Lombard w galerii sztuki. Jak film o bytomskim przybytku zainspirował artystów. Otwarcie wystawy "Lombard Bytom" w CSW Kronika 15 kwiernia

Film dokumentalny "Lombard" rozbił bank na zeszłorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity, zdobył też mnóstwo nagród na imprezach filmowych na świecie. Dokument o lombardzie w bytomskiej dzielnicy Bobrek i jego pracownikach zainspirował też artystów zajmujących się sztuką współczesną. Już 15 kwietnia 2023 r. w CSW Kronika w Bytomiu otwarcie wystawy „Lombard Bytom”.

Od 15 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu (Rynek 26) będzie można oglądać wystawę inspirowaną obsypanym nagrodami dokumentem Łukasza Kowalskiego. Trafią na nią również fragmenty, które ostatecznie nie znalazły się w filmie.

Lombard Bytom
od 15 kwietnia do 2 czerwca 2023
wernisaż i koncert: 15 kwietnia (sobota) w godz. 19:00-21.00
CSW Kronika, Rynek 26 Bytom

Gdy dokument Łukasza Kowalskiego wciąż jeszcze kontynuuje swój tryumfalny pochód przez festiwalowe ekrany (po nagrodzie Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego przyszło m.in. wyróżnienie specjalne jury 18. Europejskiego Festiwalu Filmowego w Paryżu i dwie główne nagrody na festiwalu Music & Cinema w Marsylii!), kolejni artyści i artystki zaczynają czerpać z nieprzebranego bogactwa bytomskiego lombardu.

Więcej o filmie "Lombard":

Od 15 kwietnia w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać inspirowaną filmem „Lombard” Łukasza Kowalskiego wystawę przygotowaną przez artystów i artystki związanych/ne z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP w Katowicach.

Wystawa prac artystek i artystów z katowickiego ASP w Bytomiu

Wybierając z obrazu filmowego różne elementy, bazując na sentymencie, nostalgii i fascynacji osobliwymi artefaktami z przeszłości, często z przymrużeniem oka, a niejednokrotnie dość bezwzględnie, artyści i artystki budują od nowa Lombard w centrum postindustrialnego Bytomia, przy Rynku 26.

Konstruują go z:

  • podniszczonych kul dyskotekowych (Magdalena Ferdyn),
  • zdeformowanych winyli (Maria Bąk),
  • fragmentów ubrań symbolizujących ofiary przemocy domowej (Dobrawa Cichoń i Stefania Skłodowska)
  • słownika dla dzieci, w którym stare pojęcia zyskują wskutek artystycznej ingerencji nowe znaczenia (Aleksandra Górka),
  • pustych obietnic coachów biznesu (Jan Kukułka),
  • łez (Alicja Gaszta).

Lombard jest na wystawie nie tylko miejscem pożyczek udzielanych pod zastaw towarów, nagromadzenia przedmiotów „od igły po helikopter”, ale też metaforą egzystencji w miejscu o trudnej przeszłości, zmagającym się wciąż z problemami nieudanej transformacji systemowej. Wystawa poddaje refleksji także zagadnienia związane z konsumpcjonizmem i problemami codziennego funkcjonowania młodych osób w aktualnej rzeczywistości. Zobaczymy na niej również fragmenty, których Łukasz Kowalski ostatecznie nie włączył do filmu „Lombard”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 kwietnia o godz. 19:00. Podczas wydarzenia performance zaprezentuje Angelika Czubasiewicz. Za muzyczną oprawę wernisażu odpowiadać będzie FOQL - artystka dźwiękowa i autorka eksperymentalnej muzyki elektronicznej oraz muzyki do filmów, spektakli i gier.

Kuratorką wystawy jest Agata Cukierska. Współpraca: Łukasz Kowalski, Lesław Tetla, Joanna Zdzienicka-Obałek. W wystawie udział biorą: Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Dobrawa Cichoń, Angelika Czubasiewicz, Magdalena Ferdyn, Alicja Gaszta, Aleksandra Górka, Łukasz Kowalski, Barbara Klus, Agnieszka Krawczyk, Katarzyna Królak, Jan Kukułka, Jakub Padula, Gabriela Piłat, Kinga Przeliorz, Sandra Rzeźniczek, Dariusz Rzontkowski, Stefania Skłodowska, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka-Obałek. Wystawę swoim patronatem objęli: Magazyn Szum, Notes na 6 Tygodni. Partnerem wydarzenia jest ASP w Katowicach.

Jacek stachursky w reklamie lowicz

Może Cię zainteresować:

Stachursky wrócił! Wszechpotężny Etyzer odnalazł energię słoneczną w sosach obiadowych w słoiku

Autor: Arkadiusz Nauka

23/02/2023

Stanislaw szukalski orator

Może Cię zainteresować:

Odkrył go dla świata Leonardo DiCaprio, dla którego był jak dziadek. Oto Stanisław Szukalski. Artysta, geniusz

Autor: Tomasz Borówka

17/12/2023

Jakub Skorupa

Może Cię zainteresować:

Jakub Skorupa. Wielka nadzieja polskiej muzyki ma 37 lat i w zanadrzu opowieść o śląskich realiach, jakiej nie było

Autor: Martyna Urban

19/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon