Niespełna rok temu grupa zakupowa utworzona przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię poinformowała o ogłoszeniu przetargu na zakup gazu. Tworzące grupę 32 gminy zamierzały w sumie kupić 233,9 GWh „błękitnego paliwa” przy czym 15 samorządów zdecydowało się na jego dwuletnie dostawy (w latach 2022 – 2023), a 17 gmin postanowiło, że zakontraktują go tylko na rok 2022 r.
- Pozwoli to zaobserwować nam dynamikę zmiany cen za jednostkę w przetargach na krótszy i dłuższy okres. Przyczyną takiego działania jest dynamiczna sytuacja na rynku paliwa gazowego – tłumaczyła wówczas Karolina Mucha-Kuś, dyrektor Departamentu Projektów i Inwestycji GZM.
W gronie 17 gmin, które postanowiły zakupić gaz tylko na rok znalazły się Bobrowniki, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Knurów, Kobiór, Mierzęcice, Psary, Ruda Śląska, Siewierz, Sławków, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Wyry i Zabrze.
Pod koniec sierpnia GZM ogłosił przetarg na dostawę gazu dla nich, początkowo ustalając termin otwarcia ofert na końcówkę września, a następnie przesuwając ten termin na początek października. Finalnie swoją ofertę złożyła tylko spółka PGNiG, który za dostarczenie w przyszłym roku 116,2 GWh gazu zażądała 70,6 mln zł brutto. To 5,6 mln zł więcej aniżeli zakładał budżet zamawiającego. W tej sytuacji, jak podczas środowego (19 października) posiedzenia zgromadzenia GZM przekazał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii, „zgodnie z decyzją gmin” po analizie nadesłanej oferty zdecydowano się na unieważnieniu postępowania.
- Trwają prace nad ogłoszeniem ponownego postępowania na zakup gazu w roku 2023. Liczymy na ustawowe, rządowe projekty w tej sprawie, które mogą ograniczyć cenę maksymalną jeśli chodzi o zakup gazu analogicznie do cen prądu – powiedział przewodniczący Kazimierz Karolczak.
Może Cię zainteresować:
Tramwaje Śląskie po raz drugi podchodzą do przetargu na dostawę energii
Może Cię zainteresować:
Bistro w Katowicach. Uratowała je Magda Gessler, wykończyła inflacja i wysokie ceny energii
Może Cię zainteresować: