Kiedy motorynka była marzeniem każdego dzieciaka, a kasety przewijało się ołówkiem. Serial "Rojbers" przenosi nas do Górnego Śląska lat dziewięćdziesiątych

Jeśli skubaliście słoniol na ławce pod familokiem, albo graliście na placu we fusbal, to na pewno zaciekawi was serial "Rojbers". Animacja przenosi nas na Górny Śląsk lat 90., czyli do czasów, kiedy motorynka była marzeniem każdego dzieciaka, a kasety przewijało się ołówkiem.

Kadr: "Rojbers" Dariusz Nojman
Rojbers

Śląsk lat 90.

Najstarszym pokoleniom Górnoślązaków lata 90. kojarzą się głównie z przemianami gospodarczymi i wynikającym z nich zamykaniem kopalń. Jednak millenialsom, czyli obecnym trzydziestoparolatkom na myśl mogą przychodzić czasy beztroski, dłubania słonecznika na ławce, wymieniania się pirackimi kasetami i strzelania goli do bramki, która w rzeczywistości była klopsztangą.

Te sentymenty zainspirowały Dariusza Nojmana, twórcę nowego serialu "Rojbers". Produkcja opowiada o przygodach trójki przyjaciół. Główni bohaterowie – Knefel (w tej roli Dariusz Nojman), Rafau (Łukasz Kozak) i Toruń (Jan Czogała) – to nastolatkowie, którzy próbują odnaleźć się w świecie pełnym familoków, trzepaków i niezapomnianych podwórkowych przygód. Poniżej zobaczycie zwiastun serialu:

Komedia dla starszych widzów

Poza trzema głównymi bohaterami, w pierwszym odcinku poznajemy także podejrzliwego Dzielnicowego (Dariusz Nojman), osiedlowego łobuza Adasia (Grzegorz Banaś) oraz usłyszymy zmęczony życiem głos jego mamy (Martyna Czogała).
Jak mówią twórcy: "Rojbers" to komedia skierowana do starszych widzów, którzy docenią szczery i autentyczny klimat lat 90. Papierosy, alkohol i cięty język to elementy tamtej codzienności [...] To opowieść, która bawi, wzrusza i wywołuje nostalgię. Jeśli dorastałeś w tamtych czasach, Knefel, Rafau i Toruń przypomną Ci Twoich kumpli z podwórka. A jeśli nie? Cóż, czas poznać, jak wyglądały prawdziwe „dzikie lata” na Śląsku!"

Serial jest dostępny w serwisie YouTube. Tutaj możecie zobaczyć pierwszy odcinek nowej produkcji: Rojbers - Motorynka

Widok z hotelu Katowice, 1967

Może Cię zainteresować:

Śląsk i województwo katowickie za PRL. Tak utrwaliła je w obiektywie Grażyna Rutowska, fotografka z Bytomia

Autor: Redakcja

05/01/2025

Freepik pixel 2025

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: Piszymy już teroz rok 2025. Kożdy rok w tym stoleciu je ciekawszy, ale ciynżko pedzieć, żeby bōł weselszy

Autor: Grzegorz Kulik

05/01/2025

Schlesisches himmelreich

Może Cię zainteresować:

TOP 10 najdziwniejszych potraw kuchni śląskiej. Wśród nich kluski z wątróbki, ciasto z szynką czy piernik zalany rybą

Autor: Roman Balczarek

04/01/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon