Budowa Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych została już określona jako „medyczna inwestycja stulecia w województwie śląskim”. I nic dziwnego. Budowa placówki ma być realizowana w latach 2025-2032. Szpital będzie miał 110 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a całkowity koszt inwestycji oszacowano na, bagatela, 2,3 miliarda złotych. Inwestorem jest Śląski Uniwersytet Medyczny, który współpracuje z Gliwicami i samorządem województwa śląskiego.
Nowoczesny, duży ośrodek
Szpital Uniwersytecki – Centrum Chorób Cywilizacyjnych zostanie wybudowany na przekazywanych uczelni przez miasto działkach pomiędzy ulicami Kujawską, Pocztową i Ceglarską. To niedaleko zjazdu na Drogową Trasę Średnicową i autostradowego węzła Sośnica. Zgodnie z założeniami, Śląski Uniwersytet Medyczny będzie chciał w jak największym stopniu wykorzystać dotychczasowy projekt szpitala, który początkowo miał być zdecydowanie mniejszy.
W Gliwicach ma powstać nowoczesny ośrodek medyczny dla mieszkańców całego regionu z najnowocześniejszym sprzętem, dużą liczbą oddziałów, bloków operacyjnych, zakładów, poradni czy pracowni. Wiadomo, że – oprócz oddziałów gliwickiego Szpitala Miejskiego nr 4 (z ul. Kościuszki 29 i Zygmunta Starego 20) – jego częścią mają stać się wybrane oddziały kliniczne placówek Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z Bytomia, Zabrza i Katowic.
Placówka będzie dysponować 744 łóżkami w 24 oddziałach, wśród nich dwóch oddziałach kardiologicznych, trzech wewnętrznych – z diabetologią, chirurgii ogólnej, bariatrycznej, medycyny ratunkowej, otorynolaryngologii, onkologii laryngologicznej czy oddziale psychiatrii. Ma powstać ponadto 25 stanowisk w ramach stacji dializ i 30 miejsc na oddziale rehabilitacji dziennej. Obok poradni i specjalistycznych pracowni w placówce znajdą się także nowoczesne laboratoria diagnostyczne.
W szpitalu zatrudnionych ma być 2 tysiące osób. Będą to wysoko wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki, technicy medyczni czy rehabilitanci.
Zadecyduje Ministerstwo Zdrowia
W lutym Śląski Uniwersytet Medyczny przesłał do Ministerstwa Zdrowia dokumentację Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia wraz z załącznikami. Dokumentacja jest niezwykle obszerna – dość powiedzieć, że tylko wypełniony formularz IOWISZ ma 1465 stron! – i zawiera między innymi założenia budowy szpitala, a także wyjaśnienie celowości tej inwestycji. Minister zdrowia powinien rozpatrzyć ją w ciągu 45 dni – jeśli ŚUM uzyska pozytywną ocenę w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia, to będzie mógł starać się o pozyskanie finansowania z budżetu państwa.
Przy uzyskaniu pozytywnej oceny i zabezpieczeniu przez Ministerstwo Zdrowia środków na realizację inwestycji, które przygotuje ponadto tzw. OZI – Ocenę Zasadności Inwestycji, zlecone zostanie wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego. Następnie przeprowadzone zostanie postępowanie przetargowe na wykonanie prac projektowych, robót budowlanych oraz wyposażenia.
Tymczasem gliwicki Szpital Miejski nr 4, w którym – do czasu wybudowania Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych – powiększana jest oferta medyczna i gdzie inwestuje się także w wyposażenie, otrzymał niemal 51 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy na nowoczesną diagnostykę i leczenie onkologiczne. Pieniądze przeznaczone zostaną na nowoczesny sprzęt do sal operacyjnych i oddziałów, zakup robota chirurgicznego, a także na powstanie nowego, mobilnego obiektu diagnostyki obrazowej przy ulicy Kościuszki.
– Termin realizacji prac umożliwi pacjentom skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań już wkrótce, ponieważ inwestycja zostanie zakończona do połowy przyszłego roku – podkreślają w szpitalu.