Maja Kleczewska, reżyserka teatralna, laureatką III edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza

16 lutego w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się gala wręczenia Nagrody imienia Kazimierza Kutza. Nie bez przyczyny w tym dniu - 16 lutego 1929 roku urodził się słynny śląski reżyser i polityk. Nagrodę przyznano Mai Kleczewskiej, reżyserce teatralnej. Tytułem honorowym Ambasador Śląska został wyróżniony prof. Jerzy Buzek.

- Idea nagrody im. Kazimierza Kutza wyrosła z naszego przekonania o wyjątkowym fenomenie jego osoby i dzieła - mówią pomysłodawcy tego wyróżnienia. - Niezwykle rzadko zdarza się artysta, który swoją twórczością oraz społecznym zaangażowaniem obejmuje światy tak odległe jak sztuka, polityka i los Śląska.

5 osób nominowanych do Nagrody im. Kutza

W 2023 r. Nagrodę im. Kutza wręczono po raz trzeci.

Nominowani do tegorocznej Nagrody im. Kazimierza Kutza byli:

  • Marta Frej - rysowniczka, ilustratorka, malarka i autorka memów. W swojej pracy artystycznej porusza takie kwestie jak prawa kobiet i feminizm, prawa mniejszości, a także problem wykluczenia i nietolerancji. Dorastała w Częstochowie, od kilku lat związana jest z Gdynią, gdzie mieszka i prowadzi pracownię. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą O!Lśnienia za "nadanie memom rangi artystycznego dzieła".
  • Maja Ostaszewska - jedna z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorek. Znana z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Laureatka Paszportu "Polityki" oraz dwóch Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Od wielu lat walczy o prawa zwierząt. Gdy w Polsce rozpoczął się kryzys uchodźczy, aktywnie włączyła się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie skutecznie i z pełną determinacją działa na rzecz uchodźców z tego kraju.
  • Maja Kleczewska - jedna z najznamienitszych polskich reżyserek teatralnych, rozpoznawalna i ceniona także zagranicą - jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie. Wielokrotnie nagradzana i doceniana na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Srebrny Lew na Biennale w Wenecji). Jej dzieła budzą zainteresowanie krytyków teatralnych, a na tytuły, które zrealizowała, często trudno kupić bilety - spektakle w jej reżyserii ściągają do teatrów widzów z odległych zakątków kraju, powodują ożywione dyskusje i skłaniają do refleksji.
  • Robert Konieczny - architekt o międzynarodowej renomie. Hans Ibelings, autor prestiżowej publikacji "European Architecture since 1980", jako jedyną polską pracownię, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej, wymienił właśnie biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego - KWK PROMES. Jest autorem słynnej Arki, w której mieszka, a także m.in. Domu Aatrialnego, Domu Kwadratowego, bloku UNIKATO i wielokrotnie nagradzanego Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie.
  • Henryk Waniek - malarz, grafik, pisarz, tłumacz i eseista. W centrum jego zainteresowań znajdziemy zagadnienia związane z ezoteryką, fantastyką, alchemią i magią. Urodził się w Oświęcimiu, dorastał w Katowicach, studiował w Krakowie. Dzięki stypendiom artystycznym tworzył i mieszkał między innymi w Nowym Jorku i we Florencji. Ma na koncie około 100 wystaw indywidualnych i tyle samo zbiorowych. Jego działalność literacka skupia się na szeroko pojętym Śląsku - jak w tytule jednej z książek Wańka, "od Oświęcimia do Zgorzelca".

Maja Kleczewska laureatką III edycji Nagrody im. Kutza

O tym, kto dostanie Nagrodę im. Kutza, zdecydowało jury w składzie: Halina Bieda, Antoni Cygan, Krystyna Doktorowicz, Andrzej Gwóźdź, Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, Ryszard Koziołek, Marcin Krupa, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Niewiadomska, Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Iwona Świętochowska-Kutz, Robert Talarczyk (przewodniczący) i Piotr Zaczkowski. Jury postanowiło, że nagroda zostanie przyznana Mai Kleczewskiej, reżyserce teatralnej.

Jak w laudacji podkreślał Dariusz Kortko, Kleczewska „nie obiecuje nam nic przyjemnego. Nie zaproponuje miękkiej kozetki ani tabletki, która odsunie od nas nasze lęki i traumy. Gwarantuje za to długi i nieprzyjemny proces. Skonfrontuje nas z emocjami, przed którymi codziennie uciekamy. Rozerwie nas na strzępy, które będziemy musieli potem mozolnie sklejać. Nie uwierzy w nasze dobre intencje. Poszuka źródeł naszych najgorszych cech. Nie pokaże nam ukwieconych łąk, lecz perwersyjny, zaropiały świat, który znalazł się o krok od śmierci i zatracenia. Z Kleczewską musimy się przygotować na okrutne i bolesne doświadczenia. (…) Dlaczego Maja Kleczewska wciąż wyciąga nasze największe wady, winy i lęki, kieruje na nie reflektory, smaga nas słowami i obrazami, które nie są miłe? Dlaczego nie uraczy nas jakąś farsą, lekką historyjką, na którą można by pójść w przyjemny, niedzielny wieczór i dobrze się bawić? Dlaczego zabrania nam zamykać oczy, nie pozwala odwracać się plecami i udawać, że jest różowo? Może dlatego, że sama nauczyła się upadać? Niektóre porażki były bardzo bolesne. Ale z tych upadków wyciągnęła wnioski. Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że Maja Kleczewska to jedna z najbardziej wyrazistych i niepokornych osobowości w polskim teatrze współczesnym”.

Zwyciężczyni otrzymała statuetkę autorstwa Ksawerego Kalińskiego i projektu Erwina Sówki, a także 50 tys. złotych. Konkurs jest organizowany przez Urząd Miasta Katowice, Uniwersytet Śląski i Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego.

Ambasadorem Śląska został obwołany prof. Jerzy Buzek

Tytułem honorowym Ambasador Śląska został wyróżniony prof. Jerzy Buzek. W laudacji prof. dr hab. Ryszard Koziołek podkreślał, że „Profesor Jerzy Buzek jest dumą naszego regionu. Potwierdzają to niepoliczone nagrody, doktoraty honoris causa, honorowe obywatelstwa miast, najświetniejsze odznaczenia polskie i zagraniczne. Brakowało mu Nagrody im. Kazimierza Kutza. Jej Patron nie raz i ostro spierał się z Profesorem Jerzym Buzkiem. Obaj, naukowiec i artysta, przeszli długą drogę do zawodowej polityki. I przyszli tam ze światów, które są wobec niej zawsze krytyczne. Jerzego Buzka ukształtowała praca rozumienia, tłumaczenia i rozmowy. Kazimierz Kutz był nieustannie w sporze i twórczym konflikcie ze światem i ludźmi. Ich spór o Śląsk i Polskę nie miałby końca. (…) Kapituła Nagrody im. Kazimierza Kutza przyznaje Panu Premierowi, Profesorowi Jerzemu Buzkowi tytuł Ambasadora Śląska za niestrudzoną pracę przekonywania, że można być równocześnie dobrym obywatelem swojego regionu, kraju i Europy. Za to, że wniósł, w swojej osobie, do polityki polskiej i europejskiej zapomniane cnoty wybitnego męża stanu: prawość, uznanie dla pracy i wykształcenia, rzetelność; dbałość, aby myśl poprzedzała słowo; elegancję i uprzejmość oraz bezwarunkowy szacunek dla każdego rozmówcy”.

Przypomnijmy, że Nagrodę im. Kutza otrzymali wcześniej aktorka teatralna i filmowa Anna Dymna, a także pisarz Szczepan Twardoch. Z kolei wyróżnienie "Ambasador Śląska" przyznano prof. Tadeuszowi Sławkowi.

Katowice 1993 rok 14

Może Cię zainteresować:

Katowice, rok 1993. 30 lat temu, a jakby inny świat. Zobaczcie niepublikowane zdjęcia ze szwajcarskiego archiwum

Autor: Katarzyna Pachelska

15/02/2023

Łaskawe, Teatr Śląski

Może Cię zainteresować:

"Łaskawe" w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim. Główną rolę, byłego nazistowskiego oficera, gra 84-letni Roman Michalski

Autor: Katarzyna Pachelska

15/11/2022

Mural Kutz Szopienice

Może Cię zainteresować:

Spacer po Katowicach śladami Kazimierza Kutza. 16 lutego 2023 r. reżyser obchodziłby 94 urodziny

Autor: Katarzyna Pachelska

16/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon