Nagroda Literacka Juliusz
Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz została ustanowiona przez prezydenta Rybnika w 2016 roku. W pierwszych 3 edycjach nagrodę przyznawano najlepszej polskiej książce. Od 2019 jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną w języku polskim. Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna pozycja. Poza statuetką zwycięzca dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł. W 2024 roku zwycięska biografia zostanie wyłoniona na gali, która odbędzie się 12 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej.
Ale dlaczego akurat „Juliusz”? Nagroda upamiętnia Juliusza Rogera, niemieckiego lekarza, który w 1847 roku przybył do Rud Raciborskich na zaproszenie księcia raciborskiego Wiktora I. Juliusz Roger jest odpowiedzialny za rozwój szpitalnictwa w regionie Rybnika. Zainicjował budowę nowoczesnego, jak na tamte czasy, szpitala w Rybniku. Poza leczeniem książęcej rodziny, zajmował się medycyną w Pilchowicach, Rudach i Rybniku. Pasjonował się przyrodą i tradycjami ludowymi. Wydał zbiór Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku, w którym znalazło się 546 pieśni. Zmarł podczas polowania w lasach rudzkich w 1865 roku. Spoczywa na cmentarzu w Rudach.
Alchemia, psychodelia i buddyzm
W środę, 26 czerwca kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz ogłosiła 5 finałowych książek, które powalczą o statuetkę i nagrodę pieniężną wysokości 50 tysięcy złotych. W walce o tytuł najlepszej biografii 2023 roku zmierzą się:
- Beata Dżon, Michał Olszewski, Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz, Wydawnictwo Czarne
- Aleksander Kaczorowski, Babel. Człowiek bez losu, Wydawnictwo Czarne,
- Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Urban. Biografia, Wydawnictwo Znak,
- Anna Kaszuba-Dębska, Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk. Portret podwójny, Wydawnictwo Marginesy,
- Rafał Księżyk, Śnialnia. Śląski underground, Wydawnictwo Literackie
Ostatnia pozycja jest jedynym śląskim akcentem w konkursie. „Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka opowiada historię alchemii, psychodeli i buddyzmu w słynnej pracowni artystycznej przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach, którą współtworzyli m.in.: Henryk Waniek, Andrzej Urbanowicz i Urszula Broll. Fragment książki możecie przeczytać tutaj.
O nagrodę powalczyć mogą także czytelnicy
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku ogłosiła konkurs na recenzję. Pytanie konkursowe brzmi: która z pięciu książek nominowanych do Górnośląskiej Nagrody „Juliusz” powinna wygrać i dlaczego? Odpowiedzi mieszczące się w 3 tysiącach znaków można nadsyłać do 31 sierpnia na adres: promocja@biblioteka.rybnik.pl.
Zwyciężczyni lub zwycięzca konkursu na najlepszą recenzję otrzyma zestaw 10 biografii, a 3 wyróżnione recenzje dostaną zestawy 3 książek. Więcej informacji i regulamin konkursu znajdziecie tutaj.
Może Cię zainteresować: