Kosmos w Katowicach. Firma ICEYE, światowy lider technologii satelitarnych, ulokuje swoje biuro w powstającym Hubie Gamingowo-Technologicznym

Katowiczanin Rafał Modrzewski miał wizjonerski pomysł na start-up z branży technologii kosmicznych. Za wizjonerski jak na Polskę - szybko się okazało. Firmę ICEYE ostatecznie założył w Finlandii. Dziś rakiety Elona Muska latają w kosmos ze sprzętem wyprodukowanym przez ICEYE. Modrzewski jednak nie obraził się na Polskę. Jego firma będzie miała biuro w dopiero powstającym katowickim Hubie Gamingowo-Technologicznym. List intencyjny w tej sprawie podpisano dzisiaj w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Katowice mają już Spodek, mają kino Kosmos, a teraz będą mieć - w powstającym Hubie Gamingowo-Technologicznym - firmę z branży technologii kosmicznych, której współzałożycielem i CEO jest katowiczanin, Rafał Modrzewski.

Dzisiaj, 24 kwietnia 2025 r. w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Sygnatariuszami dokumentu byli:

  • Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel firmy ICEYE,
  • Marcin Krupa - prezydent Katowic,
  • Wojciech Saługa - marszałek województwa śląskiego,

Firma ICEYE potwierdziła tym samym intencję ulokowania biura w przestrzeni katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego. Ponadto strony podejmą działania mające na celu zacieśnienie współpracy z regionalnymi uczelniami wyższymi.

Firma ICEYE otworzy biuro w Hubie Gamingowo-Technologicznym

Polsko-fińska firma ICEYE istnieje od 2015 roku. Dziś to światowy lider w zakresie technologii satelitarnych opartych o radary z syntetyczną aperturą (SAR). ICEYE jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, oferując globalny dostęp do danych radarowych o najwyższej dostępnej częstotliwości rewizyt.

Umożliwia klientom z takich sektorów jak ubezpieczenia, reagowanie na klęski żywiołowe i usuwanie ich skutków, bezpieczeństwo, monitoring morski i finanse podejmowanie obiektywnych, opartych na danych decyzji.

Najnowsze satelity ICEYE zapewniają rozdzielczość 25 cm, umożliwiając precyzyjne wykrywanie obiektów niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia. Dotychczas firma umieściła na orbicie 48 satelitów – na potrzeby własne oraz klientów.

Warszawskie laboratorium ICEYE i Centrum Operacji Satelitarnych odpowiadają za globalną obsługę konstelacji. To właśnie tam – dzięki pracy polskich inżynierów – powstają kluczowe podzespoły każdego satelity, m.in. system sterowania orientacją (ADCS), system zarządzania radarem czy systemy zasilania.

- Dostrzegamy w regionie Śląska prężnie rozwijający się ekosystem, charakteryzujący się silnym zapleczem akademickim i dobrymi perspektywami dla rozwoju nowoczesnych technologii. Polska odgrywa kluczową rolę w strategii rozwoju ICEYE, dlatego z entuzjazmem angażujemy się w tę współpracę. A ponieważ pochodzę z Katowic, dzisiejsze porozumienie ma dla mnie wymiar zarówno zawodowy, jak i osobisty – mówi Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przyznał, że gdy założyciel ICEYE zgłosił się do miasta wiele lat temu z pomysłem start-upu z branży technologii kosmicznych, nie był świadomy potencjału, jaki tkwił w tej idei. Dziś jest inaczej.

- Podpisanie tego listu to ważny krok dla Katowic, które konsekwentnie wdrażają założenia strategii rozwoju miasta oraz realizują swoją długofalową misję, a zwieńczeniem tych działań będzie katowicki Hub gamingowo-technologiczny. Dzięki tej współpracy będziemy mogli już od samego początku działalności Hubu, wspólnie z kluczowymi firmami technologicznymi, takimi jak ICEYE, kreować przyszłość branży kosmicznej w aglomeracji katowickiej, wznosząc ją na kolejny poziom transformacji - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Współpraca z rynkowymi liderami oraz zaangażowanie ich w lokalny ekosystem wsparcia przedsiębiorczości stanowi fundament naszej długoterminowej strategii rozwoju gospodarczego regionu. Chcemy tworzyć atrakcyjne warunki dla rozwoju młodych talentów i powstawania innowacyjnych firm - dodaje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

List stanowi istotny impuls dla rozwoju regionu i wpisuje się w kluczowe założenia Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”, a także Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013–2020, zwłaszcza w obszarze wzmacniania potencjału innowacyjnego. Kierunek współpracy jest także spójny ze Strategią Rozwoju Miasta „Katowice 2030” oraz z misją powstającego katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego.

Co to jest Hub Gamingowo-Technologiczny

Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny to największa obecnie inwestycja miasta Katowice, skoncentrowana na wspieraniu branży gier, e-sportu oraz nowoczesnych technologii. Jego misją jest łączenie środowisk naukowych z biznesem, tworzenie przestrzeni dla innowacji, rozwoju i edukacji. Hub ma być miejscem otwartym – integrującym wiedzę lokalną i globalną, wspierającym rozwój przyszłościowego ekosystemu technologicznego.

Hub powstaje na terenie zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego "Wieczorek" w Katowicach, tuż przy zabytkowym osiedlu Nikiszowiec.

Hub Katowice wizualizacja 01

Może Cię zainteresować:

Katowicki Hub gamingowo-technologiczny coraz bliżej. Wybrano wykonawcę I etapu

Autor: Redakcja

24/03/2025

Wiadukt kolejowy Wiosny Ludow Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Kolejny wiadukt kolejowy idzie do remontu. Zmiany w komunikacji tramwajowej na 9 liniach. Zmiana też na dwóch liniach autobusowych

Autor: Katarzyna Pachelska

23/04/2025

WALCOWNIA w programie TVN

Może Cię zainteresować:

Nowy program TVN "Zróbmy sobie dom" nagrywano na Górnym Śląsku. Na ekranie Bytom i katowicka Walcownia Cynku

Autor: Arkadiusz Szymczak

23/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama