Arcydzieło śląskiego modernizmu
Już 8 marca 20235 roku Stowarzyszenie WRAZIDLOK zaprasza na wycieczkę po po kościele św. Józefa w Zabrzu, czyli świątyni uważanej za arcydzieło europejskiego modernizmu. W trakcie Rajzy wrazidloki opowiedzą o Dominikusie Böhmie, czyli projektancie tej świątyni. Uczestnicy dowiedzą się też sporo o historii parafii. Nie zabraknie też dawki wiedzy o miejscu świątyni w nurcie europejskiego modernizmu i bogatej symbolice tego miejsca. Rajza obejmuje także prezentację kościelnych organów i krótki koncert.
Po świątyni oprowadzać będą:
- Ilona Otrząsek - absolwentka studiów na kierunku historia na Uniwersytecie Śląskim w 1983 r. oraz wieloletnia nauczycielka dyplomowana historii w Zespole Szkół Mechaniczno - Samochodowych w Zabrzu. Jest pasjonatką podróży, turystyki górskiej, muzyki. Przewodniczka jest też przewodniczką beskidzką i terenową po województwie śląskim.
- Dawid Ślusarek - Zabrzanin. Pasjonat Śląska od lat i zawsze wzorowy uczeń z historii. Dawid z zamiłowania fotografuje Polskę, a szczególnie Śląsk – głównie krajobraz industrialny oraz architekturę regionu. Jest bsolwentem szkoły fotograficznej „Fotoedukacja” oraz założycielem dwóch stron o tej tematyce: „Fotowojaże czyli Polska w kawałkach” oraz „Indufotofest czyli fest przemysłowy blog” a także dwóch profili na Instagramie.
- dr Łukasz Zimnoch - prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK, Ślązak, organizator wielu wydarzeń promujących ślaskie dziedzictwo.
Projekt nowego kościoła w Zabrzu był rewolucyjny
W 1930 roku proboszczem parafii pw. św. Andrzeja w Zabrzu został ks. Jan Zwior. Chciał dla swoich parafian wybudować okazałą, nowoczesną świątynię. Zaprosił do współpracy wybitnego kolońskiego architekta prof. Dominikusa Böhma, jednego z ważniejszych przedstawicieli niemieckiego modernizmu. Projekt był rewolucyjny. Dumna, symboliczna świątynia miała nawiązywać do pierwszych chrześcijan, antyku, być surowa i skromna. Kolory miały być głównie grą światła, a wnętrze bić po oczach prostotą i skromnością. To nie znaczyło, że był to projekt tani. Wręcz przeciwnie. Trzeba było zaciągnąć ogromny kredyt. Nowy kościół konsekrowano w 1932 roku. Na konsekrację przyjechał osobiście biskup wrocławski kardynał Adolf Bertram. Wściekł się. Po pierwsze kościół mu się nie podobał, a po drugie rachunki szokowały. Tu historia świątyni się nie kończy. Po wojnie stał się areną niesnasek między autochtonami, a nowoprzybyłą z Kresów ludnością Zabrza... ale tego i wiele więcej dowiemy się już z Rajzy ze Stowarzyszeniem WRAZIDLOK.
Spacer obejmie miejsca z bardzo ograniczoną pojemnością, stąd Stowarzyszenie WRAZIDLOK prosi o zapisy na adres: fest@wrazidlok.org
Biletem wstępu jest cegiełka o wartości 20zł, a dla dzieci dzieci i młodzieży - 10zł. Informacje o zapisach i nr konta, na które należy wpłacić cegiełki znajdziecie TUTAJ.

Może Cię zainteresować:
Ruszają obchody Dnia Kobiet. W Radzionkowie odbędzie się damski wieczór

Może Cię zainteresować: