Michał Kirker w ŚLĄZAQ: 20 lat Jaworzna w UE? Mamy więcej dróg, obwodnice czy rynek

Dwadzieścia lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej Jaworzno wygląda o wiele lepiej niż w 2004 roku – mówi w ŚLĄZAQ Michał Kirker, kandydat na prezydenta Jaworzna. - Mamy więcej dróg, mamy obwodnice, nawet niejedną. Mamy także rynek – wymienia. Dodaje jednak, że należało spróbować pozyskać więcej funduszy na projekty angażujące mieszkańców w życie miasta.

fot. FB/Rynek Od.Nowa Jaworzno
Jaworzno rynek

W 2004 r., kiedy Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, Michał Kirker był nastolatkiem. W ŚLĄZAQ zaznaczył jednak, że pamięta jak wtedy wyglądało Jaworzno i dodał, że dziś wygląda o wiele lepiej. Podkreśla, że miasto przez ten czas pozyskało sporo środków z funduszy unijnych, które wydano na inwestycje.

- Mamy więcej dróg, mamy obwodnice, nawet niejedną. Mamy także rynek, chociaż ta inwestycja jest „delikatna” – z jednej strony mamy nową płytę rynku, z drugiej strony mieszkańcy narzekają, że to betonowa patelnia – mówi Michał Kirker.

Dodaje, że należało spróbować pozyskać więcej funduszy na projekty miękkie. Takie, które pozytywnie wpływają na społeczeństwo i sprawiają, że społeczeństwo chce się angażować w życie miasta. Jak zaznacza dzisiaj tego w Jaworznie brakuje.

Na jakie projekty teraz Jaworzno powinno pozyskiwać środki z funduszy europejskich? Michał Kirker wymienia rozbudowę węzłów drogowych czy projekty związane z ochroną środowiska i ochroną zdrowia.

„Nie ma szkoły szkoły dla prezydentów”

Michał Kirker stawia pierwsze kroki w samorządzie i polityce. Z wykształcenia jest aktorem i kulturoznawcą, a teraz chciałby zostać prezydentem Jaworzna.

- Nie ma szkoły szkoły dla prezydentów – mówi. - Trzeba skupić wokół siebie osoby, które są ekspertami w swoich branżach i taki ludzi wokół siebie mam – dodaje.

Zaznaczył także, że ma pewne doświadczenie w zarządzaniu ludźmi, które zdobył przy okazji organizacji różnych wydarzeń, a do tego szybko się uczy. W Jaworznie chciałby zaaktywizować mieszkańców. – Chcemy przywrócić mieszkańcom głos na sesjach Rady Miasta, otworzyć dla nich gabinet prezydenta – zaznacza.

Zamierza także przywrócić porodówkę w miejskim szpitalu a także czujniki jakości powietrza, które w mieście zlikwidowano czy wymienić źródła ciepła na ekologiczne, a także stworzyć w mieście „profesjonalną scenę artystyczną”. (Interesujesz się polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Czy będzie chciał dołączyć Jaworzno do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii? - Na pewno będę chciał przybliżyć – zaznaczył. O dołączeniu mieliby zdecydować mieszkańcy. Zaznaczył jednak, że – jego zdaniem – Jaworzono traci na tym, że nie jest członkiem GZM. - Jesteśmy odizolowaną wyspą, która nie korzysta z wielu projektów – dodał. Wskazał na metrorower, autobusowe linie metropolitalne czy programy stop smog, do których mieszkańcy Jaworzna nie mają dostępu.

Rynek w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Katarzyna Kuczyńska-Budka w ŚLĄZAQ: Gliwice przez 20 lat w UE zyskały „twardą infrastrukturę”, ale straciły mieszkańców

Autor: Maciej Poloczek

28/03/2024

Woj slaskie turystyka

Może Cię zainteresować:

Turyści? To u nas są jacyś turyści? No wiec... 5 mln ludzi w ubiegłym roku, prawie 6 mld zł przychodu z turystyki

Autor: Maciej Poloczek

25/03/2024

Wojewodztwo slaskie

Może Cię zainteresować:

Urszula Koszutska w ŚLĄZAQ: Przez 20 lat dostaliśmy z UE 5 mld euro. Drugie tyle możemy dostać teraz

Autor: Redakcja

20/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon