Medal Wolności Słowa dla stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana za „walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim”

Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy otrzymało Medal Wolności Słowa. – Mōōōōmy to! Pro Loquela Silesiana erbła dzisiej Medal Wolności Słowa – napisał Rafał Adamus, prezes stowarzyszenia. Uroczystość odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a medale wręczono po raz czwarty.

Slonsko fana

Medal Wolności Słowa został ustanowiony przez Fundację Grand Press w 2021 roku. Mogą go otrzymać osoby, instytucje czy media angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego – między innymi obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną.

Medal Wolności Słowa dla Pro Loquela Silesiana

W tym roku wśród nominowanych, w kategorii Instytucja, znalazło się Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, za „walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu pozycję i jego obecność w przestrzeni publicznej”, jak napisano w uzasadnieniu. I stowarzyszenie Medal Wolności Słowa otrzymało!

– Wolność słowa to nie tylko wolność tego, co chce się powiedzieć, ale też tego, jak chce się powiedzieć – mówił podczas odbierania Medalu Rafał Adamus, prezes stowarzyszenia Pro Loquela Silesiana.

Przypomnijmy, że Pro Loquela Silesiana – Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy zostało założone w 2007 roku. Jego celem jest między innymi dbałość o obecność języka śląskiego w przestrzeni publicznej, upowszechnianie wiedzy o języku śląskim, inicjowanie i wspomaganie prac mających na celu ujednolicenie śląskiej ortografii, gramatyki i leksyki oraz promowanie języka śląskiego.

Gala w Europejskim Centrum Solidarności

Uroczysta gala odbyła się w piątek, 30 sierpnia, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Laureatów wybierała kapituła w składzie: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24) i Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”).

Medalami Wolności Słowa zostały uhonorowane także Karolina Lewicka, dziennikarka radia Tok FM (w kategorii Media) oraz Anja Rubik (w kategorii Obywatel/a). Specjalny Medal Wolności Słowa otrzymała ponadto Ilona Michalak z Bydgoszczy (w uznaniu zasług dla społeczeństwa obywatelskiego).

Slaski tlumacz google

Może Cię zainteresować:

Minął miesiąc, a śląski Translator Google niczego się nie nauczył. Jak rozwija się najpopularniejszy tłumacz maszynowy na świecie?

Autor: Arkadiusz Szymczak

30/07/2024

Jezyk slaski

Może Cię zainteresować:

Weto prezydenta Dudy w sprawie języka śląskiego to przysługa dla Ślązaków? Dał czas na odpowiednie przygotowanie

Autor: Maciej Poloczek

16/06/2024

Marsz Autonomii 2024

Może Cię zainteresować:

„To my, ślonsko nacyjo”. Marsz Autonomii po raz kolejny przeszedł ulicami Katowic. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Redakcja

13/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon