Ktoś pływał łodzią po napełnionym zbiorniku Racibórz Dolny? Na wodzie pojawił się film wodny z substancji ropopochodnej

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na Odrze skutecznie ograniczył falę powodziową, która dotarła do Opola i Wrocławia. Jak informowały wczoraj, 20 września, Wody Polskie, jest on obecnie napełniony 98 mln m3 wody (ok. 53% pojemności). Jednak wykryto na nim wczoraj film wodny z substancji ropopochodnej.

Racibórz Dolny to zdecydowana "gwiazda" ostatnich dni. Zbiornik zbudowany pod Raciborzem kosztem 2 miliardów złotych - największy suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce - z sukcesem zdał pierwszy poważny egzamin. Oddany do użytku w 2020 roku skutecznie ściął falę powodziową na Odrze, nie pozwalając, by w Raciborzu, Opolu czy Wrocławiu powtórzyła się wielka powódź z 1997 roku.

Zbiornik może pomieścić nawet 185 milionów metrów sześciennych wody, ale podczas tegorocznej powodzi nie było potrzeby wypełniania go do maksimum.

Obecnie, jak informują Wody Polskie, trwa stopniowe obniżanie się poziomu wody w Zbiorniku Racibórz Dolny. Jak czytamy w komunikacje z 20 września z godz. 17: "Aktualnie w czaszy obiektu znajduje się ok. 98 mln3 wody (ok. 53% pojemności, stan na godzinę 17:00). Niezmiennie obiekt wykonuje swoje zadania bezawaryjnie, zgodnie z instrukcją gospodarowania wodami. Nadzór nad jego działaniem sprawują pracownicy Wód Polskich w Gliwicach, którzy prowadzą kontrolę poprawności aparatury kontrolno-pomiarowej oraz innych elementów zbiornika. Poziom wody obniża się także w Polderze Buków, gdzie również realizowane są stałe obserwacje i analizy poprawności funkcjonowania obiektu".

Substancja ropopochodna na wodzie w zbiorniku Racibórz Dolny

Jednak służby wojewody śląskiego informują, że na zbiorniku Racibórz Dolny pojawił się film wodny o powierzchni małych rozmiarów. Na miejscu spotkali się przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Wody Polskie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Straży Pożarnej. Przedstawiciel WIOŚ rekomendował nie podejmowanie działań ze względu na zbyt małą ilość substancji ropopochodnej.

Przedstawiciel RZGW poinformował, że na zbiorniku obowiązuje bezwzględny zakaz pływania łodziami. Podjęto decyzję, że substancja ropopochodna zostanie usunięta z brzegu przy pomocy rękawów sorpcyjnych. Dzisiaj ma zostać zorganizowane spotkanie z przedstawicielami wymienionych wyżej instytucji w celu ustalenia dalszych decyzji.

Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych przedłużony do 29 września

Dalej obowiązuje, przedłużony do 29 września, zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek na całym obszarze administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Zakaz obejmuje wszelkie poruszanie się po obwałowaniach rzek: piesze, kołowe, z użyciem jakichkolwiek pojazdów mechanicznych, itp. Nie dotyczy to służb zarządzania kryzysowego, a także innych jednostek i instytucji powołanych do zabezpieczania przed skutkami powodzi.

Zbiornik Raciborz Dolny

Może Cię zainteresować:

Urządzili offroad po dnie... zbiornika Racibórz Dolny, wrócili na pokładzie katamaranu. Było o krok od tragedii

Autor: Redakcja

17/09/2024

Sztab kryzysowy z udzialem wojewody slaskiego 17 wrzesnia 2024 5

Może Cię zainteresować:

Sztab kryzysowy z udziałem wojewody śląskiego. Przeciek w zbiorniku Racibórz Dolny i usuwanie skutków powodzi głównymi tematami odprawy służb

Autor: Redakcja

17/09/2024

Powodz bielsko biala

Może Cię zainteresować:

Naukowcy, m.in. z Uniwersytetu Śląskiego: Powodzie, susze i upały to nie jest pojedyncze odstępstwo od normy. To nowa rzeczywistość. Apel do Sejmu

Autor: Redakcja

16/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon