Kim jest ks. Tomasz Kubiczek?
Nowy audytor prałat Roty Rzymskiej pochodzi z Dąbrowy Górniczej, z parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel w dąbrowskiej dzielnicy Strzemieszyce Małe, w diecezji sosnowieckiej.
Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 2003 roku. Ukończył studia z zakresu teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, afiliowanym wówczas do Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), uzyskując tytuł magistra 11 kwietnia 2003 roku. Następnie ukończył studia prawnicze, po czym obronił doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie
.Od 2019 roku pełnił funkcję notariusza / promotora sprawiedliwości w Trybunale Roty Rzymskiej.
Czym jest Trybunał Roty Rzymskiej?
Rota Rzymska najwyższy z trybunałów orzekających w sprawach podlegających prawu kanonicznemu dla kościoła katolickiego i de facto – instancja ostateczna sądownictwa kościelnego. Wynika to z kodeksu prawa kanonicznego z 1983 roku. Tam czytamy:
kanon 1442. Biskup Rzymski [papież – przypis red.] jest najwyższym sędzią dla całego świata katolickiego i sądzi albo osobiście, albo poprzez zwyczajne trybunały Stolicy Apostolskiej, albo przez sędziów przez siebie delegowanych.
kanon 1443. Rota Rzymska jest zwyczajnym trybunałem ustanowionym przez Biskupa Rzymskiego dla przyjmowania apelacji.
kanon 1444.
§ 1. Rota Rzymska sądzi:
1) w drugiej instancji – sprawy, które w pierwszej instancji zostały osądzone przez zwyczajne trybunały i zgodnie z przepisami prawa zostały przez apelację wniesione do Stolicy Świętej;
2) w trzeciej lub dalszej instancji – sprawy rozpoznane już przez samą Rotę Rzymską i przez jakiekolwiek inne trybunały, chyba że sprawa przeszła w stan rzeczy osądzonej.
§ 2. Trybunał ten sądzi również w pierwszej instancji sprawy, o których w kanonie 1405,
§ 3 oraz inne, które Biskup Rzymski czy to z własnej inicjatywy, czy też na prośbę stron, przywołał przed swój trybunał i zlecił Rocie Rzymskiej; sprawy te, jeżeli inaczej nie zastrzeżono w reskrypcie zlecającym zadanie, rozstrzyga sama Rota, także w drugiej i dalszej instancji.
Audytorzy
Roty Rzymskiej rozsądzają więc kluczowe sprawy objęte zakresem
prawa kanonicznego. Orzeczenia trybunału mają istotny wpływ na
późniejszą interpretację kanonów prawa, a więc na będą
stanowić wytyczne odnośnie jego znaczenia.