Letni Ogród Teatralny zakwitnie w Katowicach już po raz 26. Spektakle dla dzieci i dorosłych od 6 lipca do 31 sierpnia 2024

Jedna z najfajniejszych wakacyjnych imprez w regionie, czyli katowicki Letni Ogród Teatralny, jak zwykle będzie serwować nam rozrywkę w podcieniach budynku Katowice Miasto Ogrodów przy pl. Sejmu Śląskiego 2. LOT startuje zeppelinem (bo taki jest główny motyw graficzny festiwalu) już 6 lipca. ŚLĄZAG jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Wieczor panienski plus

Sami organizatorzy nie mogą uwierzyć, że to już 26. edycja Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach.

- Ten festiwal powstał z wkurzenia podobną, ale nieprofesjonalnie zorganizowaną, inicjatywą w Warszawie - wspomina początki LOT-u w Katowicach Mirosław Neinert, dyrektor festiwalu. - Pomyślałem - dlaczego my nie możemy zrobić czegoś takiego, ale lepiej, w Katowicach. I jakoś się nam to udaje już od tylu lat ciągnąć - dodaje skromnie Neinert.

Letni Ogród Teatralny już po raz 26. w Katowicach w wakacje

LOT nie wprowadza i w tym roku żadnych teatralnych rewolucji. Zasady są takie jak zwykle - w sobotnie i niedzielne wieczory - wydarzenia dla dorosłych, w niedziele o 15 - Letnia Grządka Teatralna, czyli spektakle (darmowe!) dla dzieci. Plus tradycyjna wystawa w pomieszczeniach Teatru Korez w budynku Katowice Miasto Ogrodów.

Program Letniego Ogrodu Teatralnego 2024: Letni Ogród Teatralny 2024 od 6 lipca do 31 sierpnia w Katowicach. Spektakle dla dorosłych i dla dzieci oraz inne atrakcje. PROGRAM

Spektakle odbywają się w podcieniach Katowice Miasto Ogrodów, to zadaszona, ale otwarta z trzech stron przestrzeń. Siedzimy na schodach, ale organizatorzy zapewniają poduchy, siedziska. Można oczywiście zjawić się z własnym krzesełkiem.

Pulę biletów na wszystkie płatne wydarzenia organizatorzy udostępniają do sprzedaży internetowej w połowie czerwca - ta tradycyjnie wyczerpała się w ciągu dwóch dni od rozpoczęcia akcji. Ale - również zgodnie z tradycją - przed każdym spektaklem czy koncertem w sposób tradycyjny, stojąc w kolejce (cóż za przyjemność stać w takowej!) można nabyć jeden ze 100 biletów na dany spektakl zostawionych do takiej sprzedaży.

Bilety na płatne wydarzenia kosztują 30 zł dzięki wsparciu LOT-u przez Miasto Katowice.

W sumie 23 wydarzenia w ramach LOT-u 2024

- Przed nami 23 wydarzenia przez wszystkie weekendy wakacji. 9 weekendów, 2 tematyczne, w tym weekend śląski z Teatrem dla Dorosłych z Bierunia i Teatrem Naumionym z Ornontowic. Na drugi weekend tematyczny, sierpniowy, zaprosiliśmy teatr KTO z Krakowa z dwoma wspaniałymi muzycznymi spektaklami. Dodatkowo czekają nas dwa jubileuszowe koncerty - Stanisławy Celińskiej z okazji 77. urodzin i 55 lat obecności na scenie oraz najnowszy recital Jacka Bończyka z utworami Juliana Tuwima, Edwarda Stachury, Jacka Kaczmarskiego, Stanisława Staszewskiego, Grzegorza Ciechowskiego - zachęca Bogusław Jasiok, producent LOT-u.

Do Katowic przyjadą zarówno teatry z okolicy, jak i sceny, które w swoich spektaklach zatrudniają gwiazdy. Np. już na inauguracji 6 lipca w "Kłamstewkach" Teatru Kwadrat z Warszawy zobaczymy Agnieszkę Sienkiewicz, Ewę Ziętek, Grzegorza Daukszewicza i Pawła Wawrzeckiego, który jest jednocześnie reżyserem spektaklu. A w "Wieczorze panieńskim plus" 20 lipca na scenie LOT-u zobaczymy Wiktorię Gąsiewską, Annę Iberszer, Katarzynę Skrzynecką, Tomasza Bednarka, Marek Kaliszuka/Pawła Górę/Stefano Terrazzino.

Nie zabraknie tradycyjnej premiery Teatru Korez na zakończenie LOT-u. 31 sierpnia, w sobotę, zobaczymy monodram Barbary Lubos, napisany przez Zbigniewa Rokitę "Kocham cię, proszę pana". Reżyseria: Robert Talarczyk.

Z kolei w ramach Letniej Grządki Teatralnej, w niedziele o godz. 15.00 wystąpią głównie teatry z okolic Katowic. Na te spektakle przeznaczone dla rodzin z dziećmi wstęp jest wolny, ale warto przyjść wcześniej, by zająć sobie miejsce, bo cieszą się one wielkim powodzeniem.

Wystawa prac katowickiego artysty Karola Wieczorka

Stałym elementem Letniego Ogrodu Teatralnego jest wystawa prac określonego artysty. W tym roku będą to prace katowickiego artysty Karola Wieczorka.

- Karol Wieczorek jest fascynującym rysownikiem, malarzem, który będzie prezentował swoje prace i starsze i nowsze, z bardzo różnych tematyk, bo bardzo różnych tematyk dotyka - mówi Natalia Kruszyna, kuratorka wystawy "Windą w górę i dół". - Są to i prace niemalże bajkowe, prawie dziecięce, także będą się bardzo z naszą grą teatralną zgrywać, ale będą też prace, które będą skierowane stricte do dorosłych i będą wymagały jednak pewnej świadomości, pewnego oczytania. Będą prace, które są ilustracją do do książek, do "Boskiej Komedii" Dantego, czy "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa. Będą też akty, bardzo rozmaite prace na rozmaitych podłożach, czyli i obrazy olejne, i rysunki, i techniki łączone, jak to zazwyczaj u Karola Wieczorka, który wielkim mistrzem tych wszystkich technik jest - dodaje kuratorka.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 6 lipca po pierwszym spektaklu LOT-u (około 23.00). Wystawa będzie dostępna w trakcie każdego spektaklu Letniego Ogrodu Teatralnego.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Mirek neinert fot jeremi astaszow

Może Cię zainteresować:

Mirek Neinert, główny kaowiec Katowic. Człowiek, który wymyślił Katowicki Karnawał Komedii i Letni Ogród Teatralny

Autor: Katarzyna Pachelska

31/12/2023

"Hotel Korfanty" w reżyserii Roberta Talarczyka

Może Cię zainteresować:

Śląska sztuka teatralna zdobyła prestiżowe nagrody w Sopocie. "Hotel Korfanty" z trzema statuetkami na Festiwalu Dwa Teatry

Autor: Arkadiusz Szymczak

25/06/2024

Zrewitalizowana gorzelnia w Kochcicach koło Lublińca zachwyca

Może Cię zainteresować:

Zrewitalizowana gorzelnia w Kochcicach koło Lublińca zachwyca. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Redakcja

25/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon