmy do wysokości 5400 m. n.p.m. pod potężne szczyty, które chcemy zdobyć”
Tak zaczyna się list, który 4 września 1979 r. z bazy na lodowcu Khumbu w Nepalu wysłał do żony Jerzy Kukuczka.
Historię
tamtej wyprawy wszyscy pasjonaci polskiego himalaizmu znają.
Wiadomo, że Jerzy
Kukuczka, Andrzej Czok, Janusz Skorek i Zygmunt Andrzej Heinrich
weszli na Lhotse (8516
m. n.p.m.) i że dla Kukuczki był to pierwszy zdobyty
ośmiotysięcznik. Wówczas jeszcze przy wspomaganiu się tlenem
podczas biwaku w najwyższym z obozów.
Jak przebieg tych wydarzeń relacjonował żonie Kukuczka i o czym jeszcze pisał w swych listach? Do tej pory korespondencja ta spoczywała w rodzinnych archiwach. Za kilka dni będzie ją mógł przeczytać każdy. Listy Jerzego Kukuczki do (i od) jego żony Cecylii z okresu himalajskich ekspedycji alpinisty zostaną bowiem opublikowane w książce „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”. Czytelnik pozna z niej nie tylko Jerzego Kukuczkę – legendę wspinania, ale przede wszystkim Jerzego Kukuczkę – męża i ojca, tęskniącego z rodziną i dopytującego co u niej słychać. Poza listami z domowego archiwum Kukuczków (także w formie skanów rękopisów) w książce znajdzie się także autobiografia samej Cecylii Kukuczki.
Tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do napisanej przez Jerzego Kukuczkę pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku książki „Mój pionowy świat”, będącej swego rodzaju kroniką wypraw słynnego himalaisty w najwyższe góry świata. Tym razem nie będzie to jednak opowieść o wspinaczce, biwakach w ścianie, zmaganiu się z wysokością i pogodą, ale o tym jak wyglądały kulisy życia z jednym z najwybitniejszych himalaistów świata.
- Książka jest historią silnej miłości i tęsknoty, która zostaje z nami na zawsze. To również opowieść o drugiej, prywatnej stronie himalaizmu, o czekaniu, powrotach, codzienności, czułości i trosce. W trakcie narracji Cecylii rodzi się wiele pytań, na które nie zawsze umiemy znaleźć odpowiedź. Czy naprawdę znamy osoby, które tak kochamy? Czym była miłość Jerzego Kukuczki do gór i wspinania? Dlaczego go zabrała na zawsze? Jak wychować dzieci bez ojca? - czytamy na stronie Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki.
Książka jest już dostępna w przedsprzedaży na stronie internetowej www.sklep.jerzykukuczka.com. Każdy egzemplarz zamówiony przed 9 stycznia będzie zawierał autograf Cecylii Kukuczki.
Może Cię zainteresować:
Śląski himalaizm to kopalnia tematów na filmowe superprodukcje
Może Cię zainteresować: