Mikołów żąda dostępu do dobrej architektury dla kultury. Rozstrzygnął już konkurs i są widoki

Miejski Dom Kultury w Mikołowie znajduje się w samym sercu miasta, w starej kamienicy, której front spogląda na mikołowski Rynek. Miasto chce jednak mieć dom kultury na miarę XXI wieku, dlatego ogłosił konkurs na "opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej" MDK. Znamy już jego wyniki, choć wcale nie jest pewne, że będzie wyglądał tak, jak go przedstawia zwycięski projekt.

Świetna, nowoczesna architektura w centrum starego miasta? Tak może być w Mikołowie. Tutejszy Miejski Dom Kultury, który znajduje się w zbudowanej na przełomie XVIII i XIX wieku zabytkowej kamienicy (wpisanej do rejestru zabytków w 1966 roku) pod adresem Rynek 19, w której dawnej funkcjonował zajazd, cierpi na okrutny brak miejsca, a jego wnętrza trudno zaadoptować na nowoczesne centrum kultury. Dlatego władze Mikołowa postanowiły wybudować nowe centrum kultury. A właściwie - dobudować nowe do starego, a stare - zmodernizować.

Mikołów zasługuje na dom kultury z prawdziwego zdarzenia

- Miasto mające w dorobku kulturalnym jedne z najstarszych imprez samorządowej Polski - Mikołowskie Dni Muzyki i Impresje Mikołowskie, a także wiele innych, zasługuje na dom kultury z prawdziwego zdarzenia - twierdzą urzędnicy.

Pierwszym krokiem było ogłoszenie konkursu dla architektów na "opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu, z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz informacjami zawierającymi wstępne rozwiązania, techniczne, technologiczne i kosztowe". Konkurs rozstrzygnięto 20 lutego 2023 roku. Wpłynęło na niego 16 prac.

W opinii sądu konkursowego poziom merytoryczny i artystyczny prac jest wysoki i stanowią one adekwatną odpowiedź na złożone i skomplikowane wymagania programowe konkursu.

- Sąd konkursowy nie miał łatwego zadania - mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa. - Obrady były burzliwe, konieczny był dodatkowy czas na podjęcie finalnej decyzji. Byliśmy pod wrażeniem nadesłanych prac. Różnorodność zastosowanych rozwiązań jest ich wielkim atutem - z pewnością pomoże nam w finalnym sformułowaniu idei i programu funkcjonalno-przestrzennego przyszłego MDK-u - dodaje Handel.

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

  1. Magdalena Jagoda Architekt, Katowice, I nagroda w wysokości 60 tys. zł
  2. GIGAARCHITEKCI Artur Garbula, Mikołów, II nagroda w wysokości 40 tys. zł
  3. PRAZA architekci spółka z o.o., Dąbrowa Górnicza, III nagroda w wysokości 20 tys. zł

Oprócz kryteriów formalnych oceniano:

  • atrakcyjność i jakość rozwiązań architektoniczno–przestrzennych,
  • jakość rozwiązań funkcjonalno–użytkowych,
  • rozwiązania proekologiczne,
  • walory eksploatacyjne,
  • koszt wykonania dokumentacji.

"Przemyślane drogi widza, aktorów i obsługi sceny"

W opinii jury konkursowego, architektka Magdalena Jagoda ortogonalną bryłę budynku z cegły i szkła starannie wpisała w kontekst przyległej zabudowy i ukształtowania terenu. Jej projekt w pełni odpowiada na postawione w konkursie wymagania, właściwie rozmieszczając w bryle obiektu różnorodne funkcje i zapewniając dobre połączenie starej i nowej części domu kultury atrakcyjnymi, o właściwej skali wewnętrznymi przestrzeniami publicznymi. Jury chwali ciekawą aranżację przyległego terenu stopniami pokonującymi różnicę poziomów, które wnikają do wnętrza obiektu.

"Centralnie usytuowaną salę widowiskową zaprojektowano z dbałością o walory akustyczne oraz przemyślanym rozdziałem dróg widza, aktorów i obsługi sceny. Duża scena z proscenium oraz sznurownią pozwoli na przeprowadzanie nawet wymagających spektakli teatralnych. Zapewniono naturalne oświetlenie sal zajęć" - czytamy w opinii jury.

Sąd konkursowy miał jednak uwagę dotyczącą zwycięskiego projektu. Uznał za niezasadne zaprojektowanie kondygnacji -2, gdzie zlokalizowano przeskalowane pomieszczenia techniczne, które z powodzeniem można umieścić np. w kondygnacji piwnic istniejącego budynku, nie ryzykując mierzenia się z kosztownymi pracami zabezpieczającymi starą część MDK i sąsiednie budynki na skutek ich podkopania na prawie 3-metrową głębokość.

Wyłoniono zwycięski projekt, ale nowy MDK wcale nie musi tak wyglądać

Jednak mimo że konkurs rozstrzygnięto i wyłoniono bezapelacyjną zwyciężczynię, to wcale nie jest pewne, że nowy MDK będzie wyglądał tak, jak zaprojektowała go Magdalena Jagoda. Miasto tłumaczy, że ogłosiło konkurs nie po to, żeby wyłonić najlepszy projekt i go zrealizować, ale by uzyskać wstępną koncepcję obiektu.

- Aby możliwa była budowa nowej siedziby MDK w Mikołowie, potrzebne jest solidne dofinansowanie zewnętrzne - mówi Tomasz Rogula, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mikołów. - Koszt przedsięwzięcia szacowany jest wstępnie na około 25 mln złotych. Miasta nie stać, by taką inwestycję finansować tylko i wyłącznie z budżetu miasta. Aby starać się o takie dofinansowanie, potrzebny jest gotowy projekt. Z kolei, by mógł powstać projekt, potrzebna jest wstępna koncepcja obiektu i dlatego Urząd Miasta ogłosił konkurs na prace przedstawiające koncepcję architektoniczną Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie - dodaje rzecznik.

Trzy wybrane przez sąd konkursowy prace nie stanowią więc docelowego rozwiązania, ale - jak mówią urzędnicy - na ich podstawie będzie można stworzyć optymalne rozwiązanie dla przyszłej siedziby MDK-u. Urząd już teraz przygotowuje dokumentację, by, gdy tylko pojawi się taka możliwość móc aplikować o dofinansowanie zewnętrze.

- Mikołowscy urzędnicy postępują zresztą podobnie przy wielu innych inwestycjach – projekty na budowę nowych bloków, termomodernizacji i remontów budynków, dróg, itp. tworzone są zawczasu, by gdy tylko ogłoszone zostaną konkursy na dofinansowanie ubiegać się o środki z UE bądź funduszy krajowych - mówi rzecznik Urzędu Miasta Mikołów.

Koncepcje architektoniczno-budowlane nowej siedziby MDK będzie można obejrzeć w obecnie działającym Miejskim Domu Kultury w Mikołowie.

Mikołów

Może Cię zainteresować:

Brutale z Mikołowa. Miały być jak katowickie Tysiąclecie. Skończyło się na dwóch blokach. Life is brutal

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2024

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

02/11/2023

Mikołów na starych zdjęciach

Może Cię zainteresować:

Mikołów z kozami na Rynku. Położony wśród wielkich miast, zachował charakter małego miasteczka

Autor: Anna Sobkiewicz-Foremska

15/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon