Kolejna fala upałów przed nami? Damian Dąbrowski zapowiada pogodę na początek sierpnia

Niezawodny Damian Dąbrowski zapowiedział kolejną prognozę pogody - tym razem na pierwsze dni sierpnia. Meteorolog ze Świętochłowic zaznaczył, że pomimo deszczowej aury pod koniec lipca, pogoda zmieni się i znów będziemy mogli cieszyć się gorącym, słonecznym latem.

Gorące lato powraca

Pomimo deszczowego końca lipca, pogoda w pierwszych dniach sierpnia będzie rozpieszczać nas słońcem i temperaturami powyżej 25 stopni. Choć we wtorek, 2 sierpnia w wielu miejscach w naszym województwie pojawił się deszcz, to według prognozy Damiana Dąbrowskiego, słońcem nacieszymy się co najmniej do piątku.

Letni i gorący środek tygodnia

Meteorolog ze Świętochłowic zapowiada, że nadchodząca noc z wtorku na środę minie bez opadów. Należy spodziewać się temperatury w granicach 12-15 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby, ze zmiennych kierunków. Środa upłynie pod znakiem słońca i braku opadów. Tego dnia możemy spodziewać się zachmurzenia małego lub umiarkowanego. Temperatura będzie oscylować w granicach 26 do maksymalnie 29 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby ze zmiennych kierunków.

- W czwartek [04-08-2022] sporo Słońca bez opadów i jeszcze wyższa temperatura ok. 28/30°C. Szczegóły ukażą się w mojej kolejnej prognozie kilkudniowej we wtorek wieczorem - zapowiada Damian Dąbrowski.

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia przed upałami na terenie naszego regionu. Całe województwo śląskie oprócz powiatu żywieckiego objęte zostało ostrzeżeniem, które obowiązywać będzie od godziny 7:30 4 sierpnia do 7:30 6 sierpnia.

Susza hydrologiczna na terenie województwa śląskiego

Pomimo intensywnych opadów w ostatnich dniach na terenie naszego województwa nadal utrzymuje się susza hydrologiczna. IMGW w ostrzeżeniu hydrologicznym wymienia rzeki: Brynicę, Kłodnicę, Małą Panew, Białą Przemszę, Liswartę, Wartę Górną od Poraja, Iłownicę oraz Odrę od Chałupek do Koźla.

Czynników sprzyjającym suszy hydrologicznej jest kilka. Jednak jak wskazuje dr hab. Andrzej Woźnica, głównymi jej przyczynami są: zmiana klimatu i działalność człowieka. - Problem suszy hydrologicznej polega na tym, że w ostatnich latach pojawia się mało opadów o charakterze systematycznym, a coraz więcej o intensywnym. Sumarycznie rocznie suma opadów jest taka sama, ale różni się ich charakter - wyjaśnia dr hab. Andrzej Woźnica, profesor UŚ z Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska.

Damian Dąbrowski, twórca strony pogodadlaslaska.pl

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski, pan od pogody. Nauczyciel geografii ze Śląska, którego prognozy czytają miliony ludzi. Przeczytaj naszą rozmowę

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon