Kto ma ochotę pobić rekord Polski? Wystarczy przyjechać do Bytomia w śląskim stroju ludowym

No, może sam przyjazd do Bytomia to za mało. Aby ustanowić nowy rekord Polski, potrzeba dokładnie 468 ochotników w kompletnych, śląskich strojach ludowych w dowolnym wariancie. Oficjalna próba ustanowienia nowego, największego zgromadzenia osób w strojach regionalnych - zostanie podjęta już 7 września 2024, w bytomskiej dzielnicy Rozbark, przed Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa.

UM w Bytomiu
Bytomianki w strojach rozbarskich

770 osób na 770-lecie Bytomia?

To będzie 9 miesiąc jubileuszowego świętowania w mieście. Od początku roku, w Bytomiu odbywają się różnorodne wydarzenia tematyczne. W większości z nich pojawia się motyw urodzinowej liczby. Tak będzie także w przypadku oficjalnej próby ustanowienia nowego rekordu Polski. Organizatorzy, a także środowiska związane z kultywowaniem folkloru w wydaniu rozbarskim - mają apetyt na więcej, niż do samego rekordu potrzeba. Czy 7 września 2024, w Bytomiu, podczas Święta Rozbarku zgromadzi się 770 (lub więcej) osób w strojach ludowych? Kto wie.

Strój śląski, czyli jaki?

Rozbarski, raciborski, rybnicki, pszczyński czy cieszyński. Kobiecy, męski, ślubny, czy ten zarezerwowany dla panny. Ważne, by był kompletny.

- Nie można przyjść w spodniach i w jakli, tylko musi to być albo spódnica, albo kiecka pod spodem. No i musi być fartuch, on był zawsze we wszystkich odmianach. Zawsze była kiecka lub spódnica no i zawsze była góra. Czyli u mężatki była np. jakla. W różnych odmianach, różna. U dziewcząt też była albo biała bluzka, różnie wyglądająca i nazywająca się. Tak jak u nas w stroju rozbarskim wierzcheń. To jest to minimum, które powinno być. - tłumaczy Anna Grabowska-Szczęśniak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wszyscy chętni, którzy posiadają strój regionalny, ale nie mają pewności, czy jest kompletny - mogą skorzystać z pomocy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Oprócz zapoznania się z Vadameceum strojów górnośląskich, zainteresowani mogą odwiedzić instytucję kultury i poznać bliżej wystawę Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku, na której nie brakuje stoisk poświęconych właśnie ubraniom. Ponadto, niepewni mogą skontaktować się z pracownikami Działu Etnografii, którzy pomogą w rozwianiu wszelkich wątpliwości dotyczących konkretnych elementów skomponowanego na próbę pobicia rekordu Polski stroju.

Próba pobicia rekordu Polski

Aby ustanowić nowy rekord – wystarczy pobić wynik z Krupiowskiej Krainy odnotowany w 2016 roku. Wtedy, w oficjalnej próbie wzięło udział 467 osób w strojach ludowych obszaru Mazowsza. Udział w bytomskim wydarzeniu jest dobrowolny i bezpłatny, a oprócz posiadania kompletnego stroju - jedynym wymaganiem będzie... ustawienie się w konkretnym miejscu pna kilka minut, na czas liczenia wszystkich uczestników.

Podjęcie próby pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych - rozpocznie się w pierwszą sobotę września punktualnie o godz. 12:30.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon