„Między KAJŚ a NIKAJ”. Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą odbędzie się 23 lutego 2023 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

Dlaczego "między KAJŚ a NIKAJ"? Bo "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" to uhonorowany podwójną Nagrodą Literacką NIKE reportaż autorstwa Zbigniewa Rokity. A "Nikaj" to sztuka teatralna napisana przez Rokitę, a wystawiana w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Biblioteka Śląska w Katowicach zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą.

Autorzy Książek w Obiektywie
Zbigniew Rokita

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, pisarzem, dziennikarzem i reporterem, felietonistą ŚLĄZAGA, laureatem Nagrody Literackiej Nike (jury i czytelników) za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne, 2020), nominowanym również do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz nagrody „Ambasador Nowej Europy” odbędzie się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, w sali Parnassos, w czwartek 23 lutego 2023 r. o godz. 17. Wstęp jest wolny. Prowadzenie: Artur Madaliński.

Najpierw "Kajś", a potem "Nikaj"

Reportaż Zbigniewa Rokity „Kajś”, w którym autor odkrywa swoją śląską tożsamość, otworzył publiczny dyskurs na temat tego, czym jest śląskość. Jak o publikacji pisze Małgorzata Szejnert: „Autor tej ważnej książki wyznaje, że długo przepraszał się ze swoją śląskością. Teraz pomaga nam zrozumieć dramat krainy leżącej na pograniczu kultur i historii – dlaczego Śląsk ciągle jest »kajś«, a nie w centrum polskiej świadomości”.
W 2022 roku ukazała się śląska edycja książki, współtworzona przez Grzegorza Kulika.

Zbigniew Rokita jest również autorem scenariusza spektaklu „Nikaj” Teatru Zagłębia w Sosnowcu, wyreżyserowanego przez Roberta Talarczyka. Tekst jest kolejną próbą zrozumienia śląskości, a konkretnie śląsko-zagłębiowskich animozji, przeniesionych na scenę przez połączone zespoły aktorskie Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego. O swojej teatralnej działalności i śląskości lokalnej sceny pisarz opowiada w publikacji „Teatr Ś/śląski. Historie mówione” pod red. Zbigniewa Kadłubka, Sary Nowickiej i Krystiana Węgrzynka.

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą w Bibliotece Śląskiej będzie tłumaczone na język migowy. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „ENTER – wejście w świat dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami”, finansowanego z programu „Kultura bez barier”.

Spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku Biblioteki Śląskiej: https://fb.me/e/7tqe62pQs

Cholonek

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Postawmy w Katowicach pomnik Cholonka. Symbol śląskiego humoru i zagubienia

Autor: Zbigniew Rokita

03/02/2023

Słoń a sprawa slaska

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Słoń a sprawa śląska. Większość książek, które napisano, jest przecież o Śląsku

Autor: Zbigniew Rokita

06/01/2023

Zbigniew Rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Śląska historia jest bluźniercza. W przeciwieństwie do Krakowa, drze się na cały głos

Autor: Marcin Zasada

29/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon