Najstarsza czynna kolej wąskotorowa na świecie
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie. Ich historia sięga jeszcze przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to na ziemiach śląskich powstały pierwsze koleje konne wożące węgiel i rudy żelaza. W połowie XIX wieku powstały pierwsze wąskotorowe linie kolejowe wg projektu wrocławskiej firmy "Bracia Oppenfeld". Od 1854 roku Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczęły regularne kursy. Podział terytorium Górnego Śląska w 1921 roku był katalizatorem dla rozwoju kolejnych połączeń, ponieważ zarówno Polska, jak i Niemcy chciały omijać miasta leżące po drugiej stronie granicy. Całość linii połączona została w 1945 roku - tak rozpoczął się jej złoty okres. W połowie lat 50. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe miały w sumie 233 kilometrów sieci oraz prawie 200 obsługiwanych bocznic. Łączyły ze sobą niemal wszystkie kopalnie i huty na terenie GOP.
Zredukowana, ale nadal czynna
Od połowy lat 60. kolej wąskotorowa zaczęła przegrywać z rozbudowywaną wtedy infrastrukturą samochodową. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe zaczęły cierpieć na brak inwestycji i rozwoju. Radziła sobie na pół gwizdka do lat 90., a w roku 2001 PKP postanowiły ją zlikwidować. W roku 2002 21 km linii oraz część taboru przejęły samorządy Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Od tamtego czasu kolej wąskotorową prowadzi Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Kolej wąskotorowa jest częścią Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim, a miasta Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie pomagają w dbaniu o infrastrukturę. Na stacji Bytom Karb Wąskotorowy znajduje się muzeum i Izba Tradycji. Zwiedzać można też unikatową nastawnię, no i oczywiście należy przejechać się kolejką.
Fajer na 170-lecie
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom zaprasza na fajer, czyli uroczyste obchody 170. urodzin Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Wydarzenie odbędzie się 14 i 15 września na stacji Bytom Karb Wąskotorowy (Bytom, ul. Reja). Na uczestników czeka masa atrakcji:
- Zwiedzanie stacji z przewodnikiem. Oprowadzania będą się rozpoczynać w pobliżu budynku nastawni BKw po zebraniu grupy ludzi powyżej 5 osób. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 20:00, ostatnie oprowadzanie rozpocznie się maksymalnie o 19:30.
- Zwiedzanie lokomotywy od spodu z komentarzem mechaników. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:30.
- Zwiedzanie izby tradycji.
- Przejażdżka drezyną ręczną. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:30.
- Opowieść o Rudolfe Pringsheimie i Świetliku Bytomskim. Animacja odbywać się będzie z wykorzystaniem wagonu salonowego z 1912 roku. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
- Industrialny plac zabaw. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
- Dmuchane zamki dla najmłodszych.
- Wykład kolejowego ratownictwa technicznego. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00 – TYLKO W SOBOTĘ
- Stoisko kampanii BEZPIECZNY PRZEJAZD – PKP Polskie Linie Kolejowe. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00 – TYLKO W SOBOTĘ
- Symulator pracy maszynisty elektrycznego zespołu trakcyjnego serii EN57. Atrakcja czynna w godzinach 11:00 – 19:00
- PARADA LOKOMOTYW! Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę, 14 września od godziny 20:10 na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy (Bytom, ul. Reja).