Zrealizowane za granicą “Na samym dnie”, które w Polsce w latach 70. było rozpowszechniane zgodnie z wymogami ówczesnej cenzury, a potem na lata zniknęło z kinowych i telewizyjnych ekranów było owiane legendą.
Krytycy wychwalali "Na samym dnie" Jerzego Skolimowskiego
W momencie premiery krytycy pisali o nim: “Dzieło geniusza. Na samym dnie ma nie tylko to, co najlepsze u Goddarda, Truffauta, Polańskiego, ale jeszcze więcej” (Andrew Sarris, Village Voice), “Połączenie polskiego wdzięku i brytyjskiego humoru udało się całkowicie dawnemu asystentowi (w rzeczywistości Skolimowski był scenarzystą - przyp.) Wajdy i Polańskiego. Można by dzięki temu nazwać jego film Diamentem w wodzie. Jest w nim przenikliwość Polańskiego i romantyzm Wajdy. Skolimowski posiadł sztukę wyrażania rzeczy intymnych w sposób ostry i precyzyjny, a jednocześnie lekki" (Georges Bratschi, La Tribune de Geneva).
Teraz ten legendarny film Jerzego Skolimowskiego powraca (po półwieczu) do polskich kin. Będzie można go oglądać od 15 marca w kilku polskich miastach, ale jeden jedyny specjalny pokaz odbędzie się w Katowicach w środę 13 marca o godz. 20.00, konkretnie w kinie Światowid. Seans będzie połączony z wprowadzeniem Patryka Tomiczka - właściciela firmy dystrybucyjnej Reset, która siedzibę ma na Śląsku. Będzie to okazja do ponownego spotkania z dziełem Skolimowskiego, ale także szansa na zapoznanie się z nim dla tych, którzy nie mieli wcześniej okazji go zobaczyć.
Bilety są już dostępne w kasie kina oraz na filmowa.net.pl
Śląscy widzowie widzowie będą jednymi z pierwszych, którzy zobaczą film, który przez krytyków bywa uznawany, za najlepsze dokonanie autora “IO”, a zarazem dzieło, którego pokazy, z powodu zawiłości prawnych związanych z wykorzystaną w filmie piosenką, na długie lata zostały wstrzymane.
Opowieść o wchodzącym w dorosłość nastolatku
Swingujący Londyn końca lat sześćdziesiątych. Nastoletni Mike rozpoczyna swoją pierwszą pracę w miejskiej łaźni, w której poznaje starszą o kilka lat Susan. Zauroczony kobietą chłopak zaczyna zabiegać o jej względy. Poddając się całkowicie urokowi Susan, nie dostrzega prowadzonej przez nią gry.
Na samym dnie jest drugim anglojęzycznym i trzecim zrealizowanym za granicą (nie licząc nowelowego Dialog 20-40-60) filmem w dorobku Jerzego Skolimowskiego. Opowieść o wchodzącym w dorosłość nastolatku i budzącym się w nim pożądaniu, zyskała uznanie krytyków już w momencie swojej premiery a jego pierwsze pokazy odbyły się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (w tamtym okresie na Festiwalu nie przyznawano nagród). Wcielająca się w postać Susan, Jane Asher była nominowana do nagrody BAFTA w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Sam twórca po latach mówił: “Mogę być naprawdę dumny z tego filmu”.
Historia obsesyjnej miłości opowiedziana przez polskiego twórcę ma wspaniałą ścieżkę dźwiękową stworzoną przez piosenkarza i autora tekstów Cata Stevensa oraz niemiecki zespół The Can.
Może Cię zainteresować: