Kanał Regatowy znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego. Ma 550 metrów długości i jest to jedna z pierwszych atrakcji jakie powstały w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Został zbudowany jako przedłużenie siedmiohektarowego Dużego Stawu i przez lata na obu tych akwenach działał Ośrodek Sportów Wodnych.
Kanał Regatowy w Parku Śląskim miał być o wiele dłuższy
Można było tam wypożyczyć kajaki, rowerki wodne, a nawet popływać motorówką. Na archiwalnych zdjęciach z tego miejsca widać także statek wycieczkowy, żaglówki i osoby pływające na nartach wodnych. Sam kanał w założeniu miał być dużo dłuższy i prowadzić aż do stawu w Śląskim Wesołym Miasteczku. Jednak ze względu na zbyt duże koszty zrezygnowano z tego pomysłu.
Kanał remont przechodził tylko raz – w 2009 r. Wtedy po spuszczeniu wody okazało się, że na jego dnie można znaleźć nie tylko butelki, ale nawet telewizor. Przeprowadzone wtedy prace polegały głównie na odmuleniu kanału i wzmocnieniu jego brzegów, ale kanał wymagał gruntownej modernizacji. Od kilku lat nie można było się dostać na znajdującą się tam wyspę, bo ze względów bezpieczeństwa zamknięto prowadzące na nią kładki.
Modernizacja Kanału Regatowego zaczęła się na początku 2023 r.
Modernizacja Kanału Regatowego ruszyła na początku 2023 r. Jak informują w Parku Śląskim jej pierwszy etap, który objął remont nadbrzeży i odmulenie kanału oraz remont kładek wraz z remontem nabrzeży wyspy, właśnie dobiega końca (choć miał się zakończyć już na przełomie 2023 i 2024 roku). Jego koszt to 17 mln zł.
- Zakończono główne prace związane z modernizacją infrastruktury, które objęły m.in. demontaż starych murów oporowych, remont dna zbiornika i budowę nowych murów z prefabrykatów. Obecnie na terenie obiektu prowadzone są prace związane z usuwaniem usterek, wskazane wykonawcy na podstawie odbiorów. Obejmują one drobne poprawki, mające na celu zapewnienie pełnej funkcjonalności i estetyki obiektu – informuje Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.
Aneta Miler dodaje, że w ostatnim okresie prowadzone były prace związane z obsypywaniem murów oporowych od zewnątrz, montażem prefabrykatów muru oporowego, odtworzono skarpy przy wiadukcie, oczyszczono dno kanału oraz wyremontowano i posadowiono kładki prowadzące na wyspę. Do wykonania pozostaje montaż wind dla osób z ograniczeniami ruchowymi.
Obecnie trwa przetarg na II etap rewitalizacji Kanału Regatowego obejmujący nasadzenia roślinności oraz odtworzenie otaczających go alejek wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Koncepcja powstała w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Przewidywany czas ukończenia prac to 12 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.
Może Cię zainteresować:
Ostatnie lato bez „Fali”. Kończy się odbudowa kultowego kąpieliska w Parku Śląskim
Może Cię zainteresować: