Kieszonkowy park między kamienicami w centrum miasta. Bytomskim pomysłem zachwyca się cała Polska. Zobaczcie zdjęcia

Miniprzestrzeń nie ogranicza. Choć idea parków kieszonkowych jest znana na świecie od 1967 roku, to na Śląsku dopiero raczkuje. Sprawdza się w miejscach, gdzie ludzie łakną zieleni, a przestrzeni jest mało. Bytomski park kieszonkowy, położony w centrum miasta, wśród kamienic, zyskał uznanie architektonicznych sław i został nominowany do Nagrody Architektonicznej "Polityki" 2023. Zobaczcie zdjęcia tego utylitarnego parku, połączonego ze strefą aktywności dla dzieci. Zdjęcia wykonał Tymoteusz Staniek.

Czym uwiódł bytomski park kieszonkowy jurorów Konkursu Architektonicznego "Polityki" 2023, że nominowali go - jako jeden z zaledwie czterech obiektów zbudowanych w 2022 roku w Polsce do finału tego jednego z najważniejszych takich konkursów w Polsce?

Wysoki poziom estetyczny i staranne wykonanie

"Bytomską inwestycję, zrealizowaną w centrum miasta, w pustej przestrzeni po wyburzonej kamienicy, wyróżnia wysoki poziom estetyczny i staranne wykonanie" - czytamy w uzasadnieniu. Park znajduje się przy ulicy Krakowskiej 29, w centrum miasta, w miejscu po wyburzonej kamienicy.

Autorami koncepcji tego miejsca są:

  • pracownia projektzieleni.pl,
  • Anna Becker,
  • Marlena Pilch,
  • Magdalena Wnęk

Jak pisze "Polityka", park pełni podwójną rolę: terenu zabaw dla dzieci oraz miejsca relaksu i wypoczynku.

Brama do parku symbolizuje industrialne dziedzictwo miasta

Najmłodszym służą m.in. miniścianka wspinaczkowa, nieduży park linowy, huśtawki, piaskownica, ale też galeria krzywych luster. Starsi wypocząć mogą na leżakach lub wprost na trawie. Roślinność uzupełniono o karmniki dla ptaków i „hotele” dla owadów. Symboliczną bramę zbudowano z dwuteowników, nawiązując w ten sposób do industrialnego dziedzictwa miasta. Masywna konstrukcja układa się w napis „BYTOM”.

Co ciekawe, park nie był pomysłem władz Bytomia a mieszkańców. W 2019 roku zgłoszono pomysł utworzenia takiego miejsca w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wtedy na realizację projektu nie starczyło środków z dostępnej puli, jednak władze miasta uznały, że warto wcielić tę koncepcję w życie. Postanowiono poszukać finansowania, przystąpiono do procesu projektowania inwestycji. Architekci skonsultowali swoje wizje z mieszkańcami, którzy mieli możliwość zgłosić uwagi i zaproponować własne pomysły.

Pieniądze na Zieloną Strefę udało się pozyskać z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołożyła 370 tys. zł, natomiast miasto ze swojego budżetu wygospodarowało ponad 617 tys. zł.

Bytomski2 panorama bytom

Może Cię zainteresować:

Potrafisz mówić po bytomsku? Rozwiąż QUIZ i przekonaj się, czy jesteś prawdziwym bytomianinem

Autor: Tomasz Borówka

09/04/2023

Rynek z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

Bytom. Miasto starsze od Krakowa. Wycieczka po średniowiecznym Bytomiu

Autor: Patryk Osadnik

30/07/2022

Plany nowego centrum Bytomia z lat 70.

Może Cię zainteresować:

Nowy ratusz i rynek a do tego wielka demolka aż do ul. Chrzanowskiego. Plany nowego centrum Bytomia z lat 70.

Autor: Marcin Zasada

02/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon