Metrorower w GZM. Jakie korzyści?
W opiniach internautów, których zapytaliśmy o zdanie oraz naszych rowerowych speców, startujący dziś metrorower jest bardzo dobrą inicjatywą, poszerzającą zakres usług metropolii. Stwarza realną alternatywę dla innych środków transportu, nie tylko na weekendowy relaks. Jakie wnioski wysuwają się z tych głosów?
System rowerów metropolitalnych to dobry przykład, gdzie miasta i gminy metropolii powinny szukać wspólnych rozwiązań w zakresie usług publicznych. Nie należy traktować metroroweru wyłącznie jako atrakcji o funkcjach rekreacyjnych, ale jako praktyczny środek transportu na co dzień. Metrorower zwiększa wygodę użytkowników, którzy nie muszą się już martwić, czy pozostali w obrębie swojego miasta. Ze względu na specyfikę urbanistyczną aglomeracji, bywa to zagwozdką w przypadku rowerów miejskich. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).
- Idea metroroweru GZM jest znakomitym pomysłem. Każde działanie, które sprawia, że mieszkańcy przesiadają się z indywidualnego transportu samochodowego na transport publiczny oraz rowery jest godne wsparcia. Szczególnie rower jawi się jako najlepszy środek transportu na odległość do 5 km przez większą część roku. Metrorower to spore ułatwienie dla tych, którzy chcą korzystać z wypożyczalni - mówi w rozmowie z nami dr Ryszard Kulik, pasjonat rowerowy, psycholog i publicysta.
Jak dodał, osobiście ceni i wybiera przede wszystkim miejsca atrakcyjne i wartościowe przyrodniczo, m.in. Las Murckowski i inne kompleksy leśne południowych dzielnic Katowic, czy Uroczysko Buczyna w Chorzowie. Ryszard Kulik zwraca uwagę, że w tym przypadku mówimy oczywiście o rekreacyjnym wykorzystaniu metroroweru. - Moim zdaniem metrorower trzeba promować przede wszystkim jako środek do transportu codziennego, niekoniecznie rekreacyjnego - dodaje.
,,W Parku Śląskim można spędzić cały dzień!"
Radny Świętochłowic Łukasz Respondek, znany miłośnik Parku Śląskiego, oczywiście w pierwszej kolejności poleca wszystkim ulubione przez siebie miejsce. - Jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe w Parku Śląskim można spędzić cały dzień, korzystając w międzyczasie ze sporej liczby atrakcji.
- Transport to w ogóle dobry przykład, jak te usługi publiczne w GZM powinny być spinane w jeden system. Nieraz zdarzało się do tej pory, że na chorzowskich stacjach zostawiano rowery z Katowic. Dla rowerzystów, którzy nie muszą znać ścisłych granic pomiędzy miastami, rodziło to pewien problem. Rower metropolitalny to przede wszystkim wygoda dla mieszkańców.
Zdaniem Łukasza Respondka, udostępnienie roweru dla tak dużego obszaru i liczby potencjalnych użytkowników, to dobry sposób na propagowanie turystyki rowerowej i ograniczanie niskiej emisji. - Może się to okazać rozwiązanie kluczowe jeśli chodzi o walkę ze spalinami samochodowymi. W mojej ocenie byłby to największy zysk roweru metropolitalnego - dodaje.
A może mostem do Czeladzi na Stare Miasto?
Radny Czeladzi Wojciech Maćkowski, jako rowerzysta lubiący szczególnie dłuższe trasy, zachęca na początek do skorzystania z 12-kilometrowej trasy ścieżek miejskich wzdłuż głównych ciągów ulicznych. W rozmowie z nami Wojciech Maćkowski zwraca uwagę przede wszystkim na nadzieje i korzyści związane z budową velostrad. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Czeladź otrzyma ponad ćwierć miliona złotych wsparcia z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego części velostrady nr 7, która powstanie zgodnie z przebiegiem dawnej linii kolejowej.
- To bardzo fajna idea, dzięki velostradom rowerzyści mogą szybciej się poruszać. W Czeladzi zaplanowano ostatnio trasę o długości ponad 5 km, aż do granicy z Będzinem. A po Czeladzi, Będzinie, Sosnowcu, jest gdzie jeździć.
Co poleca rowerzystom? Trasę z Zagłębia do Parku Śląskiego i przejazd z Siemianowic Śląskich mostem nad Brynicą do Starego Miasta w Czeladzi. Szczególnie atrakcyjny dla turystów odwiedzających Czeladź ,,na kole" może być także kompleks byłej elektrowni kopalni Saturn.
Gdzie warto się udać na kole? TOP 10 miejsc
Park Śląski
Las Murckowski
Uroczysko Buczyna
Góra św. Doroty w Będzinie-Grodźcu
Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich
Piaśnicki Zameczek
Żabie Doły
Stare Miasto w Czeladzi
Pumptrack w Tychach
Galeria Saturn w Czeladzi
Może Cię zainteresować: