Wrócą uliczne protesty? Na razie czas na analizę dokumentów
Informacja o złożeniu przez CPK raportu oddziaływania na środowisko dla projektu budowy szybkiej kolei między Katowicami a czeską granicą w rejonie Ostrawy wywołała duże poruszenie w Mikołowie, Orzeszu, Mszanie oraz innych gminach, które ma przeciąć ta magistrala. Przedstawiciele protestujących przeciwko tej inwestycji społeczności nie wykluczają, że już niebawem przypomną o sobie organizując kolejne pikiety. Na początek chcieli jednak zapoznać się ze złożoną w katowickim RDOŚ-iu dokumentacją.
– Ku naszemu zaskoczeniu RDOŚ zmienił dotychczasową praktykę i odmówił nam takiego dostępu (…) Złożyliśmy stosowny wniosek o dostęp do tej dokumentacji i czekamy na decyzję. Przy czym zakomunikowano nam to, że jeżeli ktoś w wyniku realizacji tej inwestycji traci dom (i jest z mocy prawa stroną w postępowaniu) to nie jest to jednoznaczne z tym, że na 100% otrzyma dokumenty – tak opisano sytuację na profilu Nie dla CPK przez 800-letni Mikołów.
– To zostało źle zinterpretowane – słyszymy w RDOŚ-iu. Urzędnicy tłumaczą nam, że raport oddziaływania na środowisko jest dostępny, lecz na obowiązujących tą instytucję przepisach (nie ma możliwości podpinania własnych nośników do urzędowych komputerów).
Faktem jest, że zanonimizowany (nie zawierający danych osobowych) raport oddziaływania na środowisko dostępny jest obecnie online na stronie internetowej katowickiego RDOŚ-u. W siedzibie dyrekcji można uzyskać także do wglądu dokument źródłowy. RDOŚ podkreśla, że uczynił to „wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stron, mając na względzie ogromne zainteresowanie projektem”.
CPK dostał dwa tygodnie na uzupełnienie złożonych dokumentów
Z całością zgromadzonych akt, strony postępowania zapoznawać mogą się w siedzibie RDOŚ w obecności pracownika dyrekcji (konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr: 32 42 06 814 lub przez sekretariat 32 42 06 801). Każda strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów we własnym zakresie. Nie ma natomiast możliwości nagrywania dokumentacji na nośniki elektroniczne. Zainteresowani mogą ponadto zwrócić się o udostępnienie dokumentów w trybie dostępu do informacji o środowisku (wniosek o udostępnienie znajduje się na stronie internetowej RDOŚ).
Zgodnie z prawem po otrzymaniu raportu oddziaływania na środowisko RDOŚ rozpoczyna procedurę oceny oddziaływania na środowisko. Obejmuje ona:
- weryfikację raportu o oddziaływaniu na środowisko,
- uzyskanie wymaganych ustawą opinii i uzgodnień,
- zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu (nie ma obowiązku składania wniosku o dopuszczenie do postępowania jako strona)
Na razie RDOŚ wystąpił do CPK o uzupełnienie złożonego raportu (wezwanie dotyczy kwestii formalnych). Spółka dostała na to 14 dni (licząc od dnia otrzymania wezwania). RDOŚ zapowiada, że decyzja środowiskowa ma zostać wydana do 30 czerwca przyszłego roku, choć zastrzega, że termin ten może się jeszcze zmienić.
Może Cię zainteresować: