Św. Barbara nie tylko patronką górników
Barbara z Nikomedii to męczennica chrześcijańska, która żyła na przełomie III i IV wieku. Jest uznaną za świętą przez kościoły: katolicki i prawosławny. Obrana za patronkę żołnierzy i licznych profesji kojarzonych z trudem, jak górnictwo, hutnictwo, ludwisarstwo, kamieniarstwo i wiele innych. Ponieważ nasz region wyrósł na trudzie wielu z tych zawodów, nie dziwi fakt, że sporo okolicznych parafii, kościołów i kaplic odwołuje się do patronatu Św. Barbary.
Znajdziemy je zarówno na Górnym Śląsku (Katowice, Chorzów, Ruda Śląska – Bykowina, Bytom, Zabrze, Gliwice, Strzelce Opolskie, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Pietraszyn k. Raciborza, Bieruń Nowy, Góra k. Miedźnej, Strumień), w Zagłębiu Dąbrowskim i okolicach (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Ożarowice, Rudniki k. Zawiercia, Siewierz, Koziegłowy, Krzykawka k. Sławkowa, Olkusz), jak i w Zagłębiu Krakowskim (Jaworzno, Libiąż, Trzebinia).
W blasku organów kościoła pw. Św. Barbary w Bytomiu
Już od lat szczególną formę obchodów święta swej patronki przyjmuje parafia pw. Św. Barbary w Bytomiu, organizując w tym dniu lub w bliską mu w czasie niedzielę – okolicznościowy koncert organowy. W tym roku jednak na celebrację złożą się aż dwa wydarzenia.
W środę, 4 grudnia 2024 roku, o godzinie 18.00 odbędzie się dla wiernych suma z udziałem scholi liturgicznej. W niedzielę, 8 grudnia 2024 roku, o godzinie 16.30 – odbędą się nieszpory odpustowe wraz z koncertem organowym.
Warto dodać, że wspomniany koncert stanowi jedno z wydarzeń corocznego cyklu pod nazwą: "W Blasku Organów Kościoła Św. Barbary w Bytomiu". Już od lat melomani muzyki organowej mogą cieszyć się wykonaniami arcydzieł muzyki organowej zarówno przez mistrzów o uznanej renomie, jak i młodych adeptów tej sztuki. Tym razem wysłuchamy czworga wykonawców – absolwentów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu oraz Diecezjalnej Szkoły Muzycznej w Gliwicach.
Budynek bytomskiej świątyni i imponujące organy
Budowę potężnej bryły kościoła św. Barbary w Bytomiu rozpoczęto jesienią 1928 roku, rok później wmurowano kamień węgielny. 10 maja 1931 roku konsekrowano ukończony budynek, a 28 kwietnia 1932 roku erygowano (powołano) nową parafię pod wezwaniem św. Barbary, poprzez jej wydzielenie z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Trójcy Świętej.
Budowę instrumentu zlecono organmistrzowi z Nysy. Carl Berschdorf rozpoczął pracę 17 lutego 1939 roku. Z powodu wojny i problemów finansowych, pierwotnie planowany rozmach ograniczono, oddając gotowy do użycia instrument w roku 1941. Mimo zredukowania pierwotnych planów co do wielkości instrumentu, do dziś szczyci się on pozycją największych organów piszczałkowych w diecezji gliwickiej. Więcej szczegółów na temat samego instrumentu można dowiedzieć się tutaj.
Może Cię zainteresować:
Nie tylko "Łysek z pokładu Idy". Zapomniana epoka pracy koni w górnictwie
Może Cię zainteresować: