Kto nauczy śląskie dzieci godać po naszymu? UŚ rozpoczął rekrutację na Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie

Już od 3 czerwca chętni mogą zgłaszać się na Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie na Uniwersytecie Śląskim. Studia adresowane są do wszystkich zainteresowanych Górnym Śląskiem i województwem śląskim, szczególnie dla nauczycieli, którzy po ich zakończeniu uzyskają niezbędne kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach oraz instytucjach kultury. Według środowisk zajmujących się sytuacją prawną języka śląskiego to właśnie absolwenci tego kierunku będą pierwszymi, którzy będą uczyć ślōnskij godki w szkołach.

fot. UŚ
Uniwersytet slaski

Czego będą uczyć się uczestnicy?

Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie łączą zagadnienia związane z językoznawstwem, kulturoznawstwem, historią, geografią, geologią i socjologią – w skrócie, uczestnicy nauczą się wszystkiego, co muszą wiedzieć o wszystkich regionach województwa śląskiego. Część zajęć odbędzie się online, a część w formie zajęć terenowych.
Studia nie skupiają się tylko na Górnośląskim Okręgu Przemysłowym
. W ramach zajęć uczestnicy poznają specyfikacje wszystkich części składowych województwa, takich jak Zagłębie, Żywiecczyzna, Śląsk Cieszyński czy ziemia częstochowska.

Tematyka zajęć podzielona jest na 5 zagadnień dotyczących naszego regionu:

  • Języki i dialekty w województwie śląskim
  • Dziedzictwo kulturowe regionu
  • Sztuka w regionie. Literatura. Film. Teatr
  • Historyczne i socjologiczne uwarunkowania regionu
  • Ukształtowanie regionu. Geografia z przyrodą.

Uczestnicy mogą liczyć na zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Kierowniczką Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie jest prof. dr hab. Jolanta Tambordyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej, wiceprzewodnicząca Rady Języka Śląskiego.

Zajęcia prowadzić będą także

  • Grzegorz Kulik śląski tłumacz, przewodniczący Rady Języka Śląskiego,
  • prof. dr hab. Joanna Rostropowicz z Uniwersytetu Opolskiego – autorka encyklopedii Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności,
  • dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek filolog klasyczny, komparatysta, autor esejów pisanych po śląsku i tłumaczeń dramatów klasycznych na śląski oraz wielu innych ekspertów i ekspertek.

Pełną listę prowadzących możecie zobaczyć na stronie www kierunku: https://www.studiapodyplomowe....

Oferta skierowana do nauczycieli

Oferta Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie jest skierowana dla każdego, komu bliski jest Śląsk i województwo śląskie, ale przede wszystkim do nauczycieli, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje i w przyszłości prowadzić zajęcia z edukacji regionalnej w swoich szkołach. Nauczyciele mogą liczyć na dofinansowanie:

„Nauczyciele uczący w szkołach na terenie naszego województwa otrzymają dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Uczestnicy studiów mogą ubiegać się o dofinansowanie z lokalnych samorządów (fundusz na doskonalenie). Koszt studiów, dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Marszałkiem Województwa Śląskiego a Uniwersytetem Śląskim, został podzielony między Urząd Marszałkowski, daną gminę delegującą nauczyciela oraz uczestnika. Poprzednie edycje studiów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nich udział ponad 160 uczestników. Wielu spośród absolwentów to dziś wybitni edukatorzy regionalni.” – czytamy na stronie internetowej kierunku.

Jeżeli chodzi o pełen koszt studiów, bez dofinansowania, to kwota zamyka się w 3950 zł - jeżeli zapłacimy od razu za całość. Jeśli wybierzemy płatność w 6 ratach, cały koszt wyniesie 4160 zł. Uniwersytet Śląski zgłoszenia na podyplomowe studia z wiedzy o regionie przyjmuje do 30 września 2024 roku. Zajęcia w trybie hybrydowym będą odbywać się w piątki (15.00-18.00) i soboty (9.45-17.00), zwykle co dwa tygodnie. Całe studia potrwają 2 semestry, czyli 200 godzin. Więcej informacji o rekrutacji znajdziecie na stronie: https://www.studiapodyplomowe....

Zakatek ruda slaska 2

Może Cię zainteresować:

Nowa ekopracownia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

12/06/2024

SOSW z ekopracownią

Może Cię zainteresować:

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ma własną ekopracownię. Pozwoli na lekcje przyrody w plenerze

Autor: Urszula Gołkowska

12/06/2024

Halina bieda

Może Cię zainteresować:

Senator Halina Bieda o nauczaniu języka śląskiego. Mniejszość etniczna? ,,Musimy wrócić do rozmów z Kaszubami"

Autor: Szymon Karpe

12/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon