Wydarzenie zawsze odbywa się w niedzielne przedpołudnia. Za każdym razem gromadzi tłumy mieszkańców, a także przyjezdnych gości, bo pochód to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów programu. Wiele miast obchodzi swoje święta, ale niewiele robi to w tak wyjątkowy sposób. Wśród nich znajdziemy także Zieloną Górę, której Winobranie było inspiracją dla tarnogórskiego korowodu.
Królowa w szkarłacie
W tym roku organizatorzy zapowiedzieli niemało nowości. Pojawiły się kolejne postacie oraz nieprezentowane wcześniej stroje. Szczególną uwagę zwrócił kostium Marysieńki. W tym roku w rolę małżonki Jana III Sobieskiego wcieliła się Anna Gołkowska. Królowa wzbudziła sensacją swoją piękną, szkarłatną suknią, uszytą z zachowaniem XVII-wiecznych standardów. Nie mniejsze poruszenie wzbudził sam monarcha w otoczeniu husarzy. Przypomnijmy, że w tym roku obchodzimy 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej, którą poprzedziła wizyta Sobieskiego w Tarnowskich Górach.
Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych postaci, ważnych dla początków i rozwoju miasta. Ulicami przeszedł chłop Rybka, rycerz Adam de Tarnowice, książę Jan II Dobry i margrabia Jerzy Hohenzollern, gwarkowie i mieszczanie, hrabiowie von Donnersmarck z małżonkami. Po nich pojawili się również pionierzy śląskiego przemysłu: hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, Friedrich Anton von Heinitz, Salomon Isaac, August Boscamp-Lasopolski, August Holzhausen, Johann Friedrich Wedding, Ephraim Abt, Rudolph von Carnall oraz Hugo Koch. Część historyczną pochodu zakończono na dwudziestoleciu międzywojennym. Czas ten reprezentowały Dywizja Ochrony Pogranicza (Grenzschutz) i Samoobrona Górnośląska (Selbstschutz), stacjonujący w Tarnowskich Górach regiment szkocki, powstańcy górnośląscy, a także prezydent Stanisław Wojciechowski z biskupem Augustem Hlondem i Wojciechem Korfantym.
Był nawet Wiedźmin
Pochód gwarkowski nie kończy się na postaciach historycznych. Za nimi pojawiają się działające w naszym mieście stowarzyszenia, grupy pasjonatów, organizacje pożytku publicznego, szkoły. Tarnogórzan fantazja nie zawodzi. W tym roku podczas części współczesnej mogliśmy zobaczyć bohaterów DC, Marvela, sagi o wiedźminie Geralcie (uczniowie „Mechanika”) czy żywe portrety wykonane przez mistrzów malarstwa (przedstawiciele „Plastyka”). Jak zawsze z dużym aplauzem spotkały się bractwa kurkowe, które zademonstrowały swoje głośne rekwizyty. Pochód zamykali pasjonaci motoryzacji w swoich zabytkowych wozach.
Przypomnijmy, że miasto wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej starają się o to, aby Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
To jeszcze nie koniec Gwarków, w Tarnowskich Górach odbędą się bowiem jeszcze koncerty i pokaz sztucznych ogni. Oto harmonogram:
- 16:45 - Andrzej Rybiński
- 18:00 - KARAŚ/ROGUCKI
- 19:30 - Kult
- 22:00 - pokaz sztucznych ogni
Może Cię zainteresować: