Wystawa SILESIUS przedstawia najwybitniejsze postacie w historii Śląska. Była już prezentowana w m.in. w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu i wielu, wielu innych miastach, jak również w Parlamencie Europejskim w Brukseli, a to za sprawą ówczesnego europosła Marka Plury.
Marek Plura był zresztą pomysłodawcą SILESIUS-a
- Pamiętam dokładnie tę chwilę, gdy w czasie długiej podróży samochodem Marek Plura opowiedział mi o swoim pomyśle na SILESIUS-a i zapytał, nie czy robimy, a z kim robimy. Odpowiedziałem podekscytowany: „Ino ze Lucom! (Łucja Staniczkowa – przyp. red.) No i muszymy godać ze profesorkom Joannom Rostropowicz, skiż tego, co ôna szrajbła takie śtyry rube ksiyngi "Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesnych. Schlesier von den frühesten Zeiten bis zur Gegenwart" - wspomina Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.
Może Cię zainteresować:
Pogrzeb Marka Plury. W Katowicach pożegnaliśmy "człowieka wielkiego ducha"
Od kwietnia 2023 roku SILESIUS będzie miał stałą ekspozycję w Starej Gorzelni w Kochcicach. Do wystawy dołączone zostaną dwie ważne postacie, czyli jej pomysłodawca i sponsor Marek Plura, a także Łucja Staniczkowa - komisarz SILESIUS-a.
Marek Plura zmarł 21 stycznia 2023 roku. Zarówno w Sejmie, jak i Senacie RP, a także Parlamencie Europejskim zabiegał o sprawy Górnego Śląska, jak i osób z niepełnosprawnościami. Sam poruszał się na wózku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Z kolei Łucja Staniczkowa zmarła zmarła 23 sierpnia 2019 roku. Była regionalistką, nauczycielką, wiceprezeską Związku Górnośląskiego i prezeską Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego. Została uhonorowana Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.