Metamorfoza domu kostki w Mikołowie. Jak z nudnego budynku zrobić nowoczesną bryłę

Tak zwany dom kostka to zmora polskich miejscowości. Ceglany, w kształcie sześcianu, z płaskim dachem i ewentualnie gankiem oraz balkonami jest kwintesencją nudy. Śląski architekt udowadnia jednak, że i z kostki można zrobić ciekawy dom o nowoczesnej elewacji, bez nadmiernej ingerencji w jego bryłę.

Ten dom w Mikołowie niczym się nie wyróżniał oprócz metrażu. Całkowita powierzchnia zabudowy w jego wypadku wynosi aż 546 m2. To dzięki piwnicy pod całym domem, parterowi, piętru i wysokiemu poddaszu. Każdy z tych poziomów ma powyżej 100 m2 powierzchni. Powierzchnia mieszkaniowa to ok. 240 m2.

Modernizacja elewacji domu kostki

Kilkudziesięcioletni, zbudowany z cegły, aż się prosił o modernizację. Właściciel, przy okazji zmiany systemu ogrzewania z węglowego na pompę ciepła i ogrzewanie elektryczne z fotowoltaiki, zdecydował o konieczności metamorfozy elewacji budynku. Zadanie powierzył architektowi (po Politechnice Śląskiej) Pawłowi Klyszczowi ze studia Zero 32 Architekci w Fabryce Porcelany w Katowicach. Projekt powstał w 2020 roku i obecnie jest w realizacji.

- Zapytań o modernizację takich kostek jest sporo - przyznaje Paweł Klyszcz. - Czasami inwestorzy dostają taki dom w spadku, w innych przypadkach jest to ich dom rodzinny, w którym mieszkają od lat. W modernizacji takich kostek głównie chodzi o to, by poprawić komfort termiczny i przy okazji termomodernizacji zrobić z tym - wizualnie - coś więcej - dodaje architekt.

Klyszcz mówi dyplomatycznie, że są budynki bardziej i mniej wdzięczne, i kostka zalicza się do tej drugiej kategorii.

Dom kostka w Mikołowie był trudnym tematem, jak przyznaje architekt, bo był dość wysoki. - Układ okien i kształt bryły mają duży wpływ na to, co w ogóle da się zrobić z takim budynkiem. Sporo zależy od tego, jaki klient ma budżet na modernizację - dodaje architekt z Zero 32 Architekci.

Triki, które optycznie zmniejszają wysokość domu

W przypadku domu w Mikołowie, architekt zastosował rozwiązania na elewacji, które mają sprawić, że dom nie będzie się wydawał taki wysoki, czyli zaznaczenie cokołu i poddasza elementami poziomymi, czyli czarnymi pasami.

Gabaryt budynku został zachowany, była tylko drobna modyfikacja daszku nad wysuniętymi balkonami i dotycząca okien.

Wejście do domu w projekcie jest obudowane ażurową konstrukcją drewnianą (to rozwiązanie nie będzie jednak zrealizowane), której motyw powtarza się też na balkonach i między oknami.

Poddasze było nieużytkowe do tej pory. Docelowo ma być tam powierzchnia użytkowo-biurowa. Okna są tam co prawda nisko, bo ściana kolankowa nie pozwala na większy rozmiar, ale w środku poddasze ma ponad 3 m wysokości. Są tam okna dachowe, doświetlające tę przestrzeń. Na całym dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.

ZOBACZ TEŻ:

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Dom wiatrak okolice Lubartowa10

Może Cię zainteresować:

Niezwykły dom jak z bajki w drewnianym wiatraku. Zaprojektowała go pracownia ze Śląska. Zobaczcie zdjęcia

Autor: Katarzyna Pachelska

30/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon