Koniec Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego? "To potworek językowy"

Koniec Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego? - Nasze województwo jest obszarem wielokulturowym. To region o zróżnicowanych kulturowo obszarach i silnym poczuciu tożsamości etnicznej. Instytucje szczebla regionalnego powinny kultywować, podtrzymywać, pielęgnować i promować nasze regionalne dziedzictwo - tak zmianę nazwy na Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego argumentowała Lucyna Ekkert, radna Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Wikipedia (Marek Mróz)
Wojciech korfanty pomnik korfantego

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego funkcjonuje od 14 stycznia 2020 roku na bazie Regionalnego Instytutu Kultury, który działała w tej formie niespełna cztery lata.

- Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego jest wojewódzką samorządową instytucją kultury o charakterze upowszechnieniowym i naukowo-badawczym. Do zadań Instytutu należy m.in. prowadzenie prac badawczych, projektowych, sporządzanie dokumentacji konserwatorskich, tworzenie innowacyjnych programów animacji społeczno-kulturowej, edukacja kulturowa, organizowanie doskonalenia w zakresie organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej, promocja kultury i ochrona dziedzictwa kulturowego regionu, prowadzenie działalności wydawniczej, prowadzenie badań analizujących stan kultury oraz tworzenie sieci współpracy integrujących podmioty aktywne w sektorze kultury - czytamy na stronie samorządu województwa śląskiego.

Powstaniu Instytutu Myśli Polskiej od początku towarzyszyły kontrowersje. Regionaliści wytykali, że to kolejny krok w kierunku wymazywania regionalnej tożsamości i homogenizacji kultury. Na nic się zdały protesty, ponieważ wówczas większość w Sejmiku Województwa Śląskiego miało Prawo i Sprawiedliwość, więc radni tej partii bez problemu przegłosowali zmianę nazwy.

Ławka chorzow

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Aleja polskiego dziadostwa i inne pawlacze patriotyzmu to... prezent dla historii Śląska

Autor: Marcin Zasada

06/03/2023

"Nasze województwo jest obszarem wielokulturowym"

Po przewrocie, który dał większość w Sejmiku tzw. opozycji, temat Instytutu Myśli Polskiej wrócił pod obrady. Apelował o to prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki.

- Po pierwsze, chodzi o zmianę nazwy z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego na Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego. To przywrócenie poprzedniej nazwy, ale z zachowaniem patrona. Po drugie, chodzi o wpisanie do statutu nazwy skróconej, czyli po prostu Instytutu Korfantego - tłumaczy Grzegorz Franki. - Mamy Regionalne Ośrodku Kultury w Częstochowie oraz Bielsku-Białej, które zajmują się tym, co najbliższe mieszkańcom tamtych terenów. Tak samo powinno być z Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego. Naszym celem nie jest negowanie polskości, ale przywrócenie szerszego kontekstu tego miejsca. Instytut Myśli Polskiej to potworek językowy, który nie oddaje istoty tej instytucji - podkreśla.

Interpelację w tej sprawie przygotowała i złożyła w poniedziałek, 27 marca, radna Koalicji Obywatelskiej Lucyna Ekkert, która jest przewodniczącą komisji edukacji, nauki i kultury Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Nasze województwo jest obszarem wielokulturowym. To region o zróżnicowanych kulturowo obszarach i silnym poczuciu tożsamości etnicznej. Instytucje szczebla regionalnego powinny kultywować, podtrzymywać, pielęgnować i promować nasze regionalne dziedzictwo, a nazwy instytucji kultury powinna zapewniać ich jednoznaczną identyfikację w przestrzeni publicznej. Zmiana nazwy Regionalnego Instytutu Kultury budziła i nadal budzi kontrowersje oraz protesty wielu środowisk. Jako radni klubu Koalicji Obywatelskiej apelujemy to zarządu województwa śląskiego o podjęcie prac w celu zmiany nazwy na Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego - powiedziała Lucyna Ekkert.
Panteon Górnośląski

Może Cię zainteresować:

Poszliśmy do Panteonu Górnośląskiego, żebyście wy nie musieli. W nim Grażyński... chyba przeżył własną śmierć

Autor: Tomasz Borówka

17/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon