Kiedy w 2025 r. pociągi wrócą na trasę od Tarnowskich Gór do Katowic podróż między tymi miastami ma trwać prawie 20 minut krócej niż przed rozpoczęciem remontu, a i same pociągi mają tam kursować częściej. – Mieszkańcy od dawna zwracali uwagę na potrzebę rozwijania oferty kolejowej na tej linii, stworzenia swego rodzaju „limuzyny na szynach” dla tej części Metropolii, aby szybciej podróżować w stronę Katowic. Dzięki tej inwestycji oraz planowanej dotacji GZM do uruchomienia dodatkowych połączeń kolejowych w przyszłości, będzie to możliwe – mówi Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ds. transportu szynowego.
Jako że przy okazji trwającej przebudowy zmieni się lokalizacja kilku stacji, a także powstaną nowe (Chorzów Uniwersytet, Bytom Stroszek, czyli przesunięta dawna stacja „Bytom Północny” oraz Tarnowskie Góry Osada Jana), więc GZM chce tak zaaranżować przestrzeń w ich pobliżu, aby ułatwić pasażerom wygodne i bezpieczne dotarcie na peron, bądź ułatwić przesiadkę na inne rodzaje transportu. – Czasami, żeby skrócić nawet o kilka minut dojście do stacji czy przystanku – wystarczy drobna zmiana poprzez np. usunięcie barierek czy niewielkich zmian w organizacji ruchu – wyjaśnia Magdalena Jochemczyk z GZM, która koordynuje projekt „Jak otworzyć kolej na mieszkańców”.
I właśnie tym kosmetycznym, a przydatnym zmianom ma służyć cykl 12 spacerów badawczych, które przez cały maj odbywać się będą w Bytomiu, Radzionkowie, Chorzowie, Nakle Śląskim i Tarnowskich Górach. Ich harmonogram publikujemy poniżej.
Bytom
9 maja – Bytom Stroszek
10 maja – Bytom Karb
11 maja – Bytom Rozbark (stacja jeszcze nieistniejąca)
16 maja – Bytom, stacja główna
Radzionków:
17 maja – Radzionków Rojca
18 maja – stacja Radzionków
Chorzów:
23 maja – Chorzów Stary
24 maja – Chorzów Miasto
25 maja – Chorzów Uniwersytet
Nakło
Śląskie
29 maja – Nakło Śląskie
Tarnowskie
Góry
30 maja – Tarnowskie Góry
31 maja – Tarnowskie Góry Osada Jana 31 maja (stacja jeszcze nieistniejąca)
Spacery
będą odbywać się w 10-osobowych grupach między godziną 17.30, a
19.30. Jako że liczba
miejsc jest ograniczona, więc, aby wziąć udział w spacerze
należy się zarejestrować (odpowiedni formularz jest dostępny na
https://forms.office.com/e/qVVysZkyMK
).
Każda
z osób, która zostanie zakwalifikowana do udziału w spacerach,
otrzyma indywidualnie potwierdzenie z informacją o dokładnym
miejscu rozpoczęcia spaceru.
Spacery badawcze będą pierwszą częścią projektu, do którego GZM zaprasza mieszkańców – użytkowników transportu publicznego. Niebawem ukaże się ankieta dotycząca przemieszczania się i wyglądu stacji kolejowych. Konsultacje będą kontynuowane jesienią tego roku. Zostaną przeprowadzone w formule deliberacji zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej.
Może Cię zainteresować:
Michał Wroński: Linia kolejowa do Pyrzowic nie powinna służyć głównie... dojazdom do lotniska
Może Cię zainteresować: