„Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim. Krok w kierunku uznania języka śląskiego

Mam na to plan i ograniczony czas, bo kadencja Parlamentu Europejskiego kończy się w maju 2024 roku. W czerwcu zamierzamy wystawić monodram „Mianujom mie Hanka” w Senacie RP i zaprosić tam liderów opozycji, żeby przestali bać się języka śląskiego. Mam nadzieję, że jesienią opozycja przejmie władzę i wtedy będę miał jeszcze pół roku, aby skutecznie naciskać w tej sprawie - powiedział europoseł Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Jeremi Astaszow
Grażyna Bułka w monodramie "Mianujom mie Hanka"

We wtorek, 21 marca, w Parlamencie Europejskim zostanie wystawiony monodram Grażyny Bułki „Mianujom mie Hanka”. To kolejna inicjatywa europosła Łukasza Kohuta, który w ten sposób chce zwrócić uwagę na język śląski, który w Polce wciąż nie jest uznawany.

- Chodzi o to, żeby pokazać, że to praktyczny i użytkowy język, którym my się posługujemy. Poza tym sam monodram jest bardzo poruszający. Pokazuje historię Górnego Śląska z perspektywy głównej bohaterki, która jest silną Ślązaczką - powiedział Łukasz Kohut w Rozmowie Dnia Radia Piekary. - Myślę, że to odbije się szerokim echem. Odbędzie się także panel na temat języka śląskiego - dodał.

Jego zdaniem to kolejny krok do tego, aby język śląski został uznany w Polsce za język regionalny.

- Mam na to plan i ograniczony czas, bo kadencja Parlamentu Europejskiego kończy się w maju 2024 roku. W czerwcu zamierzamy wystawić monodram „Mianujom mie Hanka” w Senacie RP i zaprosić tam liderów opozycji, żeby przestali bać się języka śląskiego. Mam nadzieję, że jesienią opozycja przejmie władzę i wtedy będę miał jeszcze pół roku, aby skutecznie naciskać w tej sprawie - podkreślił Łukasz Kohut.

Przypomnijmy, że rok temu europoseł zorganizował w Parlamencie Europejskim panel dotyczący języka śląskiego podczas zebrania grupy ds. tradycyjnych mniejszości, społeczności narodowych i języków. Wzięli w nim udział: Adam Bodnar, Małgorzata Myśliwiec i Szczepan Twardoch.

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim. „Nie jest to tylko nasza fanaberia”

Autor: Patryk Osadnik

13/10/2022

Tragiczna historia Górnego Śląska

Monodram Grażyny Bułki „Mianujom mie Hanka” na co dzień można oglądać w Teatrze Korez. To adaptacja książki Alojzego Lyski „Jak Niobe. Opowieść górnośląska”, która przedstawia tragiczną historię Górnego Śląska z perspektywy zwykłej Ślązaczki. Oczywiście w języku śląskim.

- Bardzo się cieszę - przyznaje Grażyna Bułka. - W języku śląskim można przekazać wszystkie uczucia, co świadczy o tym, że nie jest to tylko nasza fanaberia, ale coś więcej, o co warto walczyć. Poza tym, jeśli historia jest ciekawa i pełna emocji, to język nie stanowi żadnej bariery - podkreśla.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon