Kiedy założyć instalację fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne to realna oszczędność, a jeśli są umiejętnie dobrane, także inwestycja, która w krótkim czasie może przynieść duże zyski. Jeśli postanowiłeś na dobre oszczędzać energię elektryczną lub chcesz się uniezależnić od zakładu energetycznego, instalacje fotowoltaiczne są świetnym wyborem. Bezpieczne, ekologiczne i coraz łatwiej dostępne dla każdego zainteresowanego. W tym artykule zajmiemy się wszystkim, co związane nie tylko z ich użytkowaniem, ale przede wszystkim z wyborem najlepszego momentu na ich założenie. Czy w ogóle istnieje coś takiego, jak najlepszy moment na montaż instalacji fotowoltaicznych? A może da się je założyć o każdej porze roku? Kiedy jest to najbardziej opłacalne z punktu widzenia prosumenta? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kiedy założyć instalację fotowoltaiczną?

O jakiej porze roku powinna być zakładana fotowoltaika?

W Polsce panele fotowoltaiczne uzyskują największą sprawność działania w miesiącach od kwietnia do września. W pozostałych miesiącach również produkują prąd, ale w nieco mniejszych ilościach. Jeśli zatem chcesz się cieszyć jak największą ilością energii elektrycznej do odzyskania od zakładu energetycznego, warto założyć instalacje fotowoltaiczne już przed wiosną. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych można to zrobić np. już w marcu, a nawet zimą, jeśli jest ona łagodna.

Rzecz jasna, wiele osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w środku lata i nie ma w tym nic złego. Wszystko bowiem zależy od możliwości finansowych, a także wolnych terminów firmy, której powierzyliśmy montaż fotowoltaiki. Przykładowo, jeśli miałaby to być firma https://jbenergia.pl/, powinieneś wiedzieć, że zamówienia na fotowoltaikę realizuje przez cały rok, także zimą. Ostateczny termin montażu zawsze potwierdza kilka dni przed, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne.

Podsumowując, idealną porą na montaż paneli fotowoltaicznych jest początek wiosny lub koniec jesieni, ale jeśli tylko warunki na to pozwalają, reszta miesięcy także nadaje się na realizację tej inwestycji.

Kiedy instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną w największej ilości?

Tak jak już powyżej wspomnieliśmy, instalacja fotowoltaiczna ma największą sprawność działania wtedy, kiedy słońce jest wysoko, czyli w miesiącach od kwietnia do ok. sierpnia i września. Warto już o tej porze roku mieć panele fotowoltaiczne na swoim budynku, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Jeśli firma, która ma wykonać montaż fotowoltaiki w Bytomiu, nie dysponuje wolnymi terminami na ten czas, a jesteś pewny jej usług i to właśnie z niej chcesz skorzystać, naszym zdaniem warto poczekać kilka miesięcy i mieć pewność, że cała instalacja PV została wykonana prawidłowo. Poczucie bezpieczeństwa i jakość ma wyższą cenę, niż kilkaset kWh, których nie udało się wyprodukować w najcieplejsze miesiące wakacji.

Jak przygotować swój dom na panele fotowoltaiczne?

W zdecydowanej większości przypadków panele słoneczne instalowane są na dachach budynków. Co to oznacza w praktyce? Trwale zabudowane panele instalacji PV wymagają tego, aby wcześniej zadbać o prawidłowy stan techniczny dachu i jego pokrycia. Kiedy instalacja fotowoltaiczna w Bytomiu będzie już założona i uruchomiona, demontaż jakiegokolwiek panela będzie problematyczny. Mając to na uwadze, warto zawczasu wykonać poniższe czynności:

  • mycie i konserwacja pokrycia dachowego;
  • usunięcie mniejszych lub większych awarii, np. nieszczelności;
  • montaż ław kominiarskich i pozostałego osprzętu, np. śniegołapów, rozbijaczy lub rynien;
  • pozostałe prace gospodarskie wymagające korzystania z dachu.

Mimo tego, że wytrzymałość paneli fotowoltaicznych jest naprawdę bardzo duża, producenci zdecydowanie odradzają chodzenie po nich. By mieć pewność, że dach będzie dzielnie służyć domowi przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat, nie żałuj czasu na jego wnikliwe sprawdzenie i jeśli jest to konieczne, usunięcie awarii lub innych problemów.

Kiedy montaż fotowoltaiki w Bytomiu jest uzasadniony?

Chcąc być uczciwym i wiarygodnym, należy zaznaczyć, że nie zawsze montaż instalacji fotowoltaicznych znajduje ekonomiczne uzasadnienie, choć może być uzasadniony z zupełnie innych powodów. Jeżeli chcesz, aby panele słoneczne przynosiły Ci wymierne korzyści finansowe, będzie to możliwe, jeśli masz duże zapotrzebowanie na prąd.

Z każdą kolejną pomniejszoną fakturą za prąd inwestycja w fotowoltaikę będzie się zwracać. Natomiast jeśli korzystasz z małych ilości prądu, to możliwość uzyskania pełnego zwrotu będzie rozłożona w dłuższym czasie. Aby mieć pełny ogląd na sytuację i prognozy finansowe tej inwestycji, powinieneś poznać swoje całoroczne zapotrzebowanie energetyczne. Jest ono potrzebne również do tego, aby policzyć, jaką moc powinna mieć fotowoltaika na twoim budynku.

Inne powody przemawiające za tą inwestycją znajdziesz np. tutaj: https://jbenergia.pl/montaz/slask/bytom/. Od siebie dodamy, że jest to np. czyste powietrze, możliwość dofinansowania, a także darmowy prąd na własne potrzeby, najczęściej przez cały rok i w całej Polsce. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika w Bytomiu, wyślij zapytanie do firmy JB Energia!

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon