Krystyna Giżowska wystąpi 28 stycznia 2024 r. w Tarnowskich Górach w ramach koncertu "Tarnogórzanie dla świata"

Wokalistka Krystyna Giżowska będzie gwiazdą tegorocznego koncertu "Tarnogórzanie dla świata". Impreza odbędzie się 28 stycznia 2024 r. w kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach.

fot. KSW FOTO Krzysztof Świtalski]
Krystyna gizowska

Koncert “Tarnogórzanie dla świata” ma przyczynić się do przypomnienia mieszkańcom miasta Tarnowskie Góry oraz województwa śląskiego o tragediach, jakie spotkają narody na całym świecie.

Koncert “Tarnogórzanie dla świata” odbędzie się 28 stycznia w TG

Tym wydarzeniem organizatorzy chcą dać nadzieję Ukraińcom, Syryjczykom i wszystkim tym narodom, że wojny toczące się w ich państwach zostaną zakończone a poszczególne państwa będą się odbudowywać.

Tegoroczny koncert odbędzie się 28 stycznia 2024 r. (niedziela) w kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach, ul. Różana 2. Rozpocznie się o godzinie 18:00. Wstęp na koncert nie podlega obiletowaniu.

Organizatorami wydarzenia są:

  • Caritas Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych,
  • Urząd Miasta w Tarnowskie Góry,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
- Organizujemy już czwartą edycję koncertu kolędowego. Dwie pierwsze edycje były skierowane do Syrii. W pierwszym koncercie piękne polskie kolędy i pastorałki wykonywała Olga Bończyk, a w drugiej edycji - Halina Mlynkova. Z kolei w trzeciej edycji śpiewał Łukasz Zagrobelny. Duże zainteresowanie koncertem oraz spora frekwencja na trzech poprzednich edycjach zachęca nas do zorganizowania czwartej edycji koncertu - mówią organizatorzy wydarzenia.

Tegoroczna edycja koncertu będzie poświęcona Polakom mieszkającym w Mołdawii i na Białorusi. We współpracy z Stowarzyszeniem Pomocy Polakom na Wschodzie “Kresy” organizatorzy chcą przybliżyć tematykę Polaków, którzy mieszkają poza terytorium Polski, na wschodnich i południowych obszarach Europy. "Pragniemy przybliżyć problemy, troski i zmartwienia naszych rodaków, którzy na co dzień borykają się z przeróżnymi problemami. Poprzez nasze wydarzenie pragniemy nieść pomoc naszym rodakom" - tłumaczą organizatorzy.

Krystyna Giżowska - dama polskiej estrady

Krystyna Giżowska jest obecna na polskiej scenie od 1968 r., gdy wystąpiła w Koszalinie jako solistka w Zespole Pieśni i Tańca Transportowiec. Zadebiutowała w wieku lat 14. W tym samym roku została finalistką popularnego wówczas konkursu Giełda Piosenki, podczas którego poznała Ryszarda Balickiego oraz Ryszarda Poznakowskiego i nawiązała współpracę z ich big-bandem oraz zajęła 2. miejsce na II Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Absolwentka Technikum Ekonomicznego.
W 1969 roku po otrzymaniu honorowej nagrody od publiczności na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu związała się z wojskowymi zespołami – Flotyllą i Radarem. Tam, pod kierunkiem m.in. Danuty Baduszkowej i Jacka Korczakowskiego, nauczyła się dykcji, solfeżu, emisji głosu i ruchu scenicznego.
Profesjonalną karierę zaczęła w latach 70., występując w zespołach wojskowych jako solistka. Samodzielną drogę na estradzie Krystyna Giżowska rozpoczęła w 1976 roku na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi. Mimo skromnego (acz własnego) repertuaru zdobyła II nagrodę dzięki wypracowanej technice śpiewania i obyciu estradowemu.
Nabyte umiejętności przyniosły jej też kolejne sukcesy: II nagrodę na Coupe d’Europe w Austrii w 1977 roku; I nagrodę za interpretację piosenki do muzyki Chopina na Festiwalu Przebojów w NRD w 1978 r.; III nagrodę i nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki w Dreźnie w 1979 r.; Grand Prix na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Szwecji w 1981 r.; Grand Prix na MFP Sopot w 1984 r.
Repertuar piosenkarki jest bardzo różnorodny. Niektóre z jej piosenek – jak „Złote obrączki”, „Przeżyłam z tobą tyle lat” czy „Nie było ciebie tyle lat” – pobiły rekordy popularności. Z kolei utwory bardziej ambitne – jak „Blue Box”, „Nim zrobisz błąd” czy „Koncert na światło i cień” – zyskały najwyższe uznanie krytyki.
Krystyna Giżowska mieszka w Łodzi. W styczniu 2020 roku zaśpiewała największe przeboje na galowym koncercie w Teatrze Variete w Krakowie.

Krzysztof Respondek

Może Cię zainteresować:

Pogrzeb Krzysztofa Respondka w Tarnowskich Górach. Artystę żegnała rodzina i przyjaciele

Autor: Szymon Karpe

30/12/2023

Tarnowskie Góry w PRL

Może Cię zainteresować:

Tarnowskie Góry są jak zupa pomidorowa: wszyscy lubią. Smaczne były nawet w siermiędze PRL. Łapcie zdjęcia!

Autor: Redakcja

01/08/2023

Boris Karloff w "Narzeczonej Frankensteina"

Może Cię zainteresować:

Franz Waxman. Słynny kompozytor muzyki filmowej i zdobywca Oskarów ze Śląska

Autor: Tomasz Borówka

30/12/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon