Kiedyś jeden z najlepszych hoteli na Śląsku. Dziś znakomity teatr. Gdzie? W Chorzowie oczywiście

Początek XX wieku w Königshütte (dzisiejszym Chorzowie) witano z wielką pompą. 1 stycznia 1900 roku otwarto tam hotel Graf Reden, najbardziej ekskluzywny w tym mieście i jeden z najlepszych na Śląsku. Miejsce szybko stało się bardzo popularne, a na bale przyjeżdżano tam nawet z Berlina. Budynek stoi do dzisiaj i nadal jest to bardzo popularne miejsce, choć pełni już zupełnie inną funkcję. Niedawno rozpoczął się tam kolejny sezon artystyczny – od blisko 40 lat to siedziba Teatru Rozrywki.

Dawny hotel Graf Reden (nazwa hotelu to hołd dla hrabiego Friedricha Wilhelma von Redena, jednego z „ojców” górnośląskiego przemysłu – przy okazji polecamy tę historię „Dwie głowy, trzy pomniki. Hrabia Reden w Königshütte, Królewskiej Hucie i Chorzowie”) stoi u zbiegu ulic Katowickiej i Konopnickiej w centrum dzisiejszego Chorzowa. Kosztował pół miliona marek i został wybudowany w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi. Charakterystycznym elementem budynku jest narożny wykusz, ozdobiony rzeźbami hutnika oraz górnika i zwieńczony wieżyczką.

Otwarty 1 stycznia 1900 r. Graf Reden miał 23 pokoje, centralne ogrzewanie i własną linię telefoniczną. Reklamowany był jako najlepszych hotel na Śląsku i jeden z najnowocześniejszych w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim. W gmachu mieściła się także sala widowiskowa na około 2,5 tys. miejsc, gdzie urządzano bale i wystawiano teatralne spektakle. Do hotelu zjeżdżali goście z całego Cesarstwa Niemieckiego.

Właścicielem hotelu był, pochodzący z Bielska kupiec i hotelarz, syn majstra kowalskiego, Franz Oppawsky. Graf Reden był w rękach tej rodziny przez 30 lat, po czym Oppawsky sprzedał hotel DVB (Deutscher Volksbund für Polnisch-Schlesien), organizacji zrzeszającej górnośląskich Niemców, i wyprowadził się do Wrocławia.

Teatr w hotelu Graf Reden był od początku

Od początku hotel Graf Reden związany był z teatrem. Na jego scenie zadomowił się Oberschlesisches Volkstheater (Górnośląski Teatr Ludowy). Zespół aktorski liczył około 30 osób, a teatr do wybuchu I wojny światowej wystawiał po kilkadziesiąt spektakli w każdym sezonie. W 1922 r. dzisiejszy Chorzów znalazł się w granicach Polski, a hotelowa scena była wykorzystywana zarówno na przedsięwzięcia niemieckie, jak i polskie.

Hotel Graf Reden zakończył swój żywot po II wojnie światowej. Budynek został znacjonalizowany i hotelową część przerobiono na mieszkania. Z kolei w miejscu restauracji i sali teatralnej powstał najpierw Centralny Dom Hutnika, a później Dom Kultury Huty Kościuszko. Organizowano tam różne kulturalne imprezy, był też siedzibą m.in. chórów.

Zanim powstał Teatr Rozrywki był Music Hall

Najnowsza historia dawnego hotelu Graf Reden rozpoczęła się w 1976 r. Zawarto wtedy porozumienie między Prezesem ds. Radia i Telewizji oraz ówczesnym wojewodą katowickim i dyrekcją Huty Kościuszko, na mocy którego gmach przekazano na siedzibę Music Hallu, czyli teatru rewiowego. Mieszkańców wykwaterowano, a w dawnych pokojach hotelowych ulokowano garderoby, biura czy pracownie. Rozpoczęto także przebudowę gmachu, która obejmowała m.in. widownię i scenę. Pierwszy przygotowany tam i nagrany dla potrzeb telewizji program rozrywkowy emitowany był w telewizyjnym bloku sylwestrowym w 1979 r. W 1981 r. przerwano jednak prace adaptacyjne budynku, a później zespół artystyczny Music Hallu zaczął się rozpadać.

W końcu 1 stycznia 1985 r. w miejsce Music Hallu powołano Państwowy Teatr Rozrywki. Został on przejęty od Radiokomitetu przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Dyrektorem teatru został Dariusz Miłkowski, który pełnił tę funkcję przez ponad 30 lat. Zastąpiła go Aleksandra Gajewska, która nadal kieruje tą instytucją. Teatr Rozrywki dysponuje obecnie dwiema scenami - dużą (około 600 miejsc) i małą (około 100). W latach 2006-2007 kompleks budynków teatru został przebudowany i dostosowany do nowoczesnych potrzeb. Przebudowa została kilkakrotnie nagrodzona w różnych konkursach architektonicznych.

Chorzów. Gmach Poczty Głównej

Może Cię zainteresować:

Siedem najciekawszych budynków Chorzowa na zdjęciach z drona. Z góry też dobrze wyglądają

Autor: Maciej Poloczek

18/08/2024

Dawny pomnik Friedricha Wilhelma von Redena

Może Cię zainteresować:

Friedrich Wilhelm von Reden ma dwie głowy. Niesamowita historia pomnika hrabiego w Chorzowie

Autor: Kamil Nowak

19/08/2023

Konigshutte

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie, pardon - Königshütte - było uzdrowisko! Ludzie leczyli się tu z ciężkiego darcia w kościach

Autor: Katarzyna Pachelska

08/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon