Metropolia bierze się za bałagan w miastach i pyta mieszkańców o zdanie w sprawie reklam

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje standardy krajobrazowe, które w przyszłości będą mogły wykorzystać samorządy. Mówiąc krótko: bierze się za bałagan w miastach. Na początek ankieta online dla mieszkańców.

Patryk Osadnik
Reklamoza w Katowicach

Bałagan w przestrzeni publicznej to jeden z problemów, o których mówi się od lat. W Katowicach dokładnie od 2015 roku – wówczas ruszyły prace nad uchwałą krajobrazową, która ma uporządkować m.in. reklamy w mieście. Założenia magistrat zaprezentował w połowie kwietnia 2023 roku. Teraz trwają prace nad projektem uchwały.

Z kolei Rada Miejska w Bytomiu przyjęła uchwałę „w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń” pod koniec stycznia.

– O wprowadzenie regulacji i zmian w przestrzeni miejskiej upominali się mieszkańcy Bytomia podczas spotkań w dzielnicach i konsultacji społecznych. Najczęściej bytomianie zwracali uwagę na szyldozę w śródmieściu i zbyt dużą liczbę reklam na historycznych budynkach – tłumaczył wówczas prezydent Mariusz Wołosz (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Metropolia bierze się za bałagan w miastach

Sam proces powstawania uchwał krajobrazowych jest dość skomplikowany. Wymaga m.in. uzgodnień z wojewódzkim konserwatorem zabytków czy urzędem marszałkowskim. Poza tym, każde miasto ma inną charakterystykę i potrzebuje innych rozwiązań.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia postanowiła to nieco ułatwić i stworzyć standardy krajobrazowe, które w przyszłości będą mogły wykorzystać samorządy.

– Mamy nadzieję, że wspólnie z gminami członkowskimi oraz mieszkańcami uda się w pewnym zakresie ujednolicić i wprowadzić modelowe rozwiązania w zakresie parametrów technicznych, zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, czyli tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, a tym samym wpłynąć pozytywnie na kształtowanie ładu przestrzennego – tłumaczy Andrzej Kolat, dyrektor Departamentu Strategii i Polityki Przestrzennej w Metropolii (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newslett...).

Na początek przygotowano ankietę online dla mieszkańców, którą można wypełnić do 2 grudnia: KLIKNIJ TUTAJ.

– Wyniki ankiet posłużą do stworzenia metropolitalnych standardów krajobrazowych, które będą mogły być wykorzystane przez gminy członkowskie w opracowywaniu tzw. uchwał krajobrazowych – tłumaczy Andrzej Kolat.

Znak informujący o pl. Wilhelma Szewczyka w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Kiedy Wilhelm Szewczyk wróci do Katowic? „Zmieni się władza i zmieni się narzucona siłą nazwa placu”

Autor: Patryk Osadnik

03/11/2023

Staw Maroko w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Marcin Nowak: Śląska psychogeografia, czyli dlaczego mamy Meksyk w Rybniku i Maroko w Katowicach?

Autor: Marcin Nowak

19/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon