Kazimierz Karolczak w ŚLĄZAQ: 20 lat w UE? Efekty przemian widać w każdym naszym mieście

Najbardziej widoczne są „pomnikowe inwestycje”, ale większość pieniędzy z funduszy unijnych została wydana na infrastrukturę, która służy mieszkańcom na co dzień i wpływa na poprawę jakości życia – tak 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej podsumowuje w ŚLĄZAQ Kazimierz Karolczak, przewodniczący Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

fot. MCK
Mck katowice

Mija 20 lat od momentu gdy Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Czy na Śląsku i w Zagłębiu dobrze wykorzystaliśmy ten czas? Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii mówi w ŚLĄZAQ, że wystarczy spojrzeć jak, dzięki środkom z Unii Europejskiej, zmieniły się nasze miasta. Wskazał m.in. na Katowice i Strefę Kultury, która powstała na terenach poprzemysłowych.

- To są duże pieniądze, które zmieniły nasze miasta i nie wyobrażam sobie, żeby ich nie było – stwierdził Kaziemierz Karolczak.

Kazimierz Karolczak: Pomnikowe inwestycje widać, natomiast większość pieniędzy poszła na infrastrukturę, która na co dzień służy mieszkańcom

Przewodniczący GZM zaznaczył, że takie „pomnikowe inwestycje”, są najbardziej widoczne, ale większość pieniędzy z funduszu unijnych została wydana na infrastrukturę, która służy mieszkańcom na co dzień i wpływa na poprawę jakości życia.

- Jeżeli wezmę pod uwagę ile pieniędzy poszło choćby na kwestie związane z termomodernizacją mieszkań czy ekologiczny transport, to jestem przekonany, że mieszkańcy bardzo dużo skorzystali jeśli chodzi o jakość życia. Jeśli sobie przypomnimy nasze miasta sprzed 10 czy 15 lat jeśli chodzi o jakość powietrza, to zmiana jest jakościowa. Kiedyś kilka miesięcy w roku nie można było prawie czym oddychać, wszystkie normy były przekroczone, teraz nawet w takim mieście jak Rybnik jest to zaledwie kilka dni w roku - zaznaczył przewodniczący GZM.

Na co powinniśmy wykorzystać środki z obecnej perspektywy unijnej? Kazimierz Karolczak podkreśla, że najważniejsze jest podonoszenie jakości życia mieszkańców i inwestowanie w infrastrukturę, która na co dzień mieszkańcom służy.

- W naszym przypadku to jest na pewno kwestia kolei metropolitalnej i podniesienie jakości transportu. Transport ekologiczny, autobusy elektryczne, może w przyszłości wodorowe. Patrząc na zadania Metropolii to jest nasz główny cel – podkreśla przewodniczący GZM.

Jako dodaje Kazimierz Karolczak, zgodnie z celami klimatycznymi Unii Europejskiej, ważna będzie transformacja energetyczna. - Kiedyś musimy odejść od węgla, nie da się zrobić tego z dnia na dzień. Prawdopodobnie atom i wodór to przyszłość jeżeli chodzi o kwestie zabezpieczenia energetycznego, dostaw prądu i ciepła do naszych domów czy przesiębiorstw. Najważniejsze jest to w jaki sposób tą transformację przeprowadzimy. W jaki sposób nasze firmy z sektora hutniczego czy górniczego odnajdą się na nowych rynkach, w jaki sposób ich produkty będą odpowiadać zapotrzebowaniu w sekotorze związanym chociażby z OZE, atomem czy wodorem. Mam nadzieję, że zrobimy to na tyle mądrze, że nie będziemy montażystą technologii, tylko będziemy brali udział w opracowywaniu i wdrażaniu tych technologii. To jest największe wyzwanie – podkreślił.

„Zielone światło” dla zmiany ustawy metropolitalej

Przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odniósł się także do planowanych zmian w ustawie metropolitalnej. Stwierdził, że jest „zielone światło” na jej poprawę i poszerzenie kompetencji GZM – tak, by Metropolia mogła np. wybudować spalarnię odpadów czy przejmować zadania od gmin i współfinansować je z własnego budżetu.

- Wydaje się, że to jest w tym roku do zrobienia i to jest bardzo dobra informacja. Po ponad sześciu latach proszenia się o zmiany przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstaje zespół, który ma nad tym pracować – zaznaczył Kazimierz Karolczak. Dodał, że po poprawieniu ustawy i obecnie działającego związku metropolitalnego przyjdzie czas na dyskusje o stworzeniu „supermiasta”.

Rynek w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Kuczyńska-Budka w ŚLĄZAQ: Gliwice przez 20 lat w UE zyskały „twardą infrastrukturę”, ale straciły mieszkańców

Autor: Maciej Poloczek

28/03/2024

Woj slaskie turystyka

Może Cię zainteresować:

Turyści? To u nas są jacyś turyści? No wiec... 5 mln ludzi w ubiegłym roku, prawie 6 mld zł przychodu z turystyki

Autor: Maciej Poloczek

25/03/2024

Wojewodztwo slaskie

Może Cię zainteresować:

Urszula Koszutska w ŚLĄZAQ: Przez 20 lat dostaliśmy z UE 5 mld euro. Drugie tyle możemy dostać teraz

Autor: Redakcja

20/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon