Kraina Górnej Odry - jeden z najbardziej malowniczych zakątków Górnego Śląska. Woda, przyroda i zabytki

Kraina Górnej Odry to malownicza i zrównoważona kompozycja natury, utworzona przez nią z wód, lasów, łąk i pól na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego oraz Republiki Czeskiej. Jej kręgosłup stanowi rzeka Odra wraz ze swoimi dopływami: Olzą, Szotkówką, Psiną, Rudą oraz Bierawką. To prawdziwa perła przyrody.

Górna Odra bierze początek od źródeł na Fidluv Kopcu w Górach Oderskich. To jeszcze Czechy. Wkrótce jednak wpływa na terytorium Polski. Odra jest Górną Odrą aż po Kędzierzyn Koźle, poniżej którego rzeka nazywana jest już Środkową Odrą. Kraina Górnej Odry stanowi zlewnię tej rzeki z Kotliną Kozielską i płaskowyżami Rybnickim oraz Głubczyckim. W województwie śląskim Dolina Górnej Odry znajduje się na obszarze powiatów rybnickiego, raciborskiego i wodzisławskiego oraz miast na prawach powiatu, jak Rybnik, Żory i Jastrzębie Zdrój.

Brzegami Górnej Odry i jej dopływów

Nadodrzański teren od wieków stanowi dogodny obszar dla osiedlania się ludzi. Utworzone w średniowieczu, w XII wieku, piastowskie księstwo raciborskie prawdopodobnie powstało na podbudowie dużo starszego terytorium plemiennego. O prawieków Odra stwarza dogodne warunki do życia nie tylko ludziom, ale też - a może przede wszystkim - licznym gatunkom roślin i zwierząt.

I cóż to by była za Kraina Górnej Odry, gdyby nie dało się po niej kajakować? Faktem jest, że druga największa rzeka Polski ma grono swoich zagorzałych fanów, ale nadal pozostaje stosunkowo nieodkryta. A może to właśnie jest jej największą zaletą? Leniwie wijąca się wzdłuż polsko-czeskiej granicy Odra jest bardzo dobrym miejscem do rozpoczęcia przygody z kajakiem. Na odcinku ok. 50 kilometrów poniżej Chałupek oferuje ciszę, spokój, łagodny meandrujący nurt, wysepki, plaże i dużo naturalności, której być może wielu by się tu nie spodziewało. Jeśli ktoś ma czas i ochotę, by dopłynąć do Koźla w województwie opolskim, może też po drodze zrobić sobie przerwę na zwiedzanie Raciborza, jednej z historycznych stolic Górnego Śląska.

Racibórz, pradawna stolica księstwa raciborskiego, jest jednym z najstarszych śląskich miast i jednym z pierwszych ośrodków władzy na Górnym Śląsku. Rządzili Raciborzem piastowscy i przemyślidzcy książęta, rządzili królowie Czech i Prus. II wojna światowa katastrofalnie doświadczyła miasto, w 1945 roku przynosząc Raciborzowi większym kataklizm niż najazd mongolski ponad siedem wieków wcześniej (wtedy Racibórz wyszedł obronną ręką). Ale swój rozwój miasto zawdzięcza rzece Odrze.

Poza średniowiecznym Raciborzem Kraina Dolnej Odry to także dawny klasztor cystersów w Rudach i liczne zabytkowe pałace oraz kościoły. A także relikty naszego industrialnego dziedzictwa, jak kopalna „Ignacy” w Rybniku, ekspozycja maszyn i urządzeń górniczych w Wodzisławiu Śląskim, kolonie i osiedla robotnicze, a także skansen kolei wąskotorowej w Rudach.

Graniczne Meandry Rzeki Odry, fot M. Giba

Może Cię zainteresować:

Kraina Górnej Odry to przyrodnicza perła Śląska. Przyjeżdżają tu pasjonaci z całej Polski

Autor: Michał Wroński

26/06/2022

Spływ Kajakowy Rudą, fot. M. Giba

Może Cię zainteresować:

Cisza, spokój, ale i przygoda. W Krainie Górnej Odry ciekawe szlaki znajdą kajakarze i rowerzyści

Autor: Michał Wroński

25/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon