Lipiny to dziś jedna z pięciu dzielnic Świętochłowic, które zresztą też mają dosyć kiepską reputację. Graniczą od północy z Bytomiem, od zachodu z Rudą Śląską, od wschodu z Chropaczowem i Piaśnikami, a od południa z centrum miasta i są najmłodszą z miejscowości wchodzących w skład dzisiejszych Świętochłowic.
Historia Lipin sięga połowy XVIII wieku
Historia Lipin sięga połowy XVIII wieku, kiedy powstał tu folwark, który był częścią chropaczowskich dóbr rycerskich. Folwark znajdował się na skraju lasu, przy obecnej ulicy Chorzowskiej, i był zamieszkany przez ekonoma o nazwisku Lipina. Według jednej z hipotez to od niego wywodzi się nazwa miejscowości, inna wskazuje że od okolicznego krajobrazu, który był bogaty w drzewa lipowe.
Pierwsza oficjalna wzmianka o Lipinach pochodzi z 1802 roku. Wtedy Karol von Woyrsch sprzedał obszar dworski w Chropaczowie księciu Jerzemu Karolowi, wnukowi landgrafa Hesji-Darmstadt Ludwika VIII i pierwszy raz ten obszar nazwano Lipiny. W 1806 roku miejscowość odkupił król Bawarii, Maksymilian Józef Wittelsbach, a w 1826 roku Lipiny przeszły w ręce hrabiego Karola Łazarza Henckla von Donnersmarcka. Później właścicielem Lipin został Guido Henckel von Donnersmarck
Kopalnia Matylda i Huta Silesia. Najważniejsze zakłady w Lipinach
W tym czasie Lipiny stały się ważną przemysłową miejscowością. Według niektórych źródeł już w 1823 roku rozpoczęło się na tym terenie wydobycie węgla kamiennego. W 1853 roku uruchomiona została kopalnia Matylda, która w 1913 dała ponad 830 tysięcy ton węgla. W 1967 roku połączona została z kopalnią Śląsk, a wydobycie w tym rejonie zakończono w 1974 roku.
Drugim ważny zakładem przemysłowym w Lipinach była huta cynku Silesia, która powstała w 1847 roku jako Huta Konstancja. W latach 1885-1895 wybudowano tam walcownię blachy cynkowej, która przed I wojną światową była największym tego typu zakładem na kontynencie europejskim. Przemysłową działalność zakończono tam w latach 1998–2000.
Zachowała się jedynie zachodnia część dawnego kompleksu - zespół zabudowań walcowni z urządzeniami, który został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. To walcownia z 1858 roku, pralnia i rozdzielnia z pierwszej połowy XIX wieku oraz kotłownia i warsztat mechaniczny z drugiej połowy XIX wieku. Jest to najlepiej zachowany zespół historycznych zabudowań związanych z przetwórstwem cynku na terenie Polski
Latarnie elektryczne w Lipinach były wcześniej niż w Warszawie
W grudniu 1894 roku w Lipinach uruchomiono tramwaj parowy na linii z Zabrza do Królewskiej Huty (dzisiejszy Chorzów). Cztery lata później, w 1898 roku, pojawiły się tam pierwsze latarnie elektryczne oświetlające ulice. W tym momencie warto zaznaczyć, że pierwsze latarnie elektryczne w Warszawie pojawiły się dopiero w 1906 roku.
Ważną częścią historii Lipin jest klub piłkarski Naprzód Lipiny. Został założony w 1920 roku i w okresie międzywojenny czterokrotnie zdobywał mistrzostwo polskiej części Górnego Śląska (1929, 1931, 1933 i 1937). Klub istnieje do dziś i występuje w katowickiej A-klasie, siódmej w hierarchii męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce.
Samodzielna historia Lipin zakończyła się w 1951 roku, kiedy miejscowość została włączona do Świętochłowic.
Może Cię zainteresować: