Kolejkowo w Gliwicach ma nową makietę, a na niej znane miejsca Beskidu Śląskiego: Barania Góra, Wisła Obłaziec, Trzy Kopce

Kolejkowo w Gliwicach, gdzie można oglądać makiety różnych miejsc województwa śląskiego, z pociągami i tramwajami jeżdżącymi między nimi, wzbogaciło się o nową makietę - przedstawiającą charakterystyczne miejsca Beskidu Śląskiego. Mało tego! Kolejkowo zapowiada wkrótce premierę kolejnej makiety związanej z naszym regionem.

Gliwickie Kolejkowo, znajdujące się w CH Europa Centralna, w części parku handlowego (jest też Kolejkowo we Wrocławiu) stworzyło zupełnie nową makietę - górski krajobraz pełen fantazji twórców, ale i rzeczywistych miejsc ze Śląska.

Beskid Śląski na makiecie w Kolejkowie

Nowa makieta jest artystyczną reprezentacją górskiego i zimowego krajobrazu z elementami charakterystycznymi dla regionu.

- Tworzenie makiety to fascynujący proces, który zaczyna się od pomysłu. Następnie przystępujemy do projektu. Rzeczywiste elementy fotografujemy i sprawdzamy ich wymiary, tak aby wiernie je zminiaturyzować. Budowę zaczynamy od malowania tła. Później siejemy trawę, kładziemy asfalt, sadzimy drzewa i kwiaty. Ustawiamy budynki. Na końcu wprowadzamy mieszkańców, a każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju. - mówi architektka makiet, Klaudia Sztandera.

Na nowej makiecie Kolejkowa znajduje się m.in. przystanek kolejowy Wisła Obłaziec. Niewielki, drewniany budynek o góralskiej estetyce, wybudowany przed II wojną światową. Chociaż przystanek został zlikwidowany kilka lat temu, budynek dworca uchował się dzięki wpisowi do rejestru zabytków. Zminiaturyzowany został przez Kolejkowo w wersji z lat jego świetności. Kolejnym elementem na makiecie jest Muzeum Beskidu Śląskiego. Podążając w górę szlaku od przystanku Obłaziec, dochodzimy do Baraniej Góry (1215 m. n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości ponad 15 m, wybudowana pod koniec lat 90. Zminiaturyzowane zostały także Trzy Kopce (810 m n.p.m.), szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Na makiecie odnajdziecie Schronisko Telesforówka, usytuowane przy podejściu do szczytu. W bezpośrednim sąsiedztwie schroniska znajduje się "emerytowany garbus" - w którym można zjeść posiłek z Telesforówki. Na zimowej części miniaturowych gór, możemy zaobserwować wodospad inspirowany "wiślańską niagarą" - rzeczywistym wodospadem na potoku Wisełka, popularnym miejscem spotkań, spacerów i randek. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Oczywiście nie mogło zabraknąć słynnych scenek, w zabawny (a czasami odważny) sposób komentujących życie ludzi w danych lokalizacjach. Zobaczcie sami: Gliwickie Kolejkowo jest dla dzieci? Ja, mmm, chyba ściebie. To są właśnie te detale! Dla dorosłych

Odwiedzający zobaczą scenki inspirowane życiem, górskie wyprawy turystów i zabawne wydarzenia między malutkimi mieszkańcami Kolejkowa.

Wkrótce makieta lotniska w Pyrzowicach

To nie jedyna nowość w Kolejkowie. Już wkrótce do makiety gór dołączy kolejna nowa makieta - lotnisko Katowice-Pyrzowice

- W Kolejkowie bliżej poznacie ważne miejsca Śląska i jego historię. Regularnie dodajemy nowości do makiet. Teraz otworzyliśmy górską część makiety, a już wkrótce lotnisko Katowice-Pyrzowice. Do końca lutego na zwiedzających czeka również dodatkowa wystawa czasowa, Miasto z Piernika - mówi menedżerka Kolejkowa, Paulina Zagórska.

Kolejkowo to ogromna makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. W Kolejkowie można obserwować makiety tak charakterystycznych miejsc w regionie jak śródmieście Katowic, starówka w Gliwicach, osiedle Nikiszowiec, szyb Krystyna w Bytomiu.

Kolejkowo znajduje się w Centrum Handlowym Europa Centralna (ul. Pszczyńska 315) w Gliwicach. Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta. Bilet wstępu kosztuje 39 zł – normalny i 32 zł – ulgowy (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Teatr slaski w katowicach

Może Cię zainteresować:

A Teatr Śląski będzie w... Sosnowcu. Jak Gierek chciał budować nowy Śląsk w samym środku Zagłębia

Autor: Marcin Zasada

20/12/2023

Kolejka elka 2 linia park slaski 23

Może Cię zainteresować:

Druga linia Elki w Parku Śląskim. Majtaj nogami nad dzikimi zwierzętami. Otwarcie 8 grudnia 2023. Atrakcje i promocje na weekend otwarcia

Autor: Katarzyna Pachelska

07/12/2023

Muzeum wislanskiej kuchni regionalnej 08

Może Cię zainteresować:

Najsmaczniejsze muzeum na Śląsku już otwarte. To Muzeum Wiślańskiej Kuchni Regionalnej "Stolica Pradziadków"

Autor: Katarzyna Pachelska

02/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon