Leć z głową na wakacje

Zgodnie z aktualnymi prognozami, tegoroczne wakacje letnie mogą być dla branży lotniczej najlepsze w historii. Wiele wskazuje na to, że duże lotniska regionalne w Polsce zanotują rekordowe wyniki w liczbie przewiezionych podróżnych. W tej grupie z pewnością będzie Katowice Airport – krajowy lider w segmencie ruchu czarterowego – które w 2023 roku obsłużyło 5,6 mln pasażerów w ruchu ogółem, z których ponad 2,6 mln stanowiły osoby wylatujące z Pyrzowic na wakacje. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. – spółka zarządzająca katowickim lotniskiem – prognozuje, że w 2024 roku Katowice Airport zanotuje rekordowe ponad 6 mln podróżnych, w tym około 3 mln na lotach realizowanych dla biur podróży.

lec-z-glowa-na-wakacje

Mając na uwadze kontekst rekordowego sezonu wakacyjnego, warto przypomnieć potencjalnym pasażerom, na co zwrócić uwagę przed przybyciem na lotnisko oraz już na jego terenie, by podróż samolotem przebiegła bezproblemowo.

Dokumenty i bagaże przed wylotem

Jednym z najważniejszych elementów podróży lotniczej, na jaki warto zwrócić uwagę przed przybyciem na lotnisko, jest stan dokumentu tożsamości, czyli dowodu osobistego lub paszportu. Trzeba pamiętać, że dokumentem tożsamości nie jest np. prawo jazdy. Jeżeli posiadany dokument jest ważny oraz niezniszczony, należy posiadać go przy sobie w wersji fizycznej podczas pobytu na lotnisku.

W branży lotniczej elektroniczne wersje dokumentów tożsamości nie są akceptowane – zarówno aplikacja mObywatel, jak i zdjęcie paszportu lub dowodu osobistego zapisane na telefonie nie umożliwi wylegitymowania się przed podróżą. Warto również zwrócić uwagę na zastrzeżone dowody osobiste – w przypadku zgłoszenia zaginięcia dokumentu, który następnie się znalazł, nie zostanie on zaakceptowany podczas odprawy ze względu na jego wcześniejsze zastrzeżenie.

Ważny dokument tożsamości musi posiadać każda osoba, niezależnie od wieku – dotyczy to osób niepełnoletnich, w tym – co ważne – i najmłodszych podróżników, czyli niemowlaków.

Nie do każdego państwa można wjechać na podstawie dowodu osobistego – niektóre kraje akceptują jedynie paszport. Przed zakupem biletów oraz rezerwacją wakacji zaleca się zapoznanie z zasadami wjazdu do poszczególnych państw – szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dość powszechnym zjawiskiem są kwestionowane przedmioty w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym w trakcie kontroli bezpieczeństwa. W trakcie pakowania – przed przyjazdem na lotnisko – warto zapoznać się z listą przedmiotów, których przewóz w bagażu rejestrowanym i podręcznym jest zabroniony – obszerna lista znajduje się m.in. na stronie internetowej Katowice Airport oraz na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oprócz zawartości, należy zwrócić uwagę na wagę, rozmiar oraz liczbę sztuk bagażu – linie lotnicze posiadają różne limity dotyczące liczby sztuk bagażu podręcznego oraz rejestrowanego, ich rozmiarów oraz maksymalnej dopuszczalnej wagi. Wszystkie informacje dotyczące limitów znajdują się na stronach internetowych linii lotniczych lub – w przypadku wakacji zakupionych u biur podróży – na rezerwacjach.

Punktualność – czas przyjazdu, procedury

Czas ma fundamentalne znaczenie w branży lotniczej. W trakcie szczytu sezonu wakacyjnego mogą pojawić się kolejki do stanowisk odpraw biletowo-bagażowych lub kontroli bezpieczeństwa. Ważnym jest, by w sezonie przyjechać na lotnisko nie później niż dwie godziny przed planowaną godziną odlotu. By zobrazować sytuację, jeżeli start samolotu zaplanowany jest na godzinę 12:00, pasażerowie tego lotu powinni być na lotnisku nie później niż o godzinie 10:00. Jest to wystarczający zapas czasu, zezwalający na komfortowe i spokojne przejście wszystkich procedur związanych z podróżą lotniczą.

Katowice Airport jest jedynym dużym polskim lotniskiem regionalnym, które jest czynne całodobowo. Może zatem zdarzyć się, że wylot będzie miał miejsce kilkanaście minut po północy. Warto w takich sytuacjach pamiętać, by na lotnisko przyjechać odpowiedniego dnia – jeżeli wylot ma miejsce, dla przykładu, w niedzielę o godzinie 00:15, pasażer na terenie portu powinien być najpóźniej w sobotę o godzinie 22:15.

Boarding jest ostatnią procedurą, jaka czeka pasażerów przed wylotem. Następuje to po odprawie, nadaniu bagażu rejestrowanego oraz przejściu kontroli bezpieczeństwa. Na hali odlotów, gdzie odbywa się zapokładowanie, należy zwrócić uwagę na tablice informujące, z jakiej bramki będzie odprawiany dany lot. Boarding rozpoczyna się zazwyczaj dwadzieścia do trzydziestu minut przed planowaną godziną odlotu samolotu. By nie opóźnić wylotu samolotu, pasażerowie powinni zwracać uwagę na godzinę oraz uważnie słuchać komunikatów głosowych, które na lotnisku są nadawane za pomocą systemu nagłośnieniowego – informują one m.in. o rozpoczęciu procedury zapokładowania pasażerów.

Bezpieczeństwo oraz lotniskowy savoir-vivre

Bezpieczeństwo i ochrona są priorytetami w branży lotniczej. Pasażerowie nie powinni pozostawiać swoich bagaży bez opieki, ponieważ wzbudza to natychmiastowe zainteresowanie służb lotniskowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Taka sytuacja potrafi sparaliżować pracę lotniska, co z kolei generuje opóźnienia, a nawet – w skrajnych wypadkach – odwołanie rejsów. Rocznie w Katowice Airport notuje się około 40 przypadków pozostawienia bagażu bez opieki na terenie terminali pasażerskich oraz parkingów lotniskowych.

Mówi się, że śmiech to zdrowie, lecz istnieją obszary, z których nawet na lotnisku nie warto żartować. Podczas przechodzenia procedur związanych z odlotem pasażer zostanie zapytany, czy w bagażu podręcznym lub rejestrowanym nie ma żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Najgorszą odpowiedzią, jaką podróżny może udzielić na tego typu pytanie, jest „żartobliwe” przyznanie, że posiada się przy sobie bombę lub pistolet. Takie zachowanie budzi natychmiastową reakcję wszystkich służb odpowiedzialnych za ochronę i bezpieczeństwo, a sam pasażer musi liczyć się z konsekwencjami, tj. mandatem oraz bardzo wysokim prawdopodobieństwem, że kapitan samolotu, którym „żartowniś” miał podróżować, odmówi przewozu takiej osoby.

Tematem, którego zdecydowanie nie wolno pominąć w kontekście podróży lotniczej jest alkohol. Choć napoje wysokoprocentowe są dostępne na terenie terminali pasażerskich – w sklepach bezcłowych, restauracjach oraz salonikach Business Lounge – przedstawiciele branży lotniczej rekomendują, by przed oraz w trakcie podróży samolotem w ogóle ich nie spożywać. Warto wiedzieć, że osoby pod widocznym wpływem alkoholu nie są akceptowane na rejsach.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon