Kolej linowa Elka ma już 57 lat. W Parku Śląskim zaplanowano urodziny kultowej atrakcji

[Artykuł zaktualizowany. Nowa data] W sobotę, 22 września 2024 r., w Parku Śląskim odbędą się urodziny Elki. Ta kultowa atrakcja ma już 57 lat, ale przeżywa „drugą młodość”. Dwa miesiące temu podpisano umowę na odbudowę trzeciego odcinka parkowej kolei linowej, więc powodów do świętowania nie brakuje.

Kolej linowa Elka (nazwa Elka to skrótowiec od Elektryczne Koleje Linowe) została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Tegoroczne świętowanie urodzin kolejki miało odbyć się w sobotę, 14września, ale ze względów pogodowych organizatorzy postanowili przenieść Urodziny Elki na niedzielę, 22 września. Przygotowano kilka atrakcji i niespodzianek.

Elki za darmo na Elce

- Od godziny 14.00 do godziny 17.00 na stacji Stadion Śląski odbędą się animacje dla dzieci. W programie gry i zabawy, dostępna będzie również fotobudka 360, w której będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie. Na wszystkich trzech stacjach gości będzie witać muzyka. Wszystkie panie o pierwszym lub drugim imieniu Elżbieta mogą w tym dniu korzystać z darmowego przejazdu „Elką” – wylicza Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

W Parku Śląskim podkreślają, że tegoroczne urodziny Elki są wyjątkowe, bo jest dodatkowy powód do świętowania. Dwa miesiące temu (19 lipca 2024 r.) podpisano umowę na odbudową trzeciego odcinka kolejki – od Stadionu Śląskiego do Planetarium Śląskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wiosną 2026 roku będzie można przejechać Elką na całym trójkącie jej pierwotnej trasy.

Elka przewiozła około 18 mln pasażerów

Stara Elka, otwarta w 1967 r., była najdłuższą nizinną koleją linową w Europie – jej długość wynosiła nieco ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki (teraz też jest najdłuższa, choć na razie ma tylko dwa odcinki). W tej formie kolejka funkcjonowała od 1967 do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek nowej Elki, między Stadionem Śląskim a obecną „Legendią”. To najdłuższy fragment trasy i liczy 2185 metrów, a przejazd w jedną stronę trwa około 20 minut. W grudniu 2023 roku oddano do użytku drugą linię Elki, między „Legendią” a Planetarium Śląskim. Ten odcinek ma 1714 metrów, a przejazd nim zajmuje około 15 minut w jedną stronę.

Trzeci z odbudowywanych odcinków Elki będzie najkrótszy i, tak jak poprzednio, będzie miał ponad 1,5 km. Przejazd nim zajmie niecałe 15 minut w jedną stronę. Pasażerów wozić będzie 20 czteroosobowych kanap i 10 gondoli. Po odbudowaniu wszystkich odcinków parkowa kolejka będzie miała, tak jak poprzednio, około 5,5 km długości, a przejazd całej trasy zajmie niecałą godzinę. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania Elka przewiozła około 18 milionów pasażerów.

Elka powróci na pełnej trasie w Parku Śląskim. Podpisano umowę na odbudowę trzeciego odcinka

Może Cię zainteresować:

Elka powróci na pełnej trasie w Parku Śląskim. Podpisano umowę na odbudowę trzeciego odcinka

Autor: Maciej Poloczek

19/07/2024

Kończy się modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim. Wrócą tam kajaki i łódki

Może Cię zainteresować:

Kończy się modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim w Chorzowie. Wrócą tam kajaki i łódki

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2024

Ostatnie lato bez „Fali”. Kończy się odbudowa kultowego kąpieliska w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Ostatnie lato bez „Fali”. Kończy się odbudowa kultowego kąpieliska w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

31/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon