Kto zdobędzie Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”? W finale znalazło się pięć książek, a wśród nich śląska historia, czyli „Śnialnia”

Przed nami kolejna edycja Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Kapituła nagrody wybierze najlepszą polską biografię. Do tegorocznej edycji zgłoszono 45 książek wydanych w 2023 roku. W finałowej piątce znalazła się śląska pozycja – „Śnialnia” Rafała Księżyka powalczy o 50 tysięcy złotych. Laureat nagrody zostanie ogłoszony 12 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, mamy więc wystarczająco dużo czasu, żeby przeczytać całą finałową piątkę. Ale to nie koniec! Nagrodę mogą zdobyć także czytelnicy.

fot. Jerzy Lewczyński
Andrzej urbanowicz

Nagroda Literacka Juliusz

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz została ustanowiona przez prezydenta Rybnika w 2016 roku. W pierwszych 3 edycjach nagrodę przyznawano najlepszej polskiej książce. Od 2019 jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną w języku polskim. Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna pozycja. Poza statuetką zwycięzca dostanie nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł. W 2024 roku zwycięska biografia zostanie wyłoniona na gali, która odbędzie się 12 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Ale dlaczego akurat „Juliusz”? Nagroda upamiętnia Juliusza Rogera, niemieckiego lekarza, który w 1847 roku przybył do Rud Raciborskich na zaproszenie księcia raciborskiego Wiktora I. Juliusz Roger jest odpowiedzialny za rozwój szpitalnictwa w regionie Rybnika. Zainicjował budowę nowoczesnego, jak na tamte czasy, szpitala w Rybniku. Poza leczeniem książęcej rodziny, zajmował się medycyną w Pilchowicach, Rudach i Rybniku. Pasjonował się przyrodą i tradycjami ludowymi. Wydał zbiór Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku, w którym znalazło się 546 pieśni. Zmarł podczas polowania w lasach rudzkich w 1865 roku. Spoczywa na cmentarzu w Rudach.

Alchemia, psychodelia i buddyzm

W środę, 26 czerwca kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz ogłosiła 5 finałowych książek, które powalczą o statuetkę i nagrodę pieniężną wysokości 50 tysięcy złotych. W walce o tytuł najlepszej biografii 2023 roku zmierzą się:

  • Beata Dżon, Michał Olszewski, Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz, Wydawnictwo Czarne
  • Aleksander Kaczorowski, Babel. Człowiek bez losu, Wydawnictwo Czarne,
  • Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Urban. Biografia, Wydawnictwo Znak,
  • Anna Kaszuba-Dębska, Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk. Portret podwójny, Wydawnictwo Marginesy,
  • Rafał Księżyk, Śnialnia. Śląski underground, Wydawnictwo Literackie

Ostatnia pozycja jest jedynym śląskim akcentem w konkursie. „Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka opowiada historię alchemii, psychodeli i buddyzmu w słynnej pracowni artystycznej przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach, którą współtworzyli m.in.: Henryk Waniek, Andrzej Urbanowicz i Urszula Broll. Fragment książki możecie przeczytać tutaj.

O nagrodę powalczyć mogą także czytelnicy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku ogłosiła konkurs na recenzję. Pytanie konkursowe brzmi: która z pięciu książek nominowanych do Górnośląskiej Nagrody „Juliusz” powinna wygrać i dlaczego? Odpowiedzi mieszczące się w 3 tysiącach znaków można nadsyłać do 31 sierpnia na adres: promocja@biblioteka.rybnik.pl.

Zwyciężczyni lub zwycięzca konkursu na najlepszą recenzję otrzyma zestaw 10 biografii, a 3 wyróżnione recenzje dostaną zestawy 3 książek. Więcej informacji i regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Snialnia

Może Cię zainteresować:

"Koteria hanysów". Legendarni artyści z katowickiej Pracowni o swojej śląskości. Fragment książki Rafała Księżyka "Śnialnia"

Autor: Redakcja

13/01/2024

Śląskie słowo roku 2023

Może Cię zainteresować:

Śląskie Słowo Roku 2023 wybrane! Czytelnicy ŚLĄZAGA zdecydowali: to GODKA

Autor: Katarzyna Pachelska

09/01/2024

Troplowitz oskar i jego krem nivea

Może Cię zainteresować:

Piotra Fuglewicza osobisty Panteon Górnośląski. Książka „Cokoły przechodnie” to też jego matura ze Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

16/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon