Maszyna parowa z XIX wieku
W 1892 roku zmodernizowano ówczesny szyb ,,Beniamin" (późniejszy ,,Bartosz"). W ramach inwestycji zakupiono dwucylindrową maszynę parową, którą eksploatowano aż do 1996 roku, trzy lata przed zamknięciem kopalni ,,Katowice". Była to najdłużej działająca maszyna parowa w historii polskiego górnictwa.
Dziś to jeden z najcenniejszych eksponatów pozostających w industrialnej kolekcji Muzeum Śląskiego i przedstawiających dzieje dawnej kopalni. Maszynownię ,,Bartosza" można było zwiedzać do 2020 roku, kiedy to zamknięto muzeum z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. XIX-wieczna maszyna parowa stanowi pierwszy element oferty, którą muzeum zamierza przedstawić w ramach kolejnych etapów prac rewitalizacyjnych terenu północnego. Ponowne otwarcie budynku dla zwiedzających zaplanowano na sobotę 10 sierpnia.
Muzeum Śląskie zaprasza do zwiedzania
Budynek maszynowni szybu ,,Bartosz" będzie można zwiedzać we wtorki i weekendy w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp na ekspozycję możliwy za okazaniem biletu na wystawy stałe i czasowe oraz w ramach specjalnego biletu industrialnego, uprawniającego do wejścia jedynie do budynku maszynowni. Bilet można kupić w kasach i online w cenie 5 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy). Wtorek jest dniem bezpłatnym.
Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z oferty zwiedzania budynku maszynowni z przewodnikiem. Oprowadzanie ścieżką ,,Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim" będzie odbywać się w soboty i niedziele o godz. 11:30 oraz w czwartki o godz. 17:30.
Może Cię zainteresować:
Trzy nowe wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach. W sam raz na wakacje 2024
Może Cię zainteresować: