Kto nowym dyrektorem Muzeum Śląskiego po skompromitowanej Marii Czarneckiej? Ogłoszono konkurs na to stanowisko

Po odwołaniu ze stanowiska dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach Marii Czarneckiej, protegowanej Mateusza Morawieckiego, główną placówką muzealną regionu od lutego 2024 r. rządzi Karol Makles, ale tylko jako pełniący obowiązki dyrektora. Stan tymczasowości ma się wkrótce zakończyć. Zarząd Woj. Śląskiego ogłosił właśnie konkurs na to stanowisko.

Katarzyna Pachelska
Muzeum slaskie katowice

Zarząd Województwa Śląskiego w uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach. To instytucja kultury, której organizatorem jest Województwo Śląskie, współprowadzona z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Liczymy na znacznie ożywienie funkcjonowania tej kluczowej dla kultury województwa i Polski instytucji. Zbyt wiele negatywnych emocji narosło wokół Muzeum Śląskiego. Czas na nowy etap - zadeklarował na platformie X (dawniej Twitter) Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego.

Muzeum Śląskie nie ma nominalnego dyrektora od końca lutego 2024 r., kiedy to z dniem 28 lutego Maria Czarnecka, skompromitowana protegowana Mateusza Morawieckiego, została odwołana z funkcji dyrektora Muzeum Śląskiego.

Jako pełniącego obowiązki dyrektora tej jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w woj. śląskim wyznaczono od razu jej zastępcę, doktora Karola Maklesa z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego. Miał on piastować stanowisko p.o. dyrektora maksymalnie przez rok, do czasu powołania w drodze konkursu nowego dyrektora Muzeum Śląskiego.

Według wytycznych konkursu kandydat na dyrektora Muzeum Śląskiego ma mieć m.in.

  • wykształcenie wyższe magisterskie,
  • udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy na stanowisku kierowniczym,
  • minimum 5-letni staż pracy w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych lub podmiotach działających w obszarze kultury

Kandydaci mają czas na złożenie swoich wniosków do 60 dni od daty opublikowania ogłoszenia.

Kandydatury będzie oceniać komisja konkursowa. Wiadomo, że będzie w niej zasiadać m.in. Alicja Knast, poprzedniczka Marii Czarneckiej, odwołana ze stanowiska przez (wówczas) pisowskiego marszałka Jakuba Chełstowskiego.

- Proszono mnie do innych komisji na dyrektora/ dyrektorkę muzeów w Polsce, ale nie byłam dostępna w tym czasie. Uczestniczę w pracach wielu gremiów w Polsce, więc chętnie zaangażuje się i w sprawy śląskie, które są mi najbliższe - mówi naszemu portalowi Alicja Knast, obecnie dyrektorka Galerii Narodowej w Pradze (Czechy).

Głośne wpadki Marii Czarneckiej w Muzeum Śląskim

Maria Czarnecka trafiła do Muzeum Śląskiego w atmosferze skandalu. Przynajmniej w środowisku muzealników. Posadę otrzymała bez konkursu. Nie miała doświadczenia w tej branży. Ukończyła studia związane z językami obcymi i bankowością, a wcześniej pracowała w Narodowym Banku Polskim. W kuluarach mówiono, że jest protegowaną premiera Mateusza Morawieckiego (PiS).

Najgłośniej o Muzeum Śląskim za kadencji Marii Czarneckiej zrobiło się podczas otwarcia 11. Triennale Grafiki Polskiej, kiedy oburzył ją tytuł pracy Michała Krawca „Jesteśmy tu... (Holiday on Earth 2050 / Lex Szyszko / River trip)", przedstawiającej połacie zniszczonego lasu i maszyny do wycinki drzew. Na jej polecenie – na oczach dziennikarzy – zdrapano ze ściany część tytułu z nazwiskiem nieżyjącego już polityka PiS. Przypomnijmy, że Jan Szyszko jako szef ministerstwa środowiska dopuścił do masowej wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wprowadził też przepisy ułatwiające usuwanie drzew i krzewów z prywatnych działek, które nazwano potocznie „lex Szyszko". (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Zarząd województwa śląskiego w grudniu 2023 r. podjął uchwałę o wszczęciu procedury odwołania ze stanowiska Marii Czarneckiej.

– Marzy mi się nowy dyrektor Muzeum Śląskiego (...) Umowa jest tak fatalnie skonstruowana, że musielibyśmy mieć zgodę ministra kultury. Bez tego uchwała zarządu województwa zostanie unieważniona przez służby prawne wojewody – komentował ówczesny marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

Gdy nowa większość (Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Nowa Lewica) przejęła stery w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarząd województwa wystąpił o zgodę ministra kultury na odwołanie Marii Czarneckiej z funkcji dyrektora jednej z najważniejszych śląskich instytucji kulturalnych.

- Jest zgoda ministra na dokonanie zmian w Muzeum Śląskim - przyznał 19 lutego 2024 r. marszałek Jakub Chełstowski podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie taka sytuacja się dokona. Jeszcze musi się zebrać zarząd województwa, musimy przygotować odpowiednie dokumenty, trzeba wszystko sprawdzić pod względem formalnym - powiedział marszałek.

Jednocześnie zapowiedział, że województwo nie będzie czekać do wyborów samorządowych z ogłoszeniem konkursu na nowego dyrektora Muzeum Śląskiego, tylko zrobi to w krótkim czasie od odwołania Marii Czarneckiej. Jak widać, ten "krótki czas" wydłużył się do 8 miesięcy.

Zamek w Karwinie, Czechy

Może Cię zainteresować:

Galeria Narodowa w Pradze otwiera na zamku Fryštát w czeskiej Karwinie stałą wystawę „Ballada górnika: Sto lat górnictwa w sztuce”

Autor: Katarzyna Pachelska

10/09/2024

Muzeum w Mikołowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum w Mikołowie. Mikołów ma pierwsze w historii muzeum z prawdziwego zdarzenia. Dzieje miasta, śląskie mieszkanie, apteka i szkoła

Autor: Katarzyna Pachelska

06/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon